• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

.chm fajl pod Ubuntu

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
So sto da otvoram .chm fajl pod Ubuntu???
Se rabote za e-book.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Напиши "sudo apt-get install xchm" во Конзолна апликација :bravo: и ке можеш да го отвориш ...
Или ако сакаш овие фајлови да ги конвертираш во HTML прочитај тука
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Add / Remove > пиши "chm", ЕНТЕР и ќе ти најде едно десетина прегледувачи, одбери некој и инсталирај го.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Во KDE, konqueror ги отвара сам од себе овие фајлови - само треба да е инсталиран kdevelop пакетот.

барем така е на прилично vanilla KDE како што е во ArchLinux. во Ubuntu може да е bastardized KDE-то.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно