• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Чуден проблем при полнење на телефон

 • Ја почнал/а темата
 • #1

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,648
6,642
www.mikrotikmacedonia.net
Здраво дечки !

Пошо самиот неможам да најдам логичко објаснување, еве да пишам и овде. Неодамна го заменив мојот redmi 3 pro со redmi pro. Е сеа, бидејки досега никогаш го немав полнето претходниот телефон во дневната соба, не ни забележав дека имам проблем со струјата во дневната соба.

Значи вака. Кога го ставам мобилниот телефон да се полни во дневната соба, полнењето трае 5+ часа, т.е го полни ептен споро. Да ти здосади додека да се наполни. Кога го преместам во другата соба, телефонот се полни нормално 2.5 часа до 100-ка.

Пробано на 2 различни штекери во дневната соба, истиот проблем, многу споро полнење.

Доста ми е чудно ова, пошо целата куќа користи иста струја, т.е не се на посебен саат за струја или слично. Јас немам логично објаснување, зошто на еден штекер се полни толку споро, а на друг се полни нормално, како што би требало. Телефонот користи USB C-Type ако нешто тоа значи. Во двата случаеви е полнето со истиот полнат и кабел што доаѓа со телефонот.

Барам објаснување од вас за ова.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,035
13,581
Напон измери ли?
Стави ја Ampere апликацијата за секој случај да видиме (видиш) што се случува при полнење. Ептен нема логика ова
Евентуално заземјувањето или нулата да нечинат во таа соба.

Баш ме интересира исходот од ова.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,131
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Полначот претпоставувам нема трета жица за заземјување, така да нема врска штеќерот.
А да измериш со унимер волтажа?
 

riki_staff

Gaining Experience
28 ноември 2015
470
225
Чудно е оваа и кај мене се случува ама на исти штекер,т.е на таблетот кај мене ама не му замерувам.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,648
6,642
www.mikrotikmacedonia.net
Напон измери ли?
Стави ја Ampere апликацијата за секој случај да видиме (видиш) што се случува при полнење. Ептен нема логика ова
Евентуално заземјувањето или нулата да нечинат во таа соба.

Баш ме интересира исходот од ова.
Не ми текна да видам колкав напон дава со ампере. ајде на наредно полнење ке пробам и ке видам што вели.

Полначот претпоставувам нема трета жица за заземјување, така да нема врска штеќерот.
А да измериш со унимер волтажа?
Немам унимер..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,648
6,642
www.mikrotikmacedonia.net
Дечки проблемот пак ми се повторува овојпат и на штекерот каде што претходно си го полнеше ок. еве слика од Ampere колку V дава про полнење 

riki_staff

Gaining Experience
28 ноември 2015
470
225
Сликите не ѓи покажува.....
Пробај заврти го обратно полначот па види како ќе го полни телефонот

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,648
6,642
www.mikrotikmacedonia.net
Сликите не ѓи покажува.....
Пробај заврти го обратно полначот па види како ќе го полни телефонот

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
кај мене си ги покажува ок од комјутерот.. Види таму нешто до кај тебе е.
 

riki_staff

Gaining Experience
28 ноември 2015
470
225
На тапаталк сум,него нема врска пробај така како шо пишав,и кај мене е така на таблетот,запамти како ти е свртен полначот кога ке го наполне бавно,на другото полнење заврти го полначот обратно,чудно но тоа го забележав кај мене на таблетот

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,550
Мислења
820,332
Членови
28,213
Најнов член
vanadi
На врв Дно