• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Чистење на Print Head (Принтер)

Winncoot

Gaining Experience
22 јуни 2017
65
92
Skopje
www.youtube.com
Имам Epson SX110. Купен е пред можеби 8 до 10 години. Користен е само на почетокот, снемав боја и не купив. Денес ми текна да го преживеам принтеров. Купив боја, сменив и пробувам да принтам, нема ништо на листот. Па ај гуглам да видам што е. И според гугл и принтерот мој, бидејки не е работен долго време Print Head-от има боја на него која се има пресушено или стврднато. Пробав со Head Cleaning од самиот принтер, ништо не бидна. Па земав 100% алкохол, со крпше бришев одоздола, искочи многу боја но сеуште листот е бел.

Наидов на видео како чисти со купен Cleaning Kit, шишенце и шприц. Сакам да ве прашам сега, чаре за ова и каде мошам да најдам тако клининг кит.
Ако нема друго чаре, пратете ме кај некој што работи со принтери и поправа :)

Фала ви!
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,164
3,409
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Би ти препорачал нов принтер, од чистење глава по толку време некористење 99% ништо не бива.
Еве за секој случај прашај во Ланком Прин, тука. :)
 

Winncoot

Gaining Experience
22 јуни 2017
65
92
Skopje
www.youtube.com
Би ти препорачал нов принтер, од чистење глава по толку време некористење 99% ништо не бива.
Еве за секој случај прашај во Ланком Прин, тука. :)
Ако може дамо глава да се смени, супер.
Ќе пробам ќе мајсторишам нешо, ако не, ново е ново. Фала ти!
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,164
3,409
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Главата на принтерот е поскапа од самиот принтер доколку има сеуште за постарите модели, ако се купува посебно.
Пред некоја година ми откажа Canon Pixma IP 7250 на крајот од гаранцијата, имаше уште 30 дена останато од вкупно 12 месеци.
Го рекламирав и добив нов од ДДКом со објасување дека само глава да се замени чини околу 7000 денари, додека цел принтер исти таков нов чини 4.599 денари и ај сега. :p:D
 

Winncoot

Gaining Experience
22 јуни 2017
65
92
Skopje
www.youtube.com
Главата на принтерот е поскапа од самиот принтер доколку има сеуште за постарите модели, ако се купува посебно.
Пред некоја година ми откажа Canon Pixma IP 7250 на крајот од гаранцијата, имаше уште 30 дена останато од вкупно 12 месеци.
Го рекламирав и добив нов од ДДКом со објасување дека само глава да се замени чини околу 7000 денари, додека цел принтер исти таков нов чини 4.599 денари и ај сега. :p:D
Вау. Тогаш да планирам нов, хаха. Имаш предлози?
Сакам да е со боја, принтер, копир, скенер.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,735
4,611
У строК центар!
Ако принташ редовно земи си CISS, ако принташ периодично земи си ласер. Ласерот бара поголема инвестиција при купување, меѓутоа многу полесно е за одржување. Кај инкот/CISS ти е обратно.

Размисли убаво, да не купуваш два пати. Крај краева ако ти е само за кратка употреба, да речеме неколку месеци, купи си HP 2130...заврши си работа и фрли го.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,164
3,409
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Овој ти е зверче со фабрички цис но без wifi. :p
Додека јас имам два вакви и за разлика од првиот овој има и wifi. :)
Скенира, копира и штампа до 300 грамска хартија што е топ за овој ценовен ранг и што е најбитно имаш ефтини оргинални бои: Cyan, Magenta, Yellow, Black и нема да се зафркаваш со кертриџи и такви работи.
Боите ти се дадени према тоа кај ти се најефтини во овој момент кај нас, триколорот во Анхоч додека црната во Нептун.
 

Winncoot

Gaining Experience
22 јуни 2017
65
92
Skopje
www.youtube.com
Ако принташ редовно земи си CISS, ако принташ периодично земи си ласер. Ласерот бара поголема инвестиција при купување, меѓутоа многу полесно е за одржување. Кај инкот/CISS ти е обратно.

Размисли убаво, да не купуваш два пати. Крај краева ако ти е само за кратка употреба, да речеме неколку месеци, купи си HP 2130...заврши си работа и фрли го.
Епа види. Јас барам евтино да пројдам. Ми треба за домашна употреба, ништо професионално. Лекцијата си ја научив важно, да не ми се суши бојата, да си принтам редовно, хаха.
HP-во не е лош за таа цена и што е All in one.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
323
245
Ако принташ редовно земи си CISS, ако принташ периодично земи си ласер. Ласерот бара поголема инвестиција при купување, меѓутоа многу полесно е за одржување. Кај инкот/CISS ти е обратно.

Размисли убаво, да не купуваш два пати. Крај краева ако ти е само за кратка употреба, да речеме неколку месеци, купи си HP 2130...заврши си работа и фрли го.
Јас имам ваков принтер, но според мене иронијата е тоа што кертриџите се скапи (освен ако истите повторно се полнат кај специјализирани продавници за полнење), а самиот уред е ефтин.
 

makadam

Intern
28 март 2011
25
17
Најголемата заработла на прпизводителпт е потрошниот материјал а не самиот хардвер, барем кога станува збор за принтери и плотери.

Sent from my SM-N920V using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,064
Мислења
871,156
Членови
30,397
Најнов член
Tolorgar
На врв Дно