• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ова сеуште е точно, направи си пресметка.
Во чиа фармањето, конфигурацијата ти е важна дур не ги пополниш дисковите, потоа можеш на расбери да ги фармаш.
0.05 XCH со 32ТБ се прават за точно 7 дена на пул.

Тоа се ~500 ден. за тие 7 дена, се исплати ли со струја?
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,404
1,476
127.0.0.1
petrov.mk
Тоа се ~500 ден. за тие 7 дена, се исплати ли со струја?
Се исплати, не си во минус, секако коините не ги продавам дур не се крене цената, тоа би значело дека тогаш би била друга заработката.
ПЦ-то ми е ставено на Power Saver и месечно троши горе-долу 1000ден.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,186
2,121
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Се исплати, не си во минус, секако коините не ги продавам дур не се крене цената, тоа би значело дека тогаш би била друга заработката.
ПЦ-то ми е ставено на Power Saver и месечно троши горе-долу 1000ден.
Многу е 1000 денари само за ПЦ-то, како пресмета ? Дали се користи за нешто друго, да не имаш ставено некоја графичка или со процесорот копаш ?
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,404
1,476
127.0.0.1
petrov.mk
Многу е 1000 денари само за ПЦ-то, како пресмета ? Дали се користи за нешто друго, да не имаш ставено некоја графичка или со процесорот копаш ?
Немам ништо друго, пц-то е на idle цело време, рачунај дека има 8 диска приклучено, таму иде најголемата потрошувачка.
Сметав летово, кога не се користи греење, според сметките колку доаѓаа пред и после фармата :D
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,180
3,761
Немам ништо друго, пц-то е на idle цело време, рачунај дека има 8 диска приклучено, таму иде најголемата потрошувачка.
Сметав летово, кога не се користи греење, според сметките колку доаѓаа пред и после фармата :D
Нема теорија осум диска да ти трошат 200 Вати на час.
Просечна потрошувачка на еден диск е 5-10 Вати на час или околу 30 денари месечно.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,186
2,121
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Тоа е реална потрошувачка за цел систем. 30-50 Вати за дисковите, останатото за сѐ друго.
Толку е мојата математика цел систем со 7 диска не повеќе од 300-350 денари месечно.
 

Sliderr

Gaining Experience
16 мај 2012
50
99
зависи од процесор и графичка колку ке троши

мене со ryzen 1600 и некоја графика 1гб меморија без монитор со 6 диска, 2 nvme, ледови, 1 кулер 250мм, 1 кулер 140мм, 3 кулера 120мм
троши 125w на зид мерено. Инаку ако сакам баш да штедам без овие непотребни работи, 80 w троши
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Хехе порано горевме сијалици од минимум 75W, во трпезарија и по 100W, во WC за бричење дури и две по 75W. Само на сијалици ни идеа 1kW/h

Сега броиме и на вентилатори и лед индикатори :cry:
 

Rick00

премиум член
11 април 2021
8
22
Дечки има ли овде уште фармери? Па пофалете се дали има и колку е заработката (cash/TB). Јас од априлот терам соло, па иако со 650 плота вика 4 месеци добивка, до сеа добив само еден долг стап... Коа сам си тераш инает...
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,064
951
Скопје
Дечки има ли овде уште фармери? Па пофалете се дали има и колку е заработката (cash/TB). Јас од априлот терам соло, па иако со 650 плота вика 4 месеци добивка, до сеа добив само еден долг стап... Коа сам си тераш инает...
Ти не примети по огласиве веќе 3 месеци се продаваат 4-12ГБ дискови по намалени цени - никој не ги зима ! Откај се ти текнува ? Чијашите од 24 Септември оваа тема не ја посетиле - Кај ти текна бе Риќи 00 :ROFLMAO:
 

Rick00

премиум член
11 април 2021
8
22
Абе дисковите почнаа да се продаваат 5 минути откако луѓево ги купија и видоа дека чиа=шит... А сеа си викам, ај да видам дали некој ќе рече - не дај се друже, биче боље, биче новца
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,180
3,761
Прашања до сите што правеа парцели за садење чиа семе, односно плотаа.

Како се покажаа ССД-ата, некој успеа да рокне некое, после колку испишани тера, која марка/модел како се покажа?
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,186
2,121
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Прашања до сите што правеа парцели за садење чиа семе, односно плотаа.

Како се покажаа ССД-ата, некој успеа да рокне некое, после колку испишани тера, која марка/модел како се покажа?
Имаме дискутирана за ова назад некаде на темава,
Еве да се цитирам сам себе ,, Зависи од моделот на SSD и од вкупниот дозволен TBW, за илустрација со Kingston A2000 1TB изгубив грубо 16-17% за 20 TB со неколку умрени плотови, значи губо негде 0.8%-0.9% по 1TB."
Од денашна перспектива сум задоволен од одлука да не инвестирам во скапо SSD.
Се на се јас сум задоволен од Kingston A2000, има уште многу преостаната километража, со што ќе го користам SSD-то за мои потреби, не за плотање уште долго.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,528
Членови
30,691
Најнов член
JanaJanuska
На врв Дно