• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Cisco CCNA

• Ја почнал/а темата

bazebas

Intern
5 мај 2007
24
0
Има ли луге на форумов сто оделе на курс Cisco и сто имаат да казат за тоа?
На кој места има курсеви за тоа и кој се цените, а кој придобивките од завршување на вакви курсеви.

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Jas momentalno sum na cisco kurs. Go ucam CCNA 1,a od septemvri ke gi zemam i 2,3,4 i normalno finalniot. Kursot e zakon, se uci bukvalno se so treba da znaj coek so saka ponatamu da raboti vo oblasta na mrezite. Vo CCNA 1 se uci 90% teorija(normalno mora prvo da znajs teorija), ama pa zato vo 2,3,4 samo 10% e teorija. Jas kursot go zemam na tehnicki fakultet vo Bitola. Cenata e 50 evra za studenti koi slusaat predmeti povrzani so mrezi, 75 evra za drugi studenti i 200 evra za luge koi ne se na fakultetot. Potpolno istiot kurs go ima i na Alexandria samo so edna razlika, tamu cenata e 1500 evra po semestar. Ako sakas da ti ispratam nesto materijali pisi privatna poraka. Pozdrav

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Еве и јас сум на Cisco академија :rolleyes: . (на ПМФ www.cisco.edu.mk)
Моментално го завршив CCNA 1, но сеуште не сум го полагал испитот.
Доколку сакате некои дополнителни информации или некаква помош за CCNA 1 тука сум :bravo:

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Jas momentalno go zavrsiv CCNA 4 i treba da polagam za CCNA. Cisco kursevi imas vo alexandria vo sklop na nivnata IT academy alexandria.com.mk koja ima 2 god studii za administratori.Vtora godina se uci CCNA.Na drugo mesto imas na PMF kade ima predavanja za CCNP ponapreden od CCNA ii.ukim.edu.mk ti e stranicata. Kade i da otides vo svetot pa duri i vo makedonija skoro sekade celiot mrezen hardver ruteri,svicevi se od cisco znaci so eden vakov sertifikat ti veke pokazuvas deka znaes da rabotis na taa oprema. CCNA e mnogu dobar kurs bidejki se uci od pocetno nivo do ponapredno znaci treba da imas pocetno poznavanje od TCP/IP Windows Linux itn. no samo pocetno

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Дали за да се заврши Cisco курсот треба да се има некое предзнаење и да си студент на некој од информатичките факултети

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Freaker
Дали за да се заврши Cisco курсот треба да се има некое предзнаење и да си студент на некој од информатичките факултети

Нема потреба од никакви предзнаења. Се што треба да имаш е само воља. На курсот се почнува речиси од нула. Така да можиш слободно да се запишиш и да не бериш гајле. Со среќа :bravo:

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
фала за информацијата алек, а колку време целиот курс и цената од 200 евра е за сите степени ?

n3tG0d

Intern
9 април 2007
115
1
Gi ima nekoj predavanja od pmf za CCNA 1 2 3 4?? da gi uploduva na rapidshare ili megaupload? i neka go stavi linkot tuka

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
фала за информацијата алек, а колку време целиот курс и цената од 200 евра е за сите степени ?
Јас ги зедов 1 и 2 забрзано. По еден месец траеја. 1 го положив пред некој ден, а 2 треба да го полагам за 1-2 недели. Цената е по 50 евра за курс, ама само за тие студенти што слушаат мрежи. Ако треба уште некоја информација тука сум. :taz:

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Gi ima nekoj predavanja od pmf za CCNA 1 2 3 4?? da gi uploduva na rapidshare ili megaupload? i neka go stavi linkot tuka
Предавањата можиш да ги најдиш на страната на пмф. Е сега не знам дали можат да се спуштат ама сигурно знам дека ги видов пред некој ден.

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Сите можат да одат на тие курсеви, за студенти на ПМФ има голем попуст.
И зашто да не му дадеш линк на човекот ако не смеело ќе ги заштителе па само тие што одат на курс ќе смеат да симињаат. Одамна бев јас и не ми текнува линкот ама ќе го најдам деновиве.
Иначе тие што ќе отидат на Циско во ПМФ да не очекуваат премногу. Ама со оглед на цената... Битно имаат рутери и свичеви за вежбање, освен ако не сте премногу во група па ќе треба порано да дојдете и да ги зафатите.
Предавањата ги држат асистентите, и повеќето се ОК.

НЕго... Има ли некој решенија од модулски испити и фајналот за cisco wifi што е на ПМФ? Мислам дека правото име му е Cisco WLAN Fundamentals. Се убив барајќи.

za_register

Intern
17 јули 2007
4
0
ccna

jas go zavrsiv ccna uste pred eden mesec, vo alexandria,vo sklopot na akademijata ( smer: kompjuterski mrezi , 2 god).

kursot e zakon. ccna1 e malce dosaden zosto e uglavnom teorija.najdobroto od ccna1 e subneting i superneting, odnosnorabotenje so ip adresi i subnet maski. ne e ic tesko.

ccna2 se ruteri. nie rabotevme na 2450 seriaj mislam deka bese.tuka ima se:konfiguriranje interfejsi,ruting protokoli,....)

ccna3: switchevi (normalno layer3). glavnoto od tuka se vlan-ovi.

ccna4 mi bese iskreno najdosaden. WAN tehnologii. i toa e uglavnom teorija.

posle sekoja zavrsena lekcija se polaga chapter exam,a posle sekoj del od ccna final exam. a glavniot za CCNA sertifikat, ne go polagav uste. ke mora ubavo da se povtori se.

se na se CCNA e ok.

plus informacija za site. od noemvri se menjava segasniot ispit za CCNA 640-801 se menjava u drug ispit. izgleda ke menjavat programa. moze ke se dodava IPv6.

Pozdrav,
iskreno vas za_register (CompTIA A+,Network+,Security+, MCP,MCSA,MCSE,MCDBA, MCSA security, MCSE security, za nekoe vreme zdravje boze CCNA )

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
За 2 години ги доби сите овие сертификати. Бравос! Немој да се навредиш za_register ама многу сум скептичен за Александрија и нивната академија. Хм... незнам. Некако многу брзо се добиваат овие сертификати кај нив. Може ќе ме убедиш дека не е така :)

za_register

Intern
17 јули 2007
4
0
pisav i u topic " koi sertifikati gi imate",deka povazna e praksata od samite sertifikati. treba se sto se uci tamu da sednes doma da si povtoris. se moze so virtuelni masini da se izvezba.

pravo da ti kazam i se zaborava. prva godina mi bese se od microsoft a vtora uglavnom e skoncentrirano na cisco.taka da treba od vreme na vreme saglamsko povtoruvanje.

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
pisav i u topic " koi sertifikati gi imate",deka povazna e praksata od samite sertifikati. treba se sto se uci tamu da sednes doma da si povtoris. se moze so virtuelni masini da se izvezba.

pravo da ti kazam i se zaborava. prva godina mi bese se od microsoft a vtora uglavnom e skoncentrirano na cisco.taka da treba od vreme na vreme saglamsko povtoruvanje.

И јас се сложувам со твоето мислење, сертификатите и дипломите без пракса губат дел од своето значење, сепак знаењето е многу поважно од самиот сертификат :da:

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Така е n3tG0d! А на тој што е веќе бутнат не му треба ЦЦНА. Вака ќе мораш да се задоволиш со Босон-от и....толку!

n3tG0d

Intern
9 април 2007
115
1
vlatkorun , bas me interesira koja kompanija bi me primila. imase on.net neso kako security , mrezi , linux... i takvi raboti, i prativ CV, i niso... barem da viknat na intervju, a nisto od toa. izgleda oglasot bil samo onaka staven.

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
kaj nas uste ne funkcionira toa so oglasi i konkrusi barem kaj pogolemiot del od kompaniite odnapred se znae koj ce bide zaposlen. a toa so oglasite i konkrusite e zakonska obvrska mislam deka sekoja firma koja sto saka da zaposli nekoj i da go osigura mora da prati oglas. i jas na mnogu mesta sum pracal cv i nikoj ne mi odgovoril ili barem mail da pratat da te obavestat deka ne ispolnuas uslovi deka ne si go tapi umot za gjabe ili neznam sto..

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,580
Мислења
823,874
Членови
28,079
Најнов член
ivannalex
На врв Дно