1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Решено Чуден изглед на фонтот во Win10

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од skullmonkey, 19 oктомври 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мењав матична и истали ствари и ми се смени фонтот на многу места. Чист е ама некако тенок и различен од претходните 20 години...

  Негде е изместен, негде е ок ама тенок... во главно не е арен, чуден ми е и ми пречи.

  Screenshot_1.png

  Пробав она Reset defaults font settings- ништо.
  Пробав поправка на регистри - ништо.
  Пробав Control Panel --> Appearance and Personalization --> Fonts па Adjust Clear Type Text опцијата и после за екој од екраните сетирање - ништо.

  Некој да не знае чаре?
  Фала
   
 2. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  541
  352
  2 Март 2010
  Машко
  Да не имаш (пре)инсталирано фонтови? Мене претходно ми се има десено коа инсталирав пакет со фонтови, најверојатно некои претрпеа overwrite.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tonino

  Tonino
  Gaining Experience

  84
  53
  14 oктомври 2011
  Машко
  CCPP Operator
  Најверојатно ти фалат фонтови, за секој случај подеси и МК во регионални сетинзи како втор и провери дали имаш други графички проблеми
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  339
  451
  3 Јануари 2019
  Машко
  Избриши ако имаш некоја верзија на Helvetica. Види дали ќе ти се реши проблемот.

  Chrome знае да зеза при прикажување на одредени стилови на Helvetica.


  View: https://youtu.be/UfgQX_rZ5YQ
   
  На Alucard, skullmonkey, StalkeR и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Само на некој прелистувач или низ цел Windows ти е вака?
  Инсталирани драјвери за intel/графичка? Резолуција на екран?

  Пробај „пешки“ преку WinAero Tweaker, имаш можност да си играш со фонтови меѓу останатите миљон опции.
   
 6. damil

  damil
  On your way to fame

  705
  697
  2 Јануари 2015
  Машко
  Исто и кај мене заради Helvetica се направи ужас фонтот.
   
  Alucard, skullmonkey, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  222
  475
  24 Април 2007
  Женско
  I second that. Што све не преинсталирав, две недели глава искршив, дур сконтам дека хелветиката ми зулумари...
   
  Alucard, igor_igor и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Helvetica било говното. Неу и Лајт. За еден пратен фотошоп фајл ми требаат.
  Дали ова значи дека треба да ги сменам фонтовите во документот за да не ми се усере оперативниот?
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  Треба само да ги избришеш кога веќе нема да ти требаат.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  222
  475
  24 Април 2007
  Женско
  Јас само ги префрлив во друг фолдер, па тури - претури им правам ако ми притребаат.
   
  Psycore, Alucard и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 11. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  И мене хелветика ме зезашр у гугл хром , не ми текнува у фотошоп дали е како за индизајн , кога ке направиш пакиџ у документ фонтс стај ги хелветика , не ги инсталирај у виндоус
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ова се влече уште од првите Windows-и. Миркософт нејќел да плаќа лиценца* за Helvetica (тогаш многу популарен и присутен насекаде) и го заменил со Arial, а во registry има на неколку места команди „ако налеташ на Helvetica, замени го со Arial“, а тие се разбира имаат различни метрики и затоа изгледа чудно. Многу одамна пробував да ги избришам тие места, но не можев да најдам убава Helvetica за секојдневна употреба како TTF или OTF, само оние Helvetica Neue и сличните што беа во оној Adobe форматот, мислам PFM... Баталив и избришав Helvetica.ttf.

  * Не е баш сосема така, но комплицирано е.
   
  На Peceto и skullmonkey им се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,427
  13,535
  23 Јануари 2008
  Манга
  Шо матична тури?
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...