1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

CISCO Catalyst 1900 Series Помош???

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Bobice, 2 Декември 2009.

1. Bobice

Bobice
    Intern

4
    0
    2 Декември 2009
    Имам Switch CISCO Catalyst 1900 Series. Како можам да видам која е неговата ip адреса и како можам да го поврзам за да делам интернет со него на 2 компјутери???

2. Plamen

Plamen
    Intern

63
    1
    11 Јануари 2008
    хихихихи Switch CISCO Catalyst 1900 Series немој да ми кажеш дека си го купил за само 2 компјутери :D нема везе ... вака

Свич ко свич е Layer 2 уред бла бла ... што значи малце е смотан за IP адреси т.е. не се разбира али може да научи:) ... па на почетој Cisco свичевиве немаат IP адреси али процедурата е ваква ...

1.ке си ги поврзеш компјутерите на свичот (default-gateway рутерот)
    2.свичот со рутерот ( Cisco 7200 Series Routers :)):D )
    3.default-gateway на свичот ке биде рутерот
    4.Пристап на свичот ....тоа ке го направиш со конзолен кабел, од еден од компјутерите поврзан за свичот. Кога ке влезеш во свичот преку hyper terminal ке си влезеш и кога ке влезеш во свичот (глеај да ти биде уаплен у струја:) ) да не навлагам у деталите ... команда 1: enable, ... 2 .... configure terminal .... 3 .... ip default-gateway ip adresata na ruterot ... и то би било се во суштина ...

... дај малку по детална слика за топологијава пошто многу е чудно ваков свич за 2 компјутери ... и кои се ип адресиве на рутеров и на свичов вопшто дали се различни или исти ... на интернет како си поврзан е многу битно адсл модем рутер кој рутер што рутер ... што имаш за default gateway ... пошто вака ништо не прајме ова е само основен дел за обично ставање на default-gateway на cisco свич за да знае каде и како да ги препраќа пакети што не се во негов мрежен опсег т.е. кон интермец ... ајде пробај па обавестине ...

и доколку е стварно само 2 компјутери за по дома ... ти препорачувам доколку си у можност да си ги вратиш парите за овој свич и да си купиш некој по скромен или пак обично рутерче малецко, уште по убаво ...

3. DaciSS

DaciSS
    Gaining Experience

949
    287
    3 Јануари 2008
    Машко
    Systems and Network Administrator
  4. DaciSS

DaciSS
    Gaining Experience

949
    287
    3 Јануари 2008
    Машко
    show interface vlan1

или па основна конфигурација би било

се поврзуваш со rollover/console кабел од пц во console port nа свичот

start-programs-accessories-communication-HyperTerminal
    местиш default се на терминалот

па идеш
    enable
    vnesi enable pass
    configure terminal
    hostname Switch1
    interface VLAN1
    ip address 192.168.1.2 255.255.255.0 //stavas koja ip sakas da ja ima svicot
    no ip directed-broadcast
    no ip route-cache
    ip default-gateway 192.168.1.1 //ip od ruterot
    exit
    //da mozes da se telnetiras ponataka vo svicot, da ne mora da koristis //konzolen kabel
    line vty 0 5
    password cisco
    login
    no shutdown
    end
    copy run start

//ako prethodno si imal nekoja konfiguracija i sakas od novo da pocens, t.e.e da ja izbrises starata

//1900 Series Switches
    #delete vtp
    Enter y and press Enter.
    #delete nvram
    Enter y and press Enter.

5. Bobice

Bobice
    Intern

4
    0
    2 Декември 2009
    Фала Ви многу што се потрудивте да ми објасните. Баш утре или денививе што идат ќе пробам да ги поврзам уредите.
    Plamen јас имам кабелски интернет така да Default Gateway ми е нивниот сервер, а Switchot ми е подарок од мој пријател па онака ми седеше низ дома и сакав да си имам и на двата комп интернет.
    А што мислите вие дали е во ред да барам замена од некој што му треба ваков Switch за Lunksys Wireless Router?
    Поздрав

6. DaciSS

DaciSS
    Gaining Experience

949
    287
    3 Јануари 2008
    Машко
    linksys wireless routerot ке ти заврши многу повеќе работа, ама не се исплати само така да го замениш, барај и така поечко да ти доплатат. Во домашни услови за 2 пц нема да осетиш никакво подобрување со cisco опрема, додека за фирма во поголема мрежа и тоа како се осеќа разлика, а и плус wireless ке си имаш :)

7. Plamen

Plamen
    Intern

63
    1
    11 Јануари 2008
    Па кога веќе ти е поклон користи си го :D...2 компјутери со cisco опрема не дека не иде,(повоеќе нема потреба отколку што не иде:) ) обично се користат во по големи компании со повеќе компјутери по разгранети топологии каде што има по голем трафик и си бараат посебни услови и неги и т.н.... за домашна уптерба кога би дошло до ситуација да купувам не би земал вакова свич пошто пред се нели скапи се и ред други предности кој ги нудат а нема да ми затребаат, али ете видиш поклон ти е,(среќлија:)) ) па играј си ако не, експериментирај си:), јас и не би го заменувал :D од пусти мерак:LOL: ... али за оваа твоја намена, домашна, би завшрил исто голема работа и со Lunksys Wireless Router кој е од прилика 50еура (не сум сигурен за ценава али толку би требало да е имаш и други модели нели) а плус и безжичне пристап ќе си имаш доколку ти затреба за во иднина. ...

8. Bobice

Bobice
    Intern

4
    0
    2 Декември 2009
    Pa drugarcina ako znaete da ima nekoj sto saka da dade dobar wifi Lynksys ruter za mojot switch kaze te mi? Pozz

9. DaciSS

DaciSS
    Gaining Experience

949
    287
    3 Јануари 2008
    Машко
    Plamen saka. vo drugiot post pisal

10. Plamen

Plamen
    Intern