• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
785
558
Panka mene eden chia rig (sto ne plotira, tuku samo farma) so Ryzen Overclocked CPU mi trosi 150w na wall. Ako se stavi nekoj od ekonomicnite inteli, uste pomalku ke trosi.
Eden rig so 6 Polaris serija karti na ETH mi trosi 800w na wall.

Edit: eve samo sto trgnav OC na CPU i RAM, cel sistem trosi 100w samo so minerot za chia i 6 hdd na nego na Windows 10. 8 pati pomalce od rig so 6 Polaris kartici.
Edna sijalica od starite :D

Intel Celeron na Linux ke trosi nekade 60-65w.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #277

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Чисто онака ја пратам ценава на чиава откако се крена голема прашина пред два месеца, гледам дека последнава недела-две доста надоле отиде, се знае причината? Како е сега ситуацијата со инвестиција во хардвер, копање и ROI во споредба со почетокот? Не е моментално поисплатливо да ја купиш него да ја копаш?

Се обидов да најдам некои вести на Гугл но неуспешно, валјда има други канали со информации за ова.
не е проблем чиата, кога биткоинот паѓа, све паѓа со него.
купете дур е ефтино, само денес изнакупував што ми падна под рака, кога ќе се сврти ситуацијата, ќе викате зошто не купив, некој ќе трла раце :) земав и етх на 2050$(мислејки на 2к дека е голем супорт) сега е околу 1900 па не се жалам, кад тад ќе се врати дупло.
buy the dip е основно правило во криптото.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
не е проблем чиата, кога биткоинот паѓа, све паѓа со него.
купете дур е ефтино, само денес изнакупував што ми падна под рака, кога ќе се сврти ситуацијата, ќе викате зошто не купив, некој ќе трла раце :) земав и етх на 2050$(мислејки на 2к дека е голем супорт) сега е околу 1900 па не се жалам, кад тад ќе се врати дупло.
buy the dip е основно правило во криптото.
Ајде сега пошто се пофали честито и кликни овде.

 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,258
Од која берза може да се купи чиа?

не е проблем чиата, кога биткоинот паѓа, све паѓа со него.
купете дур е ефтино, само денес изнакупував што ми падна под рака, кога ќе се сврти ситуацијата, ќе викате зошто не купив, некој ќе трла раце :) земав и етх на 2050$(мислејки на 2к дека е голем супорт) сега е околу 1900 па не се жалам, кад тад ќе се врати дупло.
buy the dip е основно правило во криптото.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,077
1,839
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
 • Ја почнал/а темата
 • #281

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Ајде сега пошто се пофали честито и кликни овде.

Членот пишал без алтернативи, јас имам круг на луѓе што можам да им пуштам крипто да ми дадат фиат на рака. Се додека државата не донесе реално точно наведени правила, не си играм со повлекување легално.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #283

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Пробувам дур чиата фарма, да пуштам некој ЦПУ мајнинг, но било кој мајнер да го пуштам ми ја дисконектира мрежната и морам рачно да го рестартирам компјутерот за да пристапам до него.
ПЦ-то е лан врзано за рутер, се работи за TUF-B450M-PLUS плоча и Ryzen 7 2700X процесор.
Пробано со unminable, monerox, cryptotab, сите исто, после 5-10 секунди одкако ќе почнат, се губи секаква конекција со компјутерот и компјутерот со интернет, дава Х(икс) на мрежната. :D
И уште нешто што одкако ќе изгуби конекција, пробувам директно на пц-то со маус, не мрда ништо, замрзнат.
Единствено што пробав е да на мрежната исклучам Energy Efficent Ethernet, но без резултат.
Чаре некое ?
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
295
388
Пробувам дур чиата фарма, да пуштам некој ЦПУ мајнинг, но било кој мајнер да го пуштам ми ја дисконектира мрежната и морам рачно да го рестартирам компјутерот за да пристапам до него.
ПЦ-то е лан врзано за рутер, се работи за TUF-B450M-PLUS плоча и Ryzen 7 2700X процесор.
Пробано со unminable, monerox, cryptotab, сите исто, после 5-10 секунди одкако ќе почнат, се губи секаква конекција со компјутерот и компјутерот со интернет, дава Х(икс) на мрежната. :D
И уште нешто што одкако ќе изгуби конекција, пробувам директно на пц-то со маус, не мрда ништо, замрзнат.
Единствено што пробав е да на мрежната исклучам Energy Efficent Ethernet, но без резултат.
Чаре некое ?
Google вика usb selective suspend -> disable, јас викам биосот (има сега пресна тема баш за усб портс на b450). Јас имам среќа само ми се намалва струјата и таблетот за температури не се полни доволно па немам апдејтирано.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,956
4,222
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
 • Ја почнал/а темата
 • #288

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Google вика usb selective suspend -> disable, јас викам биосот (има сега пресна тема баш за усб портс на b450). Јас имам среќа само ми се намалва струјата и таблетот за температури не се полни доволно па немам апдејтирано.
дур сега видов, ова веќе ми е на disable. чаре?
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,036
1,348
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 970 EVO Plus 512GB, 950 Pro 512GB...
PSU
Cooler Master V850
RAM
soon
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
Пробувам дур чиата фарма, да пуштам некој ЦПУ мајнинг, но било кој мајнер да го пуштам ми ја дисконектира мрежната и морам рачно да го рестартирам компјутерот за да пристапам до него.
ПЦ-то е лан врзано за рутер, се работи за TUF-B450M-PLUS плоча и Ryzen 7 2700X процесор.
Пробано со unminable, monerox, cryptotab, сите исто, после 5-10 секунди одкако ќе почнат, се губи секаква конекција со компјутерот и компјутерот со интернет, дава Х(икс) на мрежната. :D
И уште нешто што одкако ќе изгуби конекција, пробувам директно на пц-то со маус, не мрда ништо, замрзнат.
Единствено што пробав е да на мрежната исклучам Energy Efficent Ethernet, но без резултат.
Чаре некое ?
Додај ја IP адресата на компјутерот во DMZ на рутерот. Не е најсигурното решение, од безбедносен аспект ама нема да ги отфрла компјутерот.

*се надевам дека немаш битни податоци на компјутеров.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #292

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Додај ја IP адресата на компјутерот во DMZ на рутерот. Не е најсигурното решение, од безбедносен аспект ама нема да ги отфрла компјутерот.

*се надевам дека немаш битни податоци на компјутеров.
ќе пробам вечер, немам битни податоци, цел пц е мајнер, а и што би значело тоа ако го додадам во ДМЗ?
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,036
1,348
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 970 EVO Plus 512GB, 950 Pro 512GB...
PSU
Cooler Master V850
RAM
soon
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
DMZ ти е во суштина subnet што ја двои домашната LAN мрежа да не може да и се пристапи директно од интернет, дополнителен layer на сигурност. Со додавање на адресата на компјутерот во DMZ не лимитираш филтрирање на никаков трафик до и од компјутерот, што би значело дека може полесно да се пристапи до него но воедно се изложува на поголем ризик.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #294

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
DMZ ти е во суштина subnet што ја двои домашната LAN мрежа да не може да и се пристапи директно од интернет, дополнителен layer на сигурност. Со додавање на адресата на компјутерот во DMZ не лимитираш филтрирање на никаков трафик до и од компјутерот, што би значело дека може полесно да се пристапи до него но воедно се изложува на поголем ризик.
исто :( ѓубре рутер или нешто друго му е маката нез :D
2021-07-01 22_28_48-F660 — Mozilla Firefox.png
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,078
4,473
Ethermine
www.facebook.com
Нешто чиава нагло опадна заработкава? Кај мене за 10 дена досеа е околу 40% намалена заработката со исти број на плотови.
Кај вас како е ?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,944
3,315
Нешто чиава нагло опадна заработкава? Кај мене за 10 дена досеа е околу 40% намалена заработката со исти број на плотови.
Кај вас како е ?
Па мрежата расте, ти стоиш на исто, автоматски уделот ти е помал.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
785
558
Kaj mene nema nekoj znacaen pad na zarabotka poslednava nedela, vekje net spejsot pocnuva da se stabilizira, za razlika od pred mesec dena koga rastese eksponencionalno.


Eheee nie Vitalik go izdrzavme tolku godini so site negovi gluposti, eden net space na Chia nema da izdrzime :)
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
470
400
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
и кај мене оде на доле поленка полена, 0.0185 ми беше макс

1625672397303.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,440
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно