1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Чуден проблем при полнење на телефон

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од DrMTR, 16 Декември 2016.

1. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,311
    6,429
    27 Март 2014
    Здраво дечки !

Пошо самиот неможам да најдам логичко објаснување, еве да пишам и овде. Неодамна го заменив мојот redmi 3 pro со redmi pro. Е сеа, бидејки досега никогаш го немав полнето претходниот телефон во дневната соба, не ни забележав дека имам проблем со струјата во дневната соба.

Значи вака. Кога го ставам мобилниот телефон да се полни во дневната соба, полнењето трае 5+ часа, т.е го полни ептен споро. Да ти здосади додека да се наполни. Кога го преместам во другата соба, телефонот се полни нормално 2.5 часа до 100-ка.

Пробано на 2 различни штекери во дневната соба, истиот проблем, многу споро полнење.

Доста ми е чудно ова, пошо целата куќа користи иста струја, т.е не се на посебен саат за струја или слично. Јас немам логично објаснување, зошто на еден штекер се полни толку споро, а на друг се полни нормално, како што би требало. Телефонот користи USB C-Type ако нешто тоа значи. Во двата случаеви е полнето со истиот полнат и кабел што доаѓа со телефонот.

Барам објаснување од вас за ова.

2. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,474
    12,646
    2 Август 2012
    Машко
    Напон измери ли?
    Стави ја Ampere апликацијата за секој случај да видиме (видиш) што се случува при полнење. Ептен нема логика ова
    Евентуално заземјувањето или нулата да нечинат во таа соба.

Баш ме интересира исходот од ова.

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Astro

Astro
    Guru

6,269
    8,666
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Полначот претпоставувам нема трета жица за заземјување, така да нема врска штеќерот.
    А да измериш со унимер волтажа?

4. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

437
    204
    28 ноември 2015
    Машко
    Чудно е оваа и кај мене се случува ама на исти штекер,т.е на таблетот кај мене ама не му замерувам.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

5. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,311
    6,429
    27 Март 2014
    Не ми текна да видам колкав напон дава со ампере. ајде на наредно полнење ке пробам и ке видам што вели.

Немам унимер..

6. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,311
    6,429
    27 Март 2014
    Дечки проблемот пак ми се повторува овојпат и на штекерот каде што претходно си го полнеше ок. еве слика од Ampere колку V дава про полнење

7. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

437
    204
    28 ноември 2015
    Машко
    Сликите не ѓи покажува.....
    Пробај заврти го обратно полначот па види како ќе го полни телефонот

8. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,311
    6,429
    27 Март 2014
    кај мене си ги покажува ок од комјутерот.. Види таму нешто до кај тебе е.

9. riki_staff

riki_staff
    Gaining Experience

437
    204
    28 ноември 2015
    Машко
    На тапаталк сум,него нема врска пробај така како шо пишав,и кај мене е така на таблетот,запамти како ти е свртен полначот кога ке го наполне бавно,на другото полнење заврти го полначот обратно,чудно но тоа го забележав кај мене на таблетот

Слични теми
  1. allek
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    937
  2. filipvselena
    Одговори:
    7
    Прегледи:
    1,669