• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Чуден проблем.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
344
Hi. Imav mc sto imashe onRelease. E sega se si raboteshe ok se dodeka ne go staviv vo animacija. Znaci si ostana istiot mc, vo nego ne cepnav. Toj bese vo drug mc. E drugiot mc go izmenuvav. Se sto napraviv bese na onRollOver da ima mask moove so sto kje se odkrivaat mredhodnite mc sto imaat onRelease.

Me razbirate?:D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
344
vaka sega. Rasporedov mi e vaka

MAINSCENE ---> A onRollOver event mc ---> A onRelease Event mc


Mozda sega pojasniv?


edit: Eve go fajlot
Код:
http://rapidshare.com/files/78630483/website.fla.html
P.S. Copy rights just me. Kidding ova e samo practise.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
344
mc = movieclip

Edit : problemot e kaj toa run kopceto. Koga na nego se pravi rollover se pokazuvaat home, about, contact i links textovite. E tie tekstovi prethodno rabotea sega ne.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
460
delicon.mk
Проблемот ти е во паѓачкото мени, не ти е добро решен.
Кога правиш rollOver на 'taskbar', тоа ти е како цело копче, и затоа не ти функционираат другите во него.
 

DaDog

Intern
10 ноември 2007
39
1
Проблемот ти е во паѓачкото мени, не ти е добро решен.
Кога правиш rollOver на 'taskbar', тоа ти е како цело копче, и затоа не ти функционираат другите во него.
Да, да и маската го заебава, не се баш средени дугмињата...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,267
Членови
29,471
Најнов член
DaDzoce
На врв Дно