• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Чуден проблем - Некои копчиња за букви автоматски се заменуваат со бројки

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Не се сеќавам или незнам точно кога се јави проблемов, ама знам дека инсталирав драјвери и една игра. Сега на Windows XP кога кликам некои копчиња (што се обично на десната страна) излегуваат броеви како 3 5 6 и сл..
На пример збоrot sleeping ми станува s3ee*5ng..

Пробав и ставив друг јазик (ете Македонски, кирилица) и на истите букви истите соодветни броеви/знаци се појавуваат. Ова се случува само на Windowsот што значи не е хардверски проблем, моментално сум на истиот лаптоп и користам Убунту, се' си е нормално..

Некој да не имал слично искуство и знае како да го средам ова? Благодарам однапред..
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Damn,батка што си му давал на Windowsot бе,за вакво нешто прв пат слушам,ај би разбрал ако е хардверски проблем(е добро де не би разбрал),ама нешто вакво Windowsot да прави,мислам знам дека е срање и слични епитети,ама до толку,можда е некој вирус,за секој случај и да си проверил скенирај пак,со updated database(newest).ај со срека нека ти е ако ја поправиш кажи како си ја поправил оти ова е one of a kind(барем за мене),ако не ја поправиш само format е решење.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Стисни Num lock/Scr lk (да биде изгасен).

м = 0
ј = 1
к = 2
л = 3
у = 4
и = 5
о = 6
п = ѕвездичка
7 = 7
8 = 8
9 = 9
0 = /

Кај лаптоп компјутерите овој дел од тастатурата служи и ко замена за Num pad и кај поголем дел се активира со вклучување на Num Lock.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Јас сум се сретнал со ова. На поновите лаптопи, незнам како се активира, но кога ќе се активира, истите тие букви што ти сакаш да ги напишеш, место нив, бројки излегуваат. Има едно копче, Fn (Function-мислам така беше), и кога ќе стиснеш на него и пишуваш со тие букви од кои излегуваат бројки, се си е нормално. Таму имаше Виста инсталирано, но мислам дека тоа нема врска.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Damn,батка што си му давал на Windowsot бе,за вакво нешто прв пат слушам,ај би разбрал ако е хардверски проблем(е добро де не би разбрал),ама нешто вакво Windowsot да прави,мислам знам дека е срање и слични епитети,ама до толку
Ги "обожавам" ваквите коментари за Windows.

можда е некој вирус,за секој случај и да си проверил скенирај пак,со updated database(newest).ај со срека нека ти е ако ја поправиш кажи како си ја поправил оти ова е one of a kind(барем за мене),ако не ја поправиш само format е решење.
Само формат а? :)
Би дал совет да се форматира цел компјутер кога во прашање е да се стисне едно копче... ах... :lut2:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Само формат а? :)
Би дал совет да се форматира цел компјутер кога во прашање е да се стисне едно копче... ах... :lut2:
абе што знам јас,ја не сум ги напраил такви лап-топовите,уствари јас не ни прочитав дека се работи за лап-топ,хехехе,нема везе луѓе сме грешки праиме(некад лапсуси),али ј**и га.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,011
Мислења
854,597
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно