1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Чуден мејл :/

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Master_Boy, 18 Септември 2013.

 1. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Ми пристигна мејл, односно во мејлот гласи името на мајками, а мајками никогаш нити се логирала на интернет па нити седнала на компјутер, од каде дојдоа до тие информации!?
  еве слика од мејлот. Capture.JPG
  Може некој да ми објасни шо е ова, колку што разбрав се работи нешто за пари.
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,462
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ги менуваат провизиите, па по некој нивни закон (американски или британски или европски) мора да те известат за тоа јасно и гласно. Мејлот гласи на мајка ти затоа што можеби си верификувал нејзина картичка или си пратил сметка за комуналии (за потврда на адресата) на нејзино име.
   
 3. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Има таа картичка Visa Electron, но никаде со таа картичка не сум вршел плаќања освем само од банкомат ваѓање пари, и проверување на состојба на сметка преку телефон.
   
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,538
  11 Декември 2008
  Машко
 5. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Како?!
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,841
  26,085
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не е фишинг, и мене ми стигна истиот меил од скрил. Кај мене пишуваше моето име бидејќи сум ја варифицирал мојата картичка. Мора некогаш да си правел манибукерс акаунт но да не се сеќаваш.
   
 7. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Да ти кажам право, по тие работи ич не сум па ни сум се интересирал за такви интернет акаунти, а најмалу па да пишувам податоци од мајками. :/
   
 8. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Не се работи за фишинг и јас имам ист меил добиено.

  Си ја поврзал сметката со картицата на мајка ти, одамна и сега не ти текнува.
   
 9. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  П,с ме интересира, можно е некој во нејзино име да го сторил?! ?!
  Доколку е можно, дали е можно да се злоупотреби, да мавнат пари?!
  Доколку е и тоа можно има некое чаре да се стопира тоа?!
   
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,848
  2,701
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ова едноставно е мејл кој те известува дека провизиите кои Скрил ги земаат при трансакции ќе бидат изменети. И јас го добив истиот само гласеше на мое име. Никој нема да мавне пари, имаш некој податок ставено кога си верифицирал што го имало името на мајка ти, тоа е се.
   
Слични теми
 1. sdarko
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,849
 2. Vlatzki
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,514
 3. _хулк_
  Одговори:
  37
  Прегледи:
  2,714
 4. skullmonkey
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,359
 5. ARMac
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  787
Вчитување...

Сподели

Вчитување...