1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Chrome-како да вратам пасворди

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од gokica, 24 Март 2020.

Тагови:
 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,506
  10,526
  13 Јуни 2009
  Направив бекап на Default фолдерот. По инсталација на нов ОС, во Chrome ги имам зачувано сите претходни податоци но passwords ги нема.

  На интернет најдов информации дека пасвордите биле криптирани и за декрипција е потребен ист акаунт и компјутер. Името на акаунтот е сменето, компјутерот ист.

  Дали знаете за бесплатен софтвер кој може да ги експортира од стариот фајл. Elcomsoft Internet Password Breaker e $150 па не е во игра.

  Благодарам

  PS. Не се сеќавам дали сум бил логиран со некој акаунт и дали sync бил вклучен.
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,643
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На bxxxn и gokica им се допаѓа ова.
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,095
  1,202
  11 Март 2011
  Според овој сајт (прелесно да би било вистински)

  How To Backup Chrome Usernames and Passwords. • Repair Windows™

  1. Exit Google Chrome.
  2. Copy and Paste the "Login Data" file (that you copied at Step-2) from the backup location, to the Chrome Default folder.

  • If you use Windows 8, 7 or Vista:
   • Simultaneously press "Windows" + "R" keys to open the RUN window.
   • In "RUN" window copy and paste the following:
    • %LOCALAPPDATA%\Google\Chrome\User Data\default
   • Press Enter
  3. Launch Chrome.
  4. Visit one by one the websites that you login to and type your password.

  Или пробај ја оваа алатка за да ги видиш пасвордите (доколку го отвори фајлот)

  WebBrowserPassView - Recover lost passwords stored in your Web browser

  Трета опција

  chrome://flags/

  смени password import нa enabled и обиди се да импортираш од сетизни
   
  Последна промена: 24 Март 2020
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,506
  10,526
  13 Јуни 2009
  Го видов ова и претходно. Дефендер го јавува како тројанец па не го активирав. Пишува таму дека е фалс аларм ама па Elcomsoft си работи нормално во трајал верзија.

  Првото не можам да го направам зашто сега имам веќе само бекап од дефаулт фолдерот. А импорт на пасворди е можно само од csv фајл.

  Како и да е благодарам на двајцата.
   
 5. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,206
  785
  8 Мај 2010
  Машко
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Тоа е така од безбедносни причини. Инаку со копирање на тој фајл може да се отркијат сите зачувани лозинки на корисниците.

  Единствено да направиш нов виндоус акаунт со истото име и лозинка и таму да пробаш дали ќе може да се декриптираат.
  Или пробај со алатката на Нир, но секако треба да ги имаш корисничкото име и лозинката на виндоус акаунтот под кој се зачувани лозинките.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,506
  10,526
  13 Јуни 2009
  Ги пробав WebBrowser pass и Chrome Pass. Ни едната ни другата не ги прикажуваат пасвордите. Не пробав да му пристапувам на фајлот со импорт. На акаунтот немаше пасворд па ќе беше лесно. Но виндовс дефендер постојано ме алармираше и за двата програми а малвербајтс го најде хром пас скриен во темп фајловите по инсталација како тројанец.

  Можда нема ништо а ионака веќе удрив инстал. Но шубе ми е и избришав се.
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
  Безбедносни се програмчиња од Nirsoft не се плаши.
   
  На gokica и Avid им се допаѓа ова.
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Голем број од програмчињата на Нир чепкаат низ чудни места во виндоусот и затоа овие глупите програми мислат дека се нешто опасно. Ич да немаш гајле, Нир прави програми уште пред да постои малвербајтс и слични на него. Слободно игнорирај ги сите аларми

  Кога го отвораш програмот, ги чита лозинките од активните инсталции. Во твојот случај треба да го импортираш фајлот со лозинките од претходната инсталација и да ги внесеш името и лозинката на корисникот.
   
  RoninMK, gokica и на Avid им се допаѓа ова.
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
  Се збунив
  На кратко помислив дека KeePass знае да ја земе базата.
  Нејсе :)
   
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Кeepass го зема CSV фајлот што WebBrowserPassView го експортира.
   
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  8,506
  10,526
  13 Јуни 2009
  Другари, ви благодарам на сите. Веќе се прошетав по најбитните сајтови и се потсетив на дел од лозинките. За дел од сајтовите направив пасворд ресет.

  Остануваат уште мал број на тековно користени логирања. А за некои постари сајтови ако притреба, ги имам јузер податоците па ќе ми остане само ресет на пасворд.

  Веќе потрошив доста време и сега кога имам преку 70% од пасвордите веќе нема поента да се занимавам со пристап до криптираните податоци и помошен софтвер. Ако ептен згусти ќе ги инсталирам алатките од нир.

  Тоа е. За ум следен пат. Претходно користев Фаерфокс кој нема вакви лимити/криптирања па се што требаше беше бекап на релевантните фајлови. Не знаев дека Хром е поинаква приказна. Всушност и целото ова патешествие можеби ќе ме натера да се вратам на фаерфокс повторно.
   
  На RoninMK и Oktar им се допаѓа ова.
 15. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,488
  1,943
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
  Јас ги чувам во notepad. Озбилно, не ве тролам.
  Сето тоа е рарано со пасворд со незнам какви AES алгоритми за енкрипција, како solid архива со recovery record и енкриптира но име на внатрешната датотека што во превод значи дека не се појавува името и типот на фајлот ако проба да се отвори.

  И го раштракав по Дропбоксови, Мега, Гугл Драјв, во телефон..

  И му турив име "Уплатници за вода и комуналец 2005-2010"
  И креативен пасворд се става на вакво нешто. На пример @mekicite_od_straza!
   
 17. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,206
  785
  8 Мај 2010
  Машко
  Enpass прености:
  Лозинките ги чува локално на твојот компјутер во енкриптиран фајл.
  - Но може и да направиш синхронизација со некој сервис (GDrive, iCloud, Dropbox) секако користење на овие сервиси препорачувам со 2step verification.

  За 40$ еднократно (некогаш поевтино ако начекаш Black Friday) добиваш неограничено користење на софтверот на компјутер и телефон, види ги цените на нивната страна.

  Јас се префрлив од LastPass (кој исто така е супер) откако беа хакирани.
   

Сподели

Вчитување...