Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Cisco CCNA

BaDMaN

Gaining Experience
26 април 2007
115
74
Jas momentalno sum na cisco kurs. Go ucam CCNA 1,a od septemvri ke gi zemam i 2,3,4 i normalno finalniot. Kursot e zakon, se uci bukvalno se so treba da znaj coek so saka ponatamu da raboti vo oblasta na mrezite. Vo CCNA 1 se uci 90% teorija(normalno mora prvo da znajs teorija), ama pa zato vo 2,3,4 samo 10% e teorija. Jas kursot go zemam na tehnicki fakultet vo Bitola. Cenata e 50 evra za studenti koi slusaat predmeti povrzani so mrezi, 75 evra za drugi studenti i 200 evra za luge koi ne se na fakultetot. Potpolno istiot kurs go ima i na Alexandria samo so edna razlika, tamu cenata e 1500 evra po semestar. Ako sakas da ti ispratam nesto materijali pisi privatna poraka. Pozdrav


Alex ќе може дел од некои материјали да ми испратиш бидејки сум заинтересиран за полагање на CISCO сертификат т.е. CCNA ... Поздрав
mail: [email protected]
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Требаше оваа година да ги променат тестовите, колку што чув тоа е веќе направено, така да сите материјали кои важеа до сека, најгоме дел од нив важат и за понатаму но има нови работи кои се додадени а има и работи кои се исфрлени.

Можеш да учиш од материјалите по стариот тест, но ќе треба да видиш и што е ново , со цел соодветно и целосно да се подготвиш.
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Jas go posetuvav Intro i ICND vo SEMOS pred edno godina dena, i go preporacuvam na SEKOJ sto e vo IT industrijata, ti otvora druga dimenzija, rabotite od ednas pocnuvaat da imaat smisla, neverojatno e, eden od najdobrite i najkorisnite kursevi sto uopste vo zivot sum bil..
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Jas go posetuvav Intro i ICND vo SEMOS pred edno godina dena, i go preporacuvam na SEKOJ sto e vo IT industrijata, ti otvora druga dimenzija, rabotite od ednas pocnuvaat da imaat smisla, neverojatno e, eden od najdobrite i najkorisnite kursevi sto uopste vo zivot sum bil..

Kolku pari te cinese kursot vo Semos?
Jas odev na kurs za MCSA slusav dobro bese, poloziv site ispiti, i plus ucev od train signal ISA Server 2004 i toj go poloziv. Sega planiram da ucam uste eden microsoft ispit a posle toa zdravje CISCO.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Требаше оваа година да ги променат тестовите, колку што чув тоа е веќе направено, така да сите материјали кои важеа до сека, најгоме дел од нив важат и за понатаму но има нови работи кои се додадени а има и работи кои се исфрлени.

Можеш да учиш од материјалите по стариот тест, но ќе треба да видиш и што е ново , со цел соодветно и целосно да се подготвиш.

Јас учам по новите материјали на циско акедимјата на ту-софија
Нема голема разлика наголемата е од начинот на организацијата на материјалите
ако нешто било во ццна2 префрлено е во кец итн некој работи се исфрелни но нешто додадено но главната тематика си ја задрќуват степените на ццна
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Јас учам по новите материјали на циско акедимјата на ту-софија
Нема голема разлика наголемата е од начинот на организацијата на материјалите
ако нешто било во ццна2 префрлено е во кец итн некој работи се исфрелни но нешто додадено но главната тематика си ја задрќуват степените на ццна

Во сите Циско академии се учи по иста програма, не може едни да учат по поново други по постар матерјал.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Во сите Циско академии се учи по иста програма, не може едни да учат по поново други по постар матерјал.

Tocno e toa so vikas deka programata na Cisco Networking Academy program e ista za site akademii ali od ovoa godina se smeneti i ispitite za CCNA i ima nova programa, pa u zavisnost koga sekoja akademija ke ja uvede u nastaven plan moze nekade uste da se predava postarata programa.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Tocno e toa so vikas deka programata na Cisco Networking Academy program e ista za site akademii ali od ovoa godina se smeneti i ispitite za CCNA i ima nova programa, pa u zavisnost koga sekoja akademija ke ja uvede u nastaven plan moze nekade uste da se predava postarata programa.

Не може да се предава постара програма, се логираш на cisco.netacad.net и имаш пристап до матерјалот, кој е ист за сите.
Аналогно на тоа, никој не може да ти предава по стар матерјал, да полагаш стари chapter exams и да полагаш по стара програма за сертификација. :))
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
Не може да се предава постара програма, се логираш на cisco.netacad.net и имаш пристап до матерјалот, кој е ист за сите.
Аналогно на тоа, никој не може да ти предава по стар матерјал, да полагаш стари chapter exams и да полагаш по стара програма за сертификација. :))

jas sega ke slusam po stara programa ccna3 (discoveru programa), a grupite sto sega pocnuvaat od ccna1 slusaat nova exploration programa
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.228
Мислења
976.927
Членови
35.538
Најнов член
steelboy23
На врв Дно