• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

 • Ја почнал/а темата
 • #252

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,396
1,468
127.0.0.1
petrov.mk
Инаку додека се плота цел систем ти троше 100-150watts , мери со ватметер и после изнесувај факти :)
Не си во право со ова, може дур се плота троши, но кога ќе ги наполниш сите дискови, ќе ти стојат на idle и секој плот што ќе биде "добитен" пак има шанси за повторно избирање, 1 плот има 30 валидни блока што можат да ти донесат награда.
Така да рачунај, плотирањето ти е еднократна работа, после само збираш награди со минимум потрошувачка на струја.
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
309
397
Може најбрзо, идеш на флешка кај некој што е фул синх, го копираш овој фајл и тераш
~/.chia/mainnet/db/blockchain_v1_mainnet.sqlite
(или боље цел db фолдер ако има повеќе фајлови внатре)
Се случуваше порано после рестарт да стигне до фул синк ама по еден ден пак имаше статус not synced. Мислам дека и да успеам така со copy paste да го синкнам пак ќе смени статус нареден ден, ама ќе пробам не губам ништо секако.
Провери дали тие отворен 8444 порт Port Checker - Check Open Ports Online
Вика дека е отворен.
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
283
119
Се случуваше порано после рестарт да стигне до фул синк ама по еден ден пак имаше статус not synced. Мислам дека и да успеам така со copy paste да го синкнам пак ќе смени статус нареден ден, ама ќе пробам не губам ништо секако.

Вика дека е отворен.
Упдате на цхиа гуи 1.1.7 пробај.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,081
1,858
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Во право е @Pane24 во делот дека сеуште е рано за математики со оглед на тоа што мрежата сеуште расте со огрома брзина, не се знае кога ќе се стабилизира, и уште има многу непознати фактори (кога ќе ги пуштат официјалните пулови, што со старите плотови итн..).Сепак ќе направам една ретроспектива од денешен аспект :
Тие што почнале на почеток на :
 • март би требало да профитираат, барем x5 од инвестицијата.
 • април би требало да ја вратат инвестиција и со малце среќа(барем еднаш да освоиле 2 XCH) на соло фарминг, да профитираат, барем x2;
 • мај би требало да се среќни ако воопшто ја вратат инвестицијата (што не е и толку лошо ако успејат HDD да им излезат гратис или барем 70-80% од вредноста), за профит тешка работа;
 • јуни, што да кажам со среќа, само едно сум сигурен ни под разно не купувајте HDD по скалперски/надуени цени, овде, реклама5, Сетек или каде било.
That being said, со криптово никогаш не се знае, за некоја година може стварно Chia ќе биде еквивалент на Биткоин а може да не вреди ни 5 пари до крајот на годинава.
Сепак копање со HDD има многу предности во однос на копање со графички (не во однос на профитабилност) туку од аспект на потрошувачка на струја, загревање, простор, реметење на пазарот, при што најголем дел од корисниците на хардвер не е ставени во незавидна положба (цената на помалите HDD и ССД не е ефектуирана), што не е случај со графичките.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,172
1,804
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Во право е @Pane24 во делот дека сеуште е рано за математики со оглед на тоа што мрежата сеуште расте со огрома брзина, не се знае кога ќе се стабилизира, и уште има многу непознати фактори (кога ќе ги пуштат официјалните пулови, што со старите плотови итн..).Сепак ќе направам една ретроспектива од денешен аспект :
Тие што почнале на почеток на :
 • март би требало да профитираат, барем x5 од инвестицијата.
 • април би требало да ја вратат инвестиција и со малце среќа(барем еднаш да освоиле 2 XCH) на соло фарминг, да профитираат, барем x2;
 • мај би требало да се среќни ако воопшто ја вратат инвестицијата (што не е и толку лошо ако успејат HDD да им излезат гратис или барем 70-80% од вредноста), за профит тешка работа;
 • јуни, што да кажам со среќа, само едно сум сигурен ни под разно не купувајте HDD по скалперски/надуени цени, овде, реклама5, Сетек или каде било.
That being said, со криптово никогаш не се знае, за некоја година може стварно Chia ќе биде еквивалент на Биткоин а може да не вреди ни 5 пари до крајот на годинава.
Сепак копање со HDD има многу предности во однос на копање со графички (не во однос на профитабилност) туку од аспект на потрошувачка на струја, загревање, простор, реметење на пазарот, при што најголем дел од корисниците на хардвер не е ставени во незавидна положба (цената на помалите HDD и ССД не е ефектуирана), што не е случај со графичките.
Тотално се согласувам за се од погоре кажаното. Особено треба да се земе во предвид дека Има огромна количина на коини, со пренапумпана цена, што за разлика од биткоин, етер и останативе валути нема многу простор за нагоре.

21 милион Чиа, е иста бројка како и Биткоин. Моментално вреди преку 15 билиони долари, а на врвот кога беше високо, вредеше преку 40 билиони долари. Тоа е огромна евалуација на проектот, што не остава многу простор за нагоре. Колку за споредба, пред помалце од година Етер вредеше 20 билиони долари, а е цел екосистем. Само не се залетувајте, и не очекувајте некој раст на цената по токен.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
478
403
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
563
Site poolovi davaat ist reward, normalno neli zavisi od toa so kolku hashrate ke doprinesete za toj reward @Sludge.Factory pisa deka dobil duplo povekje, no mozebi direktno ucevstvuval vo pronaogjanje na Chia block so negoviot majner, pa zatoa dobil bonus reward.

Nema nesto takvo kao u stil: ej aj ke odam na ovoj pool, povekje dava od drugiot :)

Moze da igra uloga nacinot na isplata, zatoa pogore prasav dali e PPLNS isplatata ili PPS ili PROP na toj pool (na sajtot nemase nikakvo info).
Dokolku ne e PPLNS, ako ste so mal kapacitet na poolot dzabe trosite vreme i resursi, nisto nema da dobiete od kolacot.

Isto taka pool koj sto naogja pomalce blocks, ke dobivate pogolema, no poretka nagrada, vo sporedba so Hpool na primer koj naogja block na 2 minuti, ke ve isplakja pocesto, no pomalku, no na krajot isto ke dobiete za mokjnost od primer 50tb na dvata pools. Ako eden od tie pools e baven vo naogjanje na blocks, taa ista vrednost mozebi nema da bide za 24 casa, no za nekolku dena ke se poramni, bidejki ima slucaevi kade sto poolovi ne naogjaat block i po nekolku dena.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #260

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,396
1,468
127.0.0.1
petrov.mk
Дали има начин да го „прелажам“ виндоусот, мапираните нетворк драјвови да ми ги дава како локални?
Проблемот настанува кога сакам, мапираниот драјв да го додадам на hpool мајнерот, едноставно не го наоѓа на file explorer-от.
Ако успеам во ова, ќе пробам дали работи, па ќе известам за дупол профит :D

My PC:
2021-06-07 00_54_25-Window.png

HPool Explorer-от
2021-06-07 00_56_35-Window.png

Единствено што пробав е во hpool конфиг фајлот мануелно да го додадам дискот како Z:\ но пишува 0 capacity на апликацијата.
2021-06-07 00_58_41-Window.png
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Дали има начин да го „прелажам“ виндоусот, мапираните нетворк драјвови да ми ги дава како локални?
Проблемот настанува кога сакам, мапираниот драјв да го додадам на hpool мајнерот, едноставно не го наоѓа на file explorer-от.
Ако успеам во ова, ќе пробам дали работи, па ќе известам за дупол профит :D

My PC:
Погледнете го атачментот 101546

HPool Explorer-от
Погледнете го атачментот 101547

Единствено што пробав е во hpool конфиг фајлот мануелно да го додадам дискот како Z:\ но пишува 0 capacity на апликацијата.
Погледнете го атачментот 101548
Не мапирај. Внеси директно UNC path,
\\servernekoj\sharefolder

Sent from Телефон using Tapatalk
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
478
403
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Kaj mene so 50tb za 24 casa 0.02 XCH na hpool.
Znaci:
75tb za 24 casa 0.03 XCH
75tb za 36 casa 0.04 XCH

Nema razlika.
Уште имаш исплати 0.02 за 24ч со 50тб?
Јас дојдов до 528 плота 52.3тб и добивам само 0.0176 за 24ч за вчера.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,124
4,525
Ethermine
www.facebook.com
Многу е падната заработкава некако... Сега веќе се осеќа голема разлика наспорти до пред 2-3 недели.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
478
403
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
@Deksa @gOJDO ајде ако сакате пишете како ви одат исплатите и со колку ТБ - плотови на HPool. Кај мене дојде до 0.0184 со 600 плота 59,2тб и некако застана тука не дава повеќе дневно...
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
563
@Deksa @gOJDO ајде ако сакате пишете како ви одат исплатите и со колку ТБ - плотови на HPool. Кај мене дојде до 0.0184 со 600 плота 59,2тб и некако застана тука не дава повеќе дневно...
0.02283287 za 75tb na den.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,531
3,285
Чисто онака ја пратам ценава на чиава откако се крена голема прашина пред два месеца, гледам дека последнава недела-две доста надоле отиде, се знае причината? Како е сега ситуацијата со инвестиција во хардвер, копање и ROI во споредба со почетокот? Не е моментално поисплатливо да ја купиш него да ја копаш?

Се обидов да најдам некои вести на Гугл но неуспешно, валјда има други канали со информации за ова.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
563
1 godina ROI vo momentov, isto kako so gpu.
Samo sto gpu trosat povekje.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
478
403
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Што се случува со Hpool? Страницата нешто во последните 4-6 часа ми отвара некој друг интерфејс, нешто информации за HDD...
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
563
Што се случува со Hpool? Страницата нешто во последните 4-6 часа ми отвара некој друг интерфејс, нешто информации за HDD...
Imaat nova stranica:

 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,124
4,525
Ethermine
www.facebook.com
Што се случува со Hpool? Страницата нешто во последните 4-6 часа ми отвара некој друг интерфејс, нешто информации за HDD...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,341
Членови
29,922
Најнов член
Qwerty29
На врв Дно