Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Чуден проблем со wake on lan

barney

Intern
9 јуни 2017
91
16
Го конфигурирав компјутерот за wake on lan како е наведено на Wiki страната на Arch Linux.
Ја искористив следнава наредба за да ја направам промената перзистентна:
Код:
nmcli c modify "wired1" 802-3-ethernet.wake-on-lan magic
Кога правам shutdown компјутерот најнормално се буди со wake on lan packet. Но ако направам sleep, компјутерот не се буди со wake on lan packet.
На интернет не најдов сличен проблем да е опишан, а не знам од каде да тргнам за да најдам каде е проблемот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.598
Мислења
945.547
Членови
34.082
Огласи
1.974
Најнов член
classicmetal
На врв Дно