• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chrome - лошо прикажување на страни

  • Ја почнал/а темата
  • #1

andrejmk

Intern
26 април 2010
5
0
Пред 2-3 месеци се решив Google Chrome да ми биде прв browser. Не можам да не забележам дека некои страни не ги прикажува како што треба. Истите страни имаат нормален изглед во Firefox и IE, но во Chrome не. Пред малку приметив вестите на страната на Канал 5 како изгледаат во Chrome, а како во Firefox. Исто и на livescore, кога се отвара pop-up прозорецот со детали за утакмицата, треба да се рашири рачно на десно за да се види убаво кој ги дал головите на гостинската екипа :) Останатите работи во Chrome ми се допаѓаат, затоа и се откажав од Firefox, но мора да се признае дека ова нервира.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Има некој проблем со табелите различно ги рендирира од останатите пребарувачи, јас лично не верувам дека ќе стане IE6 за дизајнерите, мислам дека копорација како Google нема да си го дозволи тој луксуз да и пропадне оваков проект, кога бројот на Chrome корисници постајано е во нагорна линија.
 

B^nDIT

Gaining Experience
6 февруари 2010
1,124
311
Супер е Хром,само малце ми досаѓа со outline на инпут,и што не работи ембедирање Јоутубе видео при користење рамка (border) во боја... Јутјуб проблемите со ембедирањето се најголем пропуст оти Хром е од Гугл,како што и Јутјуб е од Гугл.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,648
1,393
Сепак пропустите во Chrome се резултат на фокусот на другите функции што се изработени до перфект.. Кога едно добива, друго трпи. Така е и овде.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Дечкото има пробелм со Chrome и бара помош. Ако знаете да му помогнете, помогнете му, ако не ова не е место за browser wars, си има посебна тема за тоа.
 

feit

Intern
12 февруари 2009
684
44
Дечкото има пробелм со Chrome и бара помош. Ако знаете да му помогнете, помогнете му, ако не ова не е место за browser wars, си има посебна тема за тоа.
Па види и ти си тука offtopic, мислам дека сакаш да се затвори темата бидејќи си за firefox :). А оваа тема нема помош, ако страните не ги прикажува добро, тоа е така поради тоа што не е обраќано внимание при развој на страните на подршка на повеќе прегледувачи. Chrome :)
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
@feit
Никако не би дозволил тоа што сум за Firefox да влиае врз проценката. Едноставно ако нема помош, не треба да се пишува и готово. Вака можеме и за NFS и за Белград и за Сталмен да причаме па пак никому ништо :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,695
Мислења
848,795
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно