• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Читање на подесувања од некој фајл[PASCAL]

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Не бев фатил паскал во 2 месеци, па чера се тестирав колку сум заборавил, имав неколку проблеми но ја направив функцијата

Значи, ако имаме некој фајл со подесувања кои ни се важни за нашата програма, тогаш може да ги прочитаме со оваа функција и излезот на функцијата да го доделиме на некоја променлива:

Код:
program ReadSettings;


Function ReadValue(SFile,Sname,Delimeter: String):String;
VAR
 WorkFile:TextFile;
 IOR,J,K,B,X:Integer;
 Line:String;
 O:ARRAY[1..2] of String;
 tmpC:Char;
BEGIN
 Assign(WorkFile,SFile);
 {$I+}
 Reset(WorkFile);
 {$I+}
 IOR:=IOResult;
 If IOR=2 then
  begin
   WriteLn('Settings file not found!');
   Exit;
  end;
 While (NOT EOF(WorkFile)) do
  begin
   ReadLn(WorkFile,Line);
   J:=length(Line);
   B:=1; tmpC:=' '; X:=1;
   //O[1]:=''; //O[2]:='';

   repeat
    //X:=X+1;
    O[X]:='';


    repeat
     O[X]:=O[X]+Line[B];
     tmpC:=Line[B];
     //WriteLn(tmpC+' ++++++ '+O[X]);
     B:=B+1;
    until((B>J) OR (tmpC=Delimeter));


    //WriteLn('Pred if O[',X,']:= ',O[X]);
    if O[X]<>Sname+'=' then
     break   // MAIN
    else
     X:=X+1;
   until(B>J);

  end;
  //WriteLn(O[2]);
  //Ovalue:=O[2];
  ReadValue:=O[2];
END;


BEGIN
 WriteLn(ReadValue('/tmp/test.txt','ss','='));
END.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Лелее Паскал... е ова го неам видено многу многу години.
Него.. ми падна нешто у очи. Што ти е ова: {$I+} ??
Некако не го помнам дека сум го учел....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
{$x+/-} се директиви, преку нив може да му се нареде на компајлерот да изврши некоја core функција, во овој случај I -/+ е директива за error checking а ако нејзиниот резултат е 2 значи фајлот не е најден, ако е незнам која бројка беше, 25мислам фајлот не е достапен за пишување и така натаму иам и други директиви како

{$IFDEF LINUX}
WriteLn('HurayyyyyyyyyyyyyyYYY!');
{$ENDIF}

итн...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,896
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно