1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Чудни проблеми со SD Card

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од barney, 4 Мај 2019.

 1. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Поседувам Honor 7 lite телефон и на него закачена евтина 32GB Kingston SD Card. Сакам да префрлам некој видео датотеки поголеми од 4GB на SD Card. За жал картичката е форматирана со VFAT фајлсистем кој не подржува датотеки поголеми од 4GB.
  Затоа решив картичката да ја форматирам со EXT4 filesystem. Ја извадив картичката од телефонот ја закачив на card reader, стартувам fdisk ( претходно е проверено дека картичката е umount-увана, а fdisk е стартуван со sudo ). Креирам нова партициона табела ( команда o во fdisk ), креирам една примарна партиција со максимален капацитет. Пробувам да ги запишам промените со командата w во fdisk, но тој ми јавува "Permission denied". Го рестартував компјутерот, ја повторивам постапката и сега командата w во fdisk проработе.
  Ја форматирав картичката со sudo mkfs -t ext4 /dev/sde1. Командата не дава порака за грешка. Device notifier во KDE ја препознава картичката и успешно ја mount-ува. Но ако со dolphin пробам да копирам датотеки на картичката, истиот ми вели "access denied".
  Ја ставив картичката и во телефонот, но тој не ја препознава.
  Што треба да направам за да успешно ја форматирам картичката во ext4 filesystem и да можам да ја користам и во card reader и во телефонот.
  Ако е важно, телефонот е со Android 6.0, а компјутерот со Debian 9.9.
   
 2. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  237
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  Bootiraj mini tool patrition wizard ili instaliraj go na windows i otvori go usb to idi mu format ntfs,jazikot na tastaturata ne mi e dobra bidejki go smeniv romot na telot.
   
  На BlackOuttheWoRlD и ARMac им се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,116
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да, стави ја на компјутер. Прво симнги го Minitool и отвори го. Избриши ја партицијата на картицата и креирај нова.

  Не сум пробал NTFS дали читаат андроидите без дополнителни работи, ама exFAT читаат сигурно (во GPL e) и exFAT подржува големи фајлови.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 4. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Не бил проблемот до картицата. Треба со chmod 777 да се сменат access permissions и потоа картицата работи под Linux.
  Проблемот е во тоа што телефонот не подржува ext4.
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  237
  47
  18 Јануари 2019
  Машко
  Lolz немора имаш sudo nautilus,може и chmod +x така нешто беше не ми текнува,поарно инсталирај си виртуелен диск за windows и pwfree-mini tool patrition.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...