• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,950
9,481
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ова сеуште е точно, направи си пресметка.
Во чиа фармањето, конфигурацијата ти е важна дур не ги пополниш дисковите, потоа можеш на расбери да ги фармаш.
0.05 XCH со 32ТБ се прават за точно 7 дена на пул.
Тоа се ~500 ден. за тие 7 дена, се исплати ли со струја?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #327

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,401
1,472
127.0.0.1
petrov.mk
Тоа се ~500 ден. за тие 7 дена, се исплати ли со струја?
Се исплати, не си во минус, секако коините не ги продавам дур не се крене цената, тоа би значело дека тогаш би била друга заработката.
ПЦ-то ми е ставено на Power Saver и месечно троши горе-долу 1000ден.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,092
1,876
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Се исплати, не си во минус, секако коините не ги продавам дур не се крене цената, тоа би значело дека тогаш би била друга заработката.
ПЦ-то ми е ставено на Power Saver и месечно троши горе-долу 1000ден.
Многу е 1000 денари само за ПЦ-то, како пресмета ? Дали се користи за нешто друго, да не имаш ставено некоја графичка или со процесорот копаш ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #329

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,401
1,472
127.0.0.1
petrov.mk
Многу е 1000 денари само за ПЦ-то, како пресмета ? Дали се користи за нешто друго, да не имаш ставено некоја графичка или со процесорот копаш ?
Немам ништо друго, пц-то е на idle цело време, рачунај дека има 8 диска приклучено, таму иде најголемата потрошувачка.
Сметав летово, кога не се користи греење, според сметките колку доаѓаа пред и после фармата :D
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,034
3,431
Немам ништо друго, пц-то е на idle цело време, рачунај дека има 8 диска приклучено, таму иде најголемата потрошувачка.
Сметав летово, кога не се користи греење, според сметките колку доаѓаа пред и после фармата :D
Нема теорија осум диска да ти трошат 200 Вати на час.
Просечна потрошувачка на еден диск е 5-10 Вати на час или околу 30 денари месечно.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,092
1,876
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Тоа е реална потрошувачка за цел систем. 30-50 Вати за дисковите, останатото за сѐ друго.
Толку е мојата математика цел систем со 7 диска не повеќе од 300-350 денари месечно.
 

Sliderr

Gaining Experience
16 мај 2012
50
97
зависи од процесор и графичка колку ке троши

мене со ryzen 1600 и некоја графика 1гб меморија без монитор со 6 диска, 2 nvme, ледови, 1 кулер 250мм, 1 кулер 140мм, 3 кулера 120мм
троши 125w на зид мерено. Инаку ако сакам баш да штедам без овие непотребни работи, 80 w троши
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,950
9,481
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Хехе порано горевме сијалици од минимум 75W, во трпезарија и по 100W, во WC за бричење дури и две по 75W. Само на сијалици ни идеа 1kW/h

Сега броиме и на вентилатори и лед индикатори :cry:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,557
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно