• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

"Чувајте го своето"

  • Ја почнал/а темата
  • #1

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46


http://www.mojatakirilica.com.mk/kirilicazakompjuter.html
Ево како го чуваме своето. Не ми е јасно како се уште е можно да промовираат продукти од фирми коишто се уште ја употребуваат кратенката FYROM:lut2:
Под мотото додека пишувам кирилица постојам! Неверојатно!

А ниту еден збор за линукс кој што има комплетна подршка за Македонски јазик без никакви референци.

На пример убунту (го користам 8.04LTS):
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Е тоа ти е, повеќето корисници на компјутери се на Windows, затоа е таква кампањата... :(
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
:ha: Кога ние самите не знаеме како да постапиме, очекуваме од останатите да знаат? Сами пишуваме FYROM, а се лутиме на Грците кога така ќе не наречат?
Страшна работа..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Е тоа ти е, повеќето корисници на компјутери се на Windows, затоа е таква кампањата... :(
Не е изговор тоа. Може ептем лесно да се отстрани кратенката на сликата:) а и да се достават информации за инсталирање на кирилица во линукс. Ептем едноставно....

А вака како што е: која кирилица спасуваат овие????? Луѓе како Гагоски и останата багра.....
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
A be so da zborime..................vaka ne zasluzuvaat ni tronka vnimanie:ua:
Znaci tocna e onaa starata: parite go vrtat svetot
Epten dobra kampanja za kirilica(kako i jas sega sto pisuvam na kirilica:D)
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ете како нешто арно можат да го зафркнат со неколку глупи потези.
Добро си беше, ама кога се во прешање пари воопшто не му е гајле за другото.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,044
Мислења
860,881
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно