1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Чистење на Print Head (Принтер)

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од Winncoot, 30 Мај 2019.

Тагови:
  1. Winncoot

Winncoot
    Gaining Experience

61
    83
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Имам Epson SX110. Купен е пред можеби 8 до 10 години. Користен е само на почетокот, снемав боја и не купив. Денес ми текна да го преживеам принтеров. Купив боја, сменив и пробувам да принтам, нема ништо на листот. Па ај гуглам да видам што е. И според гугл и принтерот мој, бидејки не е работен долго време Print Head-от има боја на него која се има пресушено или стврднато. Пробав со Head Cleaning од самиот принтер, ништо не бидна. Па земав 100% алкохол, со крпше бришев одоздола, искочи многу боја но сеуште листот е бел.

Наидов на видео како чисти со купен Cleaning Kit, шишенце и шприц. Сакам да ве прашам сега, чаре за ова и каде мошам да најдам тако клининг кит.
    Ако нема друго чаре, пратете ме кај некој што работи со принтери и поправа :)

Фала ви!

2. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,095
    3,013
    2 Септември 2012
    Машко
    Би ти препорачал нов принтер, од чистење глава по толку време некористење 99% ништо не бива.
    Еве за секој случај прашај во Ланком Прин, тука. :)

3. Winncoot

Winncoot
    Gaining Experience

61
    83
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Ако може дамо глава да се смени, супер.
    Ќе пробам ќе мајсторишам нешо, ако не, ново е ново. Фала ти!

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  4. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,095
    3,013
    2 Септември 2012
    Машко
    Главата на принтерот е поскапа од самиот принтер доколку има сеуште за постарите модели, ако се купува посебно.
    Пред некоја година ми откажа Canon Pixma IP 7250 на крајот од гаранцијата, имаше уште 30 дена останато од вкупно 12 месеци.
    Го рекламирав и добив нов од ДДКом со објасување дека само глава да се замени чини околу 7000 денари, додека цел принтер исти таков нов чини 4.599 денари и ај сега. :p:D

На Winncoot му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Winncoot

Winncoot
    Gaining Experience

61
    83
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Вау. Тогаш да планирам нов, хаха. Имаш предлози?
    Сакам да е со боја, принтер, копир, скенер.

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,554
    4,361
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ако принташ редовно земи си CISS, ако принташ периодично земи си ласер. Ласерот бара поголема инвестиција при купување, меѓутоа многу полесно е за одржување. Кај инкот/CISS ти е обратно.

Размисли убаво, да не купуваш два пати. Крај краева ако ти е само за кратка употреба, да речеме неколку месеци, купи си HP 2130...заврши си работа и фрли го.

PC_GAMER, Winncoot и на igor_igor им се допаѓа ова.
  7. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,095
    3,013
    2 Септември 2012
    Машко
    Овој ти е зверче со фабрички цис но без wifi. :p
    Додека јас имам два вакви и за разлика од првиот овој има и wifi. :)
    Скенира, копира и штампа до 300 грамска хартија што е топ за овој ценовен ранг и што е најбитно имаш ефтини оргинални бои: Cyan, Magenta, Yellow, Black и нема да се зафркаваш со кертриџи и такви работи.
    Боите ти се дадени према тоа кај ти се најефтини во овој момент кај нас, триколорот во Анхоч додека црната во Нептун.

На Winncoot му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Winncoot

Winncoot
    Gaining Experience

61
    83
    22 Јуни 2017
    Машко
    Youtube
    Епа види. Јас барам евтино да пројдам. Ми треба за домашна употреба, ништо професионално. Лекцијата си ја научив важно, да не ми се суши бојата, да си принтам редовно, хаха.
    HP-во не е лош за таа цена и што е All in one.

9. PC_GAMER

PC_GAMER
    Intern

119
    49
    16 Јуни 2017
    Машко
    Јас имам ваков принтер, но според мене иронијата е тоа што кертриџите се скапи (освен ако истите повторно се полнат кај специјализирани продавници за полнење), а самиот уред е ефтин.

10. makadam

makadam
    Intern

12
    8
    28 Март 2011
    Најголемата заработла на прпизводителпт е потрошниот материјал а не самиот хардвер, барем кога станува збор за принтери и плотери.

Sent from my SM-N920V using Tapatalk

11. krema

krema
    Professor

8,989
    8,745
    24 Јуни 2009
    Машко
    All in one = принтер, скенер и факс
    Одговор на стар пост :)

Sent from my ипхоне using Tapatalk

Сподели