1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Cisco 7941G Voip phone - помош

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од Dinako, 20 oктомври 2017.

 1. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
  Здраво,
  Дали некој има искуство и може да ми помогне при сип конфигурирање на горенаведениот модел.

  Поздрав,
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Која друга опрема ја имаш освен телефонот?
   
  На Dinako му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
  Немам ништо друга опрема, како што барав по нет и колку разбрав дека со упграде на софтверот преку тфтп сервер требало да се појават во фолдер некои други фајлови за конфигурација ама никако не бива работата.
  Инаку направив упграде на последната сип верзија преку тфтп.

  Испратено од HUAWEI MLA-L11 преку IT.mk форум апликација
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Неможеш само телефон да имаш, си бара Cisco Unified Communications Manager сервер да ги процесира повиците, да доделуваш локали и менаџирање фиксни линии и SIP.

  Настрана функционална VoIP мрежа.
   
  На Dinako му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
  Значи не може да биде во функција без CUCM?
  Телефонот беше конфигуриран на Х воип провајдер и донесен од Америка , и тука работеше без проблем.
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Хм, искрено не би знаел. Во канцеларија ги користиме на тој начин со VoIP enabled циско свич и рутер, како и сервер. Е сега можда има начин да се пренамени да користи СИП директно од друго место. Ќе го прашам колегата што ги работи дали има слушнато, јас сум повеќе на мрежите.

  Сепак мислам и да немаш unified сервер и друга циско опрема, некаков PBX мора да имаш. На пример Asterisk
   
  На Dinako му/ѝ се допаѓа ова.
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,079
  4,473
  4 ноември 2013
  Машко
  Па не би рекол дека мора да има дополнителна Cisco опрема, ке ти брка работа и некој MikroTik уред :)
   
  На Dinako му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
  Pbx мислиш на некој hardware?
  Овој модел има sccp I sip, можеби за сццп треба цуцм.
  Ако можеш прашај па пиши.

  Фала ти во секој случај
   
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,079
  4,473
  4 ноември 2013
  Машко
  Оди според постапкиве подолу (но пред да почнеш прво мора да имаш SIP Firmware на телефонот, треба да имаш SIP Logo во горниот десен ќош)

  STEP 1

  Unlock the configuration protection by pressing "**#"

  STEP 2
  Press "settings" button

  Configure IP connectivity in "Network Configuration Menu" (e.g., DHCP support)

  STEP 3
  - Select "SIP Configuration"

  - Select "Line 1"

  - Enter the account number assigned to you when signed up for VoIPVoIP service, in the fields "name" and "authentication name"

  - Enter the same password used to login to your VoIPVoIP account

  - Enter "sip3.voipvoip.com" as proxy address

  - Set "g729a" as Preferred Codec

  - Press "back" and "save" buttons to leave the configuration mode

  STEP 4
  Make Calls!
   
  На Dinako му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
  Пробано е ова, не бива.
  Телефонот е со најновата верзија на сип фирмваре.
   
 11. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,079
  4,473
  4 ноември 2013
  Машко
  Не гледам да имаш сип лого.
   
 13. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
  На лине 1 кога селектирам нема ништо, не можам во линија 1?
   
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,079
  4,473
  4 ноември 2013
  Машко
  Штом немаш SIP знак значи нешто не е ОК.
  Имаш можност да го инсталираш Firmware-от поново?
   
 15. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
 16. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
  Да, Не ми е проблем тоа
   
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,079
  4,473
  4 ноември 2013
  Машко
  Пробај поново и знај дека мора да има SIP Logo (тоа и google го кажува).
   
 18. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
  Rcvd DHCP Discover Msg for IP 0.0.0.0, Mac 00:22:90:BA:C8:B3 [20/10 22:37:18.818]
  IP address 192.168.1.2 flushed from ARP table [20/10 22:37:18.818]
  DHCP: proposed address 192.168.1.2 [20/10 22:37:21.990]
  Rcvd DHCP Rqst Msg for IP 0.0.0.0, Mac 00:22:90:BA:C8:B3 [20/10 22:37:21.990]
  Client requested address 192.168.1.105 which was not allocated by tftpd32 and is either outside our pool or is used by someone else [20/10 22:37:21.990]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51946 [20/10 22:37:22.563]
  Read request for file <term41.default.loads>. Mode octet [20/10 22:37:22.563]
  Using local port 56947 [20/10 22:37:22.563]
  <term41.default.loads>: sent 2 blks, 648 bytes in 0 s. 0 blk resent [20/10 22:37:22.563]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 53032 [20/10 22:37:23.434]
  Read request for file <jar41sip.9-4-2ES26.sbn>. Mode octet [20/10 22:37:23.434]
  Using local port 56948 [20/10 22:37:23.450]
  <jar41sip.9-4-2ES26.sbn>: sent 3188 blks, 1631776 bytes in 5 s. 0 blk resent [20/10 22:37:28.305]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49397 [20/10 22:37:33.449]
  Read request for file <cnu41.9-4-2ES26.sbn>. Mode octet [20/10 22:37:33.449]
  Using local port 56949 [20/10 22:37:33.449]
  <cnu41.9-4-2ES26.sbn>: sent 1088 blks, 556833 bytes in 2 s. 0 blk resent [20/10 22:37:35.116]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51094 [20/10 22:37:37.311]
  Read request for file <apps41.9-4-2ES26.sbn>. Mode octet [20/10 22:37:37.311]
  Using local port 56950 [20/10 22:37:37.325]
  <apps41.9-4-2ES26.sbn>: sent 6168 blks, 3157527 bytes in 9 s. 0 blk resent [20/10 22:37:46.734]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50257 [20/10 22:37:55.538]
  Read request for file <dsp41.9-4-2ES26.sbn>. Mode octet [20/10 22:37:55.538]
  Using local port 56951 [20/10 22:37:55.554]
  <dsp41.9-4-2ES26.sbn>: sent 1100 blks, 562693 bytes in 2 s. 0 blk resent [20/10 22:37:57.221]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50766 [20/10 22:37:59.398]
  Read request for file <cvm41sip.9-4-2ES26.sbn>. Mode octet [20/10 22:37:59.398]
  Using local port 56952 [20/10 22:37:59.414]
  <cvm41sip.9-4-2ES26.sbn>: sent 5257 blks, 2691284 bytes in 8 s. 0 blk resent [20/10 22:38:07.425]
  Rcvd DHCP Rqst Msg for IP 0.0.0.0, Mac 00:22:90:BA:C8:B3 [20/10 22:39:58.398]
  Client requested address 192.168.1.105 which was not allocated by tftpd32 and is either outside our pool or is used by someone else [20/10 22:39:58.398]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49770 [20/10 22:40:49.822]
  Read request for file <CTLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:40:49.822]
  File <CTLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:40:49.822]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50560 [20/10 22:40:50.009]
  Read request for file <ITLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:40:50.009]
  File <ITLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:40:50.009]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50431 [20/10 22:40:50.244]
  Read request for file <ITLFile.tlv>. Mode octet [20/10 22:40:50.244]
  File <ITLFile.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:40:50.259]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50535 [20/10 22:40:50.692]
  Read request for file <SEP002290BAC8B3.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:40:50.692]
  File <SEP002290BAC8B3.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:40:50.692]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50221 [20/10 22:40:51.021]
  Read request for file <XMLDefault.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:40:51.021]
  File <XMLDefault.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:40:51.021]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 52687 [20/10 22:41:23.970]
  Read request for file <CTLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:41:23.970]
  File <CTLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:41:23.970]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50508 [20/10 22:41:24.188]
  Read request for file <ITLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:41:24.188]
  File <ITLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:41:24.188]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 52238 [20/10 22:41:24.371]
  Read request for file <ITLFile.tlv>. Mode octet [20/10 22:41:24.371]
  File <ITLFile.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:41:24.371]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49409 [20/10 22:41:24.746]
  Read request for file <SEP002290BAC8B3.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:41:24.746]
  File <SEP002290BAC8B3.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:41:24.746]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49498 [20/10 22:41:25.058]
  Read request for file <XMLDefault.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:41:25.058]
  File <XMLDefault.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:41:25.058]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 52702 [20/10 22:41:56.504]
  Read request for file <CTLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:41:56.504]
  File <CTLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:41:56.504]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49167 [20/10 22:41:56.723]
  Read request for file <ITLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:41:56.723]
  File <ITLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:41:56.723]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 52780 [20/10 22:41:56.957]
  Read request for file <ITLFile.tlv>. Mode octet [20/10 22:41:56.957]
  File <ITLFile.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:41:56.957]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51969 [20/10 22:41:57.270]
  Read request for file <SEP002290BAC8B3.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:41:57.270]
  File <SEP002290BAC8B3.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:41:57.270]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 52198 [20/10 22:41:57.548]
  Read request for file <XMLDefault.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:41:57.548]
  File <XMLDefault.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:41:57.548]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49420 [20/10 22:42:28.943]
  Read request for file <CTLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:42:28.943]
  File <CTLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:42:28.943]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49922 [20/10 22:42:29.178]
  Read request for file <ITLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:42:29.178]
  File <ITLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:42:29.178]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50482 [20/10 22:42:29.365]
  Read request for file <ITLFile.tlv>. Mode octet [20/10 22:42:29.365]
  File <ITLFile.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:42:29.365]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51431 [20/10 22:42:29.709]
  Read request for file <SEP002290BAC8B3.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:42:29.709]
  File <SEP002290BAC8B3.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:42:29.709]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49265 [20/10 22:42:30.147]
  Read request for file <XMLDefault.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:42:30.147]
  File <XMLDefault.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:42:30.147]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51831 [20/10 22:43:01.185]
  Read request for file <CTLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:43:01.185]
  File <CTLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:43:01.185]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 53149 [20/10 22:43:01.363]
  Read request for file <ITLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:43:01.363]
  File <ITLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:43:01.363]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50755 [20/10 22:43:01.582]
  Read request for file <ITLFile.tlv>. Mode octet [20/10 22:43:01.582]
  File <ITLFile.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:43:01.582]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 52343 [20/10 22:43:01.973]
  Read request for file <SEP002290BAC8B3.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:43:01.973]
  File <SEP002290BAC8B3.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:43:01.973]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51806 [20/10 22:43:02.270]
  Read request for file <XMLDefault.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:43:02.270]
  File <XMLDefault.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:43:02.270]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50717 [20/10 22:43:33.351]
  Read request for file <CTLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:43:33.351]
  File <CTLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:43:33.351]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51675 [20/10 22:43:33.538]
  Read request for file <ITLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:43:33.538]
  File <ITLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:43:33.538]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49826 [20/10 22:43:33.741]
  Read request for file <ITLFile.tlv>. Mode octet [20/10 22:43:33.741]
  File <ITLFile.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:43:33.741]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49325 [20/10 22:43:34.116]
  Read request for file <SEP002290BAC8B3.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:43:34.116]
  File <SEP002290BAC8B3.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:43:34.116]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50126 [20/10 22:43:34.413]
  Read request for file <XMLDefault.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:43:34.413]
  File <XMLDefault.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:43:34.413]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 52829 [20/10 22:44:05.484]
  Read request for file <CTLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:44:05.484]
  File <CTLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:44:05.484]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50966 [20/10 22:44:05.703]
  Read request for file <ITLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:44:05.703]
  File <ITLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:44:05.703]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51226 [20/10 22:44:05.906]
  Read request for file <ITLFile.tlv>. Mode octet [20/10 22:44:05.906]
  File <ITLFile.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:44:05.906]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 52481 [20/10 22:44:06.266]
  Read request for file <SEP002290BAC8B3.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:44:06.266]
  File <SEP002290BAC8B3.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:44:06.266]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 49956 [20/10 22:44:06.641]
  Read request for file <XMLDefault.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:44:06.641]
  File <XMLDefault.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:44:06.641]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 50405 [20/10 22:44:37.871]
  Read request for file <CTLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:44:37.871]
  File <CTLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:44:37.871]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51941 [20/10 22:44:38.058]
  Read request for file <ITLSEP002290BAC8B3.tlv>. Mode octet [20/10 22:44:38.058]
  File <ITLSEP002290BAC8B3.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:44:38.058]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51573 [20/10 22:44:38.277]
  Read request for file <ITLFile.tlv>. Mode octet [20/10 22:44:38.277]
  File <ITLFile.tlv> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:44:38.277]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 52172 [20/10 22:44:38.585]
  Read request for file <SEP002290BAC8B3.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:44:38.585]
  File <SEP002290BAC8B3.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:44:38.585]
  Connection received from 192.168.1.105 on port 51459 [20/10 22:44:38.882]
  Read request for file <XMLDefault.cnf.xml>. Mode octet [20/10 22:44:38.882]
  File <XMLDefault.cnf.xml> : error 2 in system call CreateFile The system cannot find the file specified. [20/10 22:44:38.882]
   
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,123
  7,019
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Дап, cisco за сиромашни :)

  Шала, честито дипломите да се множат.

  @Dinako Ова е веќе надвор од тоа што јас го знам т.е. поставување VoIP централа и конфигурација на мрежата за нивните телефони.

  Еве колегата ако е запознаен со вакви работи нека посочи каде е проблемот.
   
  На Daniel86 и HardCorec им се допаѓа ова.
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,079
  4,473
  4 ноември 2013
  Машко
  Абе ве лажат овие од циско и ви шибаат опрема (ве стрижат) за астрономски цени па ви е криво дека ние посиромашните си ги задоволуваме нашите а и вашите потреби со далеку поефтина опрема па малце или малце повеке ви е криво па не плукате тука :p
  Фала на честитките колега :)

  @Dinako
  Според гугл, мора да постои SIP знак во горниот десен ќош за да функционира централата.
  Ако не функционира со најнов Firmware тогаш закачи некој постар.
   
 21. Dinako

  Dinako
  Intern

  13
  1
  26 oктомври 2016
  Машко
  Probav I so postar firmware I se e isto, sigurno ima resenie I bez cucm ama za toa trebe cisco xpert :), inaku vo momentot koristam grandstream gxp2000 voip I e mnogu po uf so toa sto se se zavrsuva preku web setup.
  Vo sekoj slucaj fala I pa mozebi ke se javi nekoj sto moze da pomogne
   
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,405
  10,151
  23 oктомври 2012
  Машко
  СЦЦП е пропрајтери протокол на Циско, за тој мора да се користи ЦУЦМ, а СИП е отворен протокол, сите го разбираат и може да се користи телефонот со СИП на било која централа. Наједноставно да го претвориш во СИП телефон беше да го поврзеш на ЦУЦМ како СИП дивајс и он автоматски ке му инсталира СИП фирмвер а ти после можеш да го поврзеш на друга централа. Е пошто тоа не ти е опција ке мора да се помачиш со ТФТП сервер. Дали ги имаш соодветните сип фајлови за фирмвер апгрејд? Ако добро разбирам од сликата, тебе ти дава порака дека не е провизиониран односно не е закачен на ниедна централа, а лоадиран е сип фирмвер... а да пробаш да собереш повеќе детали со тоа што ке се закачиш на веб интерфејсот на телефонот. Куцни ја неговата адреса во интенрет прелистувач и види што има таму.
  Сега е касно, а и поминаа неколку години одкако последен пат работев како Циско ВоИП експерт, ама искрено циско телефоните беа многу штури на СИП, а воедно и трошеа двојно повеќе лиценци. Секако со цел да го користиш нивниот протокол. Ај утре можеби ке ми текне нешто попаметно.

  П.С. Инаку телефонот е звер, многу убаво телефонче, ова се модели од пред десетина години и одлични се.
   
  На Dinako му/ѝ се допаѓа ова.
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Дали е ова прв пат на форумов некој да плесне ЦЕЛ лог фајл (ама не како атачмент)? Чисто ме интересира :)
   
  omegaRED, HardCorec и на Daniel86 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Bobice
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,055
 2. IT Boss

  VoIP

  IT Boss, 22 Јули 2010, Во форумот: VoIP
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  3,269
 3. mizor
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,362
 4. dimsa
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  584
Вчитување...

Сподели

Вчитување...