• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Чорба чок, ЈуТуб јок!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Судот во Турција повторно го забрани пристапот на најпопуларниот светски сајт за бесплатна размена на видео материјали, поради навредливи снимки на сметка на основачот на модерната турска држава Кемал Ататурк кои се појавија таму.

Доколку било кој интернет корисник од Турција се обиде да го посети YouTube, кој е во сопственост на интернет гигантот Google, на мониторот ќе добие известување на турски и англиски јазик во кое се соопштува дека пристапот кон адресата на овој сајт е забранета со одлука на судот.

Турскиот суд за првпат донесе ваква одлука во март минатата година, кога се појавија и првите снимки кои наводно ја навредуваат личноста на Кемал Ататурк, но одлуката беше укината бидејќи YouTube го отстрани спорното видео.

Турските медиуми известуваат дека новата забрана е повторно донесена поради истиот видео материјал кој во меѓувреме повторно се појавил. За сега, не е познато колку време ќе трае забраната.

Во Турција со закон се забранети навреди кон ликот на Кемал Ататурк, а неговите портрети денес се закачени во сите државни институции.


Извор:Кајгана
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
dali imaat slisla za humor ili nemaat, turcite se najgolemi i najmnogubrojni hakeri, toa e dosta rasirena informacija...
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
dali imaat slisla za humor ili nemaat, turcite se najgolemi i najmnogubrojni hakeri, toa e dosta rasirena informacija...
има доста али не се најмногубројни. Незнам кои се најмногубројни, али америка, русија и јужна кореја сигурно имаат повеќе хакери од турција
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
не би рекол најоглеми хакери...но за јавно се знае дека најголем defacer е од турско потекло така да...има доста defacer-и од Турција ...


и внимавајте на национализам... ;)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,170
16,630
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Индијците се број 1, без конкуренција
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,519
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно