• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Човештвото пред најважниот експеримент во историјата

  • Ја почнал/а темата
  • #1
17 февруари 2008
193
2
Експериментот што треба да се случи идната недела во лабораторијата на Европскиот центар за нуклеарни истражувања - ЦЕРН, недалеку од Женева и на околу сто метри под земја во близина на француско- швајцарската граница, некои веќе го нарекуваат "експеримент на судниот ден". Џиновскиот акцелератор на честички, со чија помош ќе се изврши експериментот е долг речиси 300 километри и чини 4,4 милијарди фунти! Еден дел од научниците се обидуваат да го стопираат најмоќниот, најголемиот и можеби и најважниот експеримент до сега.

Извор:http://www.vecer.com.mk/?ItemID=903BFFF9D9CA534E935764F82A732C21
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Да читав за ова, можело да биде и крај на светот ради експериментов.
Ќе почекаме 10ти Септевмри , па ке видиме шо ке биде.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ќе ги забрзаат честичките блиску до брзина на светлината и ќе ги судрат едни со други. Со тоа ќе направеле минијатурни црни дупки, кои брзо се губеле. Викаат дека секојдневно такво нешто се случувало во природата и не било опасно. Дел од научниците велат дека можно е некоја од црните дупки да опстане и буквално да ја изеде планетава. Црните дупки најверојатно се хранат со све околу нив, ја јадат дури и светлината (затоа се викаат црни дупки).
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Како нема врска со компјутери, па црните дупки ќе ни ги изедат компјутерите:p
Шалата настрана, колку и да тврдат нема опасност, јас не сум за да го изведат овој екперимент.
Прво и основно, немаат појма што може да предизвика црната дупка (досега све се теории), а тие ќе предизвикаат да се направи. Луди се скроз, си играат со над 6.000.000.000 луѓе и цел останат жив свет.:lut2:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ова ме потсетува на книгата Анѓели и Демони, каде се расправаше за еден ваков сличен "уред" (се спомнуваше и Швајцарија, ако добро се сеќавам), кој овозможуваше со забрзување на атомите да се создаде антиматерија.
Има ли некоја аналогија? Дали овакви експерименти како во првиот пост од темава се водат од поодамна?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7
17 февруари 2008
193
2
Сакаат да откријат мистерии за светов.Ама по цена да ја изгубиме целата планета.Ја мислам дека треба прво на овие научнициве да им направат некои психолошки тестови, да видат да не се некои freakovi, да не се некои забегани.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
xaxa mi tekna na onoa... The chance of them creating a black hole is as big as the Hubble telescope taking a picture of a black hole with a small man with a flash light in the middle of it looking for the switch board
:LOL::LOL::LOL:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
До сега имало колајдери од ваков тип ама тие биле од помали размери и не биле можни да одржат црна дупка повеќе од некој наносекунди, ама сега сакаат да ја одржат, па ќе видиме или невидиме што ќе се деси.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
666
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Мислам дека оние научнице што паничат, врска немаат од животот. Во случај ова да се научници, но мислам дека не се, и овакви коментари произлегуваат само од таблоиди. Никој со здрав памет не би тврдел такво нешто.

И да постане црна дупка, таа треба да поседува голема маса а со тоа да има и голема гравитација, па да би направила некаква штета. Црни дупки настануваат со супернова на огромни ѕвезди, нашето Сонце на пример и да иде супернова нема да направи црна дупка затоа што има премала маса. Значи ако нашето Сонце со толкава маса не може да направи црна дупка, како еден акцелератор на честички ќе го направи тоа? Никако, ете така. Единствено што можат да постигнат е црна дупка со живот од една микросекунда. Ќе умре зашто ќе нема доволно гравитација да привлекува атоми/молекули, со други зборови, нема да може да привлекува маса, ако не привлекува маса, нема да и расте гравитацијата, ерго: не може да направи никаква штета.

Како нема врска со компјутери, па црните дупки ќе ни ги изедат компјутерите:p
:LOL::LOL::LOL:

Коментар на денот.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Ова ме потсетува на книгата Анѓели и Демони, каде се расправаше за еден ваков сличен "уред" (се спомнуваше и Швајцарија, ако добро се сеќавам), кој овозможуваше со забрзување на атомите да се создаде антиматерија.
Има ли некоја аналогија? Дали овакви експерименти како во првиот пост од темава се водат од поодамна?
Одлично се сеќаваш :) Истиот центар за истражување е во прашање, ЦЕРН. А мислам дека и за истата машина се зборува(или слична)...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Наведов претпоставувам, затоа што во моментов книгата не ми е дома - ја дадов на читање, па не можев веднаш да проверам. Инаку - да, ми ја разби дилемата - во прашање беше CERN!
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
istava informacija ja imam procitano i pred nekolku meseci samo ne znam vo koj vesnik
Машината се гради со години. Многу пати е пишувано за неа, само што како што иде датумот за активирање станува поактуелно прашањето со безбедноста.

И Алберт Ајнштајн правел нуклерана фузија/физија, ама да знаел што ќе произлезе од тоа никогаш нема да го направел тоа.

Проблемот со црните дупки е бојата. Во вселената се црни и не е можно да се испитаат со телескопи. Научниците го потврдуваат нивното постоење со случувањата околу нив. Во вселената не смее да се потцени "малото." Пример нашата земја е голема илјадници километри, а доволно е едно "камче" од вселената големо 10км да не удри и да создаде енергија и ударен бран кој целосно или речиси целосно ќе го уништи живиот свет.
Прво немаат научни докази како ќе реагира црната дупка - све се претпоставки. Незнаат дали можеби од ударот ќе направат доволно "храна" за неа со што ќе опстане... и милион други работи за кои се базираат на теории, претпоставки, а многу малку на цврсти научни докази.
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Па валда тие што работат на експериментот не се средношколци и знаат што работат. Јас мислам дека нема потреба од страв :ermm:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
А да го лансираа акцелераторот у вселена па таму да експериментираа? Ебаго од Македонија до Швајцарија едвај има 1000км.
Недај боже да опстане црна дупка, ќе го изеде цел сончев систем.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве ја денешната статија на А1 во врска со експериментов:

Наскоро крај на светот?!

Дел од научниците се обидуваат да запрат нешто што ќе биде најмоќен, најголем, а можеби и најважен експеримент до сега. Имено црните дупки кои вештачки ќе се создаваат би можеле да ја проголтаат Земјата, ги пренесува МИА пишувањата на лондонски „The Sun“.

Експериментот кој треба да се случи следната недела во лабораторијата во Европскиот центар за нуклеарни истражувања (ЦЕРН), околу 100 метри под земјата близу француско-швајцарската граница, некои веќе го нарекуваат „експеримент на судниот ден“.

Машината, акцелератор на честички, со чија помош ќе се изврши експериментот, е долга 30 километри и чини 4,4 милијарди фунти.

Во моментот кога ќе биде пуштена, а тоа би требало да се случи на 10 септември, апокалиптичната машина за разбивање на атомите буквално ќе стане временска машина која на научниците треба да им открие како се создала вселената и што се случувало веднаш по Големата експлозија, пред отприлика 14 милијарди години.

Во моментот кога научниците ќе создадат услови, по Големата експлозија, се очекува да се појават бараните и претпоставени честички кои создаваат материја и нова димензија.

Научниците веруваат дека при тоа ќе бидат создадени многу мали црни дупки, мали верзии на „чудовишта“ во далечната вселена кои ја впиваат целата материја околу себе, па дури и светлината, која иако патува со најголема воопшто можна брзина нема да може да побегне.

Заради тоа некои научници сакаат да го запрат овој проект со последни обиди по пат на суд.

Стравуваат дека експериментот навлегува во целосно непознато подрачје со кој би можело да се загрози безбедноста на целата планета.

Групата која стои позади целиот проект, Европскиот центар за нуклеарни истражувања, тврди дека малите црни дупки ќе исчезнат откако ќе бидат создадени.

Но, нивните опоненти предупредуваат дека никој не може 100 проценти да гарантира на кој начин ќе исчезнат црните дупки, кои може постепено да растат до величина која би можела да ја проголта целата Земја.

Од Центарот пак тврдат дека овој експеримент е од клучна важност за откривањето на големата мистерија за создавањето на вселената и се што има во неа.

Во експериментот, честичките на атомите треба да бидат насочени во спротивни правци од нивните вистински патеки низ 30 километарската подземна машина, што е речиси со големина на лондонското метро.

Честичките ќе патуваат толку бргу и секоја секунда ќе ја заобиколуваат целата должина 11.245 пати.

Како краен резултат, научниците очекуваат дека ќе откријат фундаментален дел на атомот, кој се нарекува Хигсов бозон, за кој се смета дека постои, но никогаш научно не бил докажан.

Професорот Ото Рошлер, кој ја предводи спротивставената страна, на Европскиот суд за човекови права подигна тужба против 20 земји кои го финансираат овој проект.

„Многу е веројатно дека малите црни дупки ќе преживеат, ќе пораснат и ќе ја проголтаат целата планета“, тврди професорот.

Портпаролот на Центарот наведува дека со „експериментот нема да се создаде ништо што веќе рутински не се случува во природата“.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=97177
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Ќе видиме дали ќе ја потврдат "string theory" односно grand unified theory кои предвидуваат екстра димензии,егзотични суб атомски честички, микро црни дупки итн.

Или нешто ќе потврдат или пак ќе најдат нови прашалници.
Ќе видиме дали ги акнале миљардите за џабе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,995
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно