• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Чудни програмски јазици

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Brainfuck
http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck

еве како изгледа hello world во brainfuck

Код:
++++++++++
[>+++++++>++++++++++>+++>+<<<<-] The initial loop to set up useful values in the array
>++.               Print 'H'
>+.               Print 'e'
+++++++.             Print 'l'
.                Print 'l'
+++.               Print 'o'
>++.               Print ' '
<<+++++++++++++++.        Print 'W'
>.                Print 'o'
+++.               Print 'r'
------.             Print 'l'
--------.            Print 'd'
>+.               Print '!'
>.                Print newline
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
"Paris Hilton created brainfuck in 1788 with the intention of designing a language which could fuck your brain and be implemented with the largest possible compiler."
:LOL::LOL::LOL:

Ова LOLCODE е нешто најкрш до сега :rolleyes:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Мене Brainfuck најмногу ми се допаѓа. Јако нешто. Некој стварно имал многу слободно време чим напрајл вакво нешто. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,577
Мислења
821,014
Членови
28,239
Најнов член
Serafimov
На врв Дно