1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CISCO Catalyst 1900 Series Помош???

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Bobice, 2 Декември 2009.

 1. Bobice

  Bobice
  Intern

  4
  0
  2 Декември 2009
  Имам Switch CISCO Catalyst 1900 Series. Како можам да видам која е неговата ip адреса и како можам да го поврзам за да делам интернет со него на 2 компјутери???
   
 2. Plamen

  Plamen
  Intern

  63
  1
  11 Јануари 2008
  хихихихи Switch CISCO Catalyst 1900 Series немој да ми кажеш дека си го купил за само 2 компјутери :D нема везе ... вака

  Свич ко свич е Layer 2 уред бла бла ... што значи малце е смотан за IP адреси т.е. не се разбира али може да научи:) ... па на почетој Cisco свичевиве немаат IP адреси али процедурата е ваква ...

  1.ке си ги поврзеш компјутерите на свичот (default-gateway рутерот)
  2.свичот со рутерот ( Cisco 7200 Series Routers :)):D )
  3.default-gateway на свичот ке биде рутерот
  4.Пристап на свичот ....тоа ке го направиш со конзолен кабел, од еден од компјутерите поврзан за свичот. Кога ке влезеш во свичот преку hyper terminal ке си влезеш и кога ке влезеш во свичот (глеај да ти биде уаплен у струја:) ) да не навлагам у деталите ... команда 1: enable, ... 2 .... configure terminal .... 3 .... ip default-gateway ip adresata na ruterot ... и то би било се во суштина ...

  ... дај малку по детална слика за топологијава пошто многу е чудно ваков свич за 2 компјутери ... и кои се ип адресиве на рутеров и на свичов вопшто дали се различни или исти ... на интернет како си поврзан е многу битно адсл модем рутер кој рутер што рутер ... што имаш за default gateway ... пошто вака ништо не прајме ова е само основен дел за обично ставање на default-gateway на cisco свич за да знае каде и како да ги препраќа пакети што не се во негов мрежен опсег т.е. кон интермец ... ајде пробај па обавестине ...

  и доколку е стварно само 2 компјутери за по дома ... ти препорачувам доколку си у можност да си ги вратиш парите за овој свич и да си купиш некој по скромен или пак обично рутерче малецко, уште по убаво ...
   
 3. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
 4. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  show interface vlan1

  или па основна конфигурација би било

  се поврзуваш со rollover/console кабел од пц во console port nа свичот

  start-programs-accessories-communication-HyperTerminal
  местиш default се на терминалот

  па идеш
  enable
  vnesi enable pass
  configure terminal
  hostname Switch1
  interface VLAN1
  ip address 192.168.1.2 255.255.255.0 //stavas koja ip sakas da ja ima svicot
  no ip directed-broadcast
  no ip route-cache
  ip default-gateway 192.168.1.1 //ip od ruterot
  exit
  //da mozes da se telnetiras ponataka vo svicot, da ne mora da koristis //konzolen kabel
  line vty 0 5
  password cisco
  login
  no shutdown
  end
  copy run start

  //ako prethodno si imal nekoja konfiguracija i sakas od novo da pocens, t.e.e da ja izbrises starata

  //1900 Series Switches
  #delete vtp
  Enter y and press Enter.
  #delete nvram
  Enter y and press Enter.
   
 5. Bobice

  Bobice
  Intern

  4
  0
  2 Декември 2009
  Фала Ви многу што се потрудивте да ми објасните. Баш утре или денививе што идат ќе пробам да ги поврзам уредите.
  Plamen јас имам кабелски интернет така да Default Gateway ми е нивниот сервер, а Switchot ми е подарок од мој пријател па онака ми седеше низ дома и сакав да си имам и на двата комп интернет.
  А што мислите вие дали е во ред да барам замена од некој што му треба ваков Switch за Lunksys Wireless Router?
  Поздрав
   
 6. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  linksys wireless routerot ке ти заврши многу повеќе работа, ама не се исплати само така да го замениш, барај и така поечко да ти доплатат. Во домашни услови за 2 пц нема да осетиш никакво подобрување со cisco опрема, додека за фирма во поголема мрежа и тоа како се осеќа разлика, а и плус wireless ке си имаш :)
   
 7. Plamen

  Plamen
  Intern

  63
  1
  11 Јануари 2008
  Па кога веќе ти е поклон користи си го :D...2 компјутери со cisco опрема не дека не иде,(повоеќе нема потреба отколку што не иде:) ) обично се користат во по големи компании со повеќе компјутери по разгранети топологии каде што има по голем трафик и си бараат посебни услови и неги и т.н.... за домашна уптерба кога би дошло до ситуација да купувам не би земал вакова свич пошто пред се нели скапи се и ред други предности кој ги нудат а нема да ми затребаат, али ете видиш поклон ти е,(среќлија:)) ) па играј си ако не, експериментирај си:), јас и не би го заменувал :D од пусти мерак:LOL: ... али за оваа твоја намена, домашна, би завшрил исто голема работа и со Lunksys Wireless Router кој е од прилика 50еура (не сум сигурен за ценава али толку би требало да е имаш и други модели нели) а плус и безжичне пристап ќе си имаш доколку ти затреба за во иднина. ...
   
 8. Bobice

  Bobice
  Intern

  4
  0
  2 Декември 2009
  Pa drugarcina ako znaete da ima nekoj sto saka da dade dobar wifi Lynksys ruter za mojot switch kaze te mi? Pozz
   
 9. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Plamen saka. vo drugiot post pisal
   
 10. Plamen

  Plamen
  Intern

  63
  1
  11 Јануари 2008
Слични теми
 1. Mao
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  668
Вчитување...

Сподели

Вчитување...