• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,373
1,458
127.0.0.1
petrov.mk
Мислам дека редно е да имаме генерална дискусија, за новиот начин на фармање со хард дискови.

Со ова очигледно е дека дисковите ќе скокнат доста.

Дали има начин и што е најисплатливо за најбрзо плотирање на фајлови, со добар процесор, доста рам и ссд?

Пример, јас склопив машинче, со Rayzen 7 2700x 8core, 32GB RAM и 2TB SSD CRUCIAL MX500.

Моментално 4 паралелни плота од 100GB се прават за околу 10 часа.
 

bugggg

Intern
21 јуни 2017
29
21
Дали мислите дека активен GPU риг за ETH би работел без проблем доколку му се додадат дискови за дополнителен Chia мајнинг/фармање ?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,879
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Со обични дискови тера во фаза на фармање. Ама за да почнеш да фармаш треба да изградиш плотови чиешто создавање трае со часови и одзема многу процесорска моќ и за што е потребно брзо SSD кое се користи како кеш меморија. За плотирање на диск од 1TB на SSD-то се прават 18TB запис. Затоа најнеопходно е да се купат ИЗДРЖЛИВИ NVMe ССД-а, а не глупости со мал животен век. За да исплотирате 100TB ќе ви треба SSD на кое ќе испишете над 1800TB(со оглед дека ќе имате сигурно неуспешни плотови поради рестарт на машина и слично).

Процесот за плотирање на 1TB диск трае 12-15 часа на конфигурација со Ryzen 9 5950X, 96GB RAM и 2x2TB PCI-e 4.0 NVMe SSD-а.
Може и да се купат готови плотови при што на 1TB (1000000MB) може да се снимаат 9x K32 плотови кои зафаќаат по 934502МB. Цената на интернет е од 20 до 25 евра по плот или вкупно 180-225 евра за сите 9, ама за да има смисла да ги купувате треба да имате ултра-брз интернет.

Патем, со таква конфигурација можете да правите околу 16x K32 плотови дневно или скоро 500x K32 месечно. Затоа пред да се улетате да изнакупувате дискови од многу терабајти имајте на ум дека ќе треба истите и да ги исплотирате. Со медиокритетна плотинг машина (Ryzen 5 5600X, 32GB RAM, 1TB NVMe) ќе плотирате по 5-6 плота дневно.
Вреди да се пише нешто и за parallel plotting, секој плот зема по 250 gb temporary space, 2 threads и 4gb ram, како оптимална конфигурација.

Моментално на ryzen 3600 со а2000 1тб ssd и 16 гб рам може да идат до 3 паралелни плотови, што заштедува скоро пола од потребното време доколку се плота поединечно во queue.

Доколку се плота со 1.6 TiB на 24 саати, може да се каже дека сте на коњот.

Плус, вреди финалната дестинација да е ssd па после плотовите да се префрлаат на хдд, штеди околу 20 минути иницијален трансфер од temporary.

Исто, битно е и да ги знаете фазите на плотирање, првата зема највеќе ресурси и трае третина од времето, па затоа е паметно delay да е третина од времето што ти е потребно за еден плот.

PS: good luck наоѓање дискови по разумна цена, и чекајте nvme ssd на реклама пред умирачка со наслов НОВО, 3 МЕСЕЦИ КОРИСТЕНО ССД, за 50% од цената.
Само ги цитирам овде овие постови бидејќи се доста информативни, да не се изгубат во другата тема.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
464
398
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Дали мислите дека активен GPU риг за ETH би работел без проблем доколку му се додадат дискови за дополнителен Chia мајнинг/фармање ?
Ако има доволно РАМ и јак процесор ке тера без проблем.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,373
1,458
127.0.0.1
petrov.mk
А не може да се работи со обични ХДД дискови?
Дајте некој линк да читнам подетално за ова ве молам.
Поентата со ССД-ата е тоа дека имаат поголема брзина на читање/пишување.
Можеш и на еден обичен диск, во еден фолдер да правиш плотирање во друг фолдер да правиш фармање, но времето за плотирање е поголемо на обичен диск одколку на ССД.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Поентата со ССД-ата е тоа дека имаат поголема брзина на читање/пишување.
Можеш и на еден обичен диск, во еден фолдер да правиш плотирање во друг фолдер да правиш фармање, но времето за плотирање е поголемо на обичен диск одколку на ССД.
А, ако имаш еве 8ТБ за фармирање и 500гб ссд за плотирање (? да не е садење), и ги напуниш тие 8 или колку и да се терабајти незнам еве за колку време му треба.

Што после? Зимаш некои коини или џабе ќе дреме. Пошто немаш више место за садење нели.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
А, ако имаш еве 8ТБ за фармирање и 500гб ссд за плотирање (? да не е садење), и ги напуниш тие 8 или колку и да се терабајти незнам еве за колку време му треба.

Што после? Зимаш некои коини или џабе ќе дреме. Пошто немаш више место за садење нели.
После ги бришеш плотираните до 17 мај сите, и пак реплотираш да влезеш во pool и делиш профит од добиен блок со останатите во тој pool, пропорционално твој простор од вкупниот простор. Се очекува да биде 1 долар по тебибајт простор дневно. И да биде пола од тоа, на цена од 20 долари терабајт колку што е мојата инвестиција, е профитабилно. Кога ќе престане да биде, имам сториџ за навек.

Јас планирам да копам додека е профитабилно, а да ми остане простор за сите workstations, телефони, лаптопи, plex и слично на крај да имам бекап и да не зависам од cloud решенија.

Ова е моето гледиште, не сум all in, секако ми беше планиран сториџ риг од пред неколку месеци.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
После ги бришеш плотираните до 17 мај сите, и пак реплотираш да влезеш во pool и делиш профит од добиен блок со останатите во тој pool, пропорционално твој простор од вкупниот простор. Се очекува да биде 1 долар по тебибајт простор дневно. И да биде пола од тоа, на цена од 20 долари терабајт колку што е мојата инвестиција, е профитабилно. Кога ќе престане да биде, имам сториџ за навек.

Јас планирам да копам додека е профитабилно, а да ми остане простор за сите workstations, телефони, лаптопи, plex и слично на крај да имам бекап и да не зависам од cloud решенија.

Ова е моето гледиште, не сум all in, секако ми беше планиран сториџ риг од пред неколку месеци.
А зошто на 17-ти мај? Тоа е некакво рестартирање на мрежата? Ако да тогаш ќе се случува на редовни интервали или не. Неможам концептот да го укопчам.


Јас ќе чека на вентилатори да почне да се копа да скокнам и јас :D
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
А зошто на 17-ти мај? Тоа е некакво рестартирање на мрежата? Ако да тогаш ќе се случува на редовни интервали или не. Неможам концептот да го укопчам.


Јас ќе чека на вентилатори да почне да се копа да скокнам и јас :D
Тогаш почнува официјален пулинг протокол, и ќе може да се вклучиш на пул ама ќе треба реплот - спремање на сите дискови.
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,164
578
Скопје
Ќе видиме како ќе биде кога ке излезат mining pools, во моментов не се исплати за сингл мајнери освен ако не е large scale се разбира..

Моментално 4 паралелни плота од 100GB се прават за околу 10 часа.
Ако добро ги запамтив вредностите отприлика, 2 треда по плот, 3.7гб рам по плот со што ќе додадеш 2/4треда и нешто рам за системот и за можно поклопување на плотинг фазите бидејки ако снемаш ресурс и крашне отидоа сите :), и слободно место на ссд за плотовите disk space / ~330gb или колку и да беше по плот, ќе ти излезе колку можеш паралелно на тој диск да пуштиш во најлош случај, и на крај види ги фазите на плотирање не ги знам добро имаше неколку фази кои си користат највеќе од некој тип на ресурс цпу,рам, диск и како завршува фазата така се ослободува ресурсот и може да почне таа фаза на новиот плот итн, нешто вака беше..
Вака спакувано потребно е се цпу,рам,ссд во зависност колку сакаш паралелно да плотираш толку повеќе ресурси
 
Последна промена:

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ќе видиме како ќе биде кога ке излезат mining pools, во моментов не се исплати за сингл мајнери освен ако не е large scale се разбира..


Ако добро ги запамтив вредностите отприлика, 2 треда по плот, 3.7гб рам по плот, и слободно место на ссд за плотовите disk space / ~330gb или колку и да беше по плот, ќе ти излезе колку можеш паралелно на тој диск да пуштиш во најлош случај, и на крај види ги фазите на плотирање не ги знам добро има неколку фази кои зимаат различен тип на ресурси цпу,рам, диск и како завршува фазата така се ослободува ресурсот и може да почне таа фаза на новиот плот итн, нешто вака беше..
Вака спакувано потребно е се цпу,рам,ссд во зависност колку сакаш паралелно да плотираш толку повеќе ресурси
не заборавај отрпилика на тие 109GB по среботен плот односно Proof of Space, ако се 10 дневно отприлика за 10 дена 10TB HDD од 300EUR...
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,164
578
Скопје
не заборавај отрпилика на тие 109GB по среботен плот односно Proof of Space, ако се 10 дневно отприлика за 10 дена 10TB HDD од 300EUR...
тоа да се разбира али кога ке видиш тоа е наједноставна работа у целиот процес ти требаат дискови само, а ограничувањето се јавува всушност кај плотирањето пошто требаат цпу,рам и ссд и финтата е што повеќе да се плотира за пократко време бидејки времето е се тука, shares од мрежата се намалува прилично брзо
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
@Pulse Колку дискови имаш уклучено? Со 3700х, 32 рам и 2тб ссд правам многу повеќе. 4 плота на ССД паралелно, 3 пати на ден, или 12 плота, плус секој ХДД си плота за него по 2х на ден, или 12 плота од хдд-ата. Тотал 24 плота по машина.
На линукс е далеку побрзо и постабилно отколку на виндоус.
Мислењето е автоматски споено:

После ги бришеш плотираните до 17 мај сите, и пак реплотираш да влезеш во pool и делиш профит од добиен блок со останатите во тој pool, пропорционално твој простор од вкупниот простор. Се очекува да биде 1 долар по тебибајт простор дневно. И да биде пола од тоа, на цена од 20 долари терабајт колку што е мојата инвестиција, е профитабилно. Кога ќе престане да биде, имам сториџ за навек.

Јас планирам да копам додека е профитабилно, а да ми остане простор за сите workstations, телефони, лаптопи, plex и слично на крај да имам бекап и да не зависам од cloud решенија.

Ова е моето гледиште, не сум all in, секако ми беше планиран сториџ риг од пред неколку месеци.
Соло копаш? И сега има кинески пулови, нема потреба старите да ги бришеш, нека си копаат доколку си на кинески пулови. Новите плотови нека ти бидат на друг и то је то. Зошто да губиш пари и труд од нула да почнеш
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
според мои пресметки најскапо од есапот е SSD со неповратни 15-20 денари по Plot,
додека HDD чини некаде окулу 220 денари по чување на 1 Proof of Space (сработен Plot)
CPU перформанси ќе значи колку бргу сакаш да пропорционално "заработуваш и трошиш"
додека RAM е нормална трајна инвестиција од 32 GB според некоја средна вредност (евентулано 64)

пресметките се според денешна дата
и напомена дека мора да се инвестираат некаде почетни
2*HDD, комплет RAM, CPU со 6 core min, како и нормално SSD од 1-2TB...
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,053
1,834
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Игра некоја улога големината на дискот ? Освен што за мал диск од 1-2 TB ќе собере помалце плотови а ќе зафати една Сата порта.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Игра некоја улога големината на дискот ? Освен што за мал диск од 1-2 TB ќе собере помалце плотови а ќе зафати една Сата порта.
2TB со добар CPU и соодветен RAM ќе наполниш како членот погоре за 1-2 дена
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Игра некоја улога големината на дискот ? Освен што за мал диск од 1-2 TB ќе собере помалце плотови а ќе зафати една Сата порта.
Подобро е да имаш 1х10 тб + 5х2тб отколку 2х20 тб дискови. Битно е дека секој диск може да ти плотира сам за себе + ссд-то дополнително, но не и морално.
Јас Сега средувам и 2 машини со по 24гб рам и 2600/3600 рајзен кој ке ги пополнам со само 5 сата 2тб дискови. Ке ги користам за плотање само, не и за чување. Кога ќе ги наполнам, ги празнам во еден поголем, и тој може да си тера и на НУЦ или Расбери.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,373
1,458
127.0.0.1
petrov.mk
@Pulse Колку дискови имаш уклучено? Со 3700х, 32 рам и 2тб ссд правам многу повеќе. 4 плота на ССД паралелно, 3 пати на ден, или 12 плота, плус секој ХДД си плота за него по 2х на ден, или 12 плота од хдд-ата. Тотал 24 плота по машина.
На линукс е далеку побрзо и постабилно отколку на виндоус.
Не сум гуру линукс, а и на брзање сакав да го пуштам, зошто 2 дена до 4 сабајле окапав да расклопам и да ја склопам конфигурацијава, дека од едно во друго поголемо куќаре отиде.
Инаку моментално 4х8ТБ, 1ссд од 120 за ОС и 2ТБ ссд за плотирање.
Паралелно плотирање мене ми искача 4 плота на 12 часа, значи 8 дневно.

Хинт некој? :D
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Подобро е да имаш 1х10 тб + 5х2тб отколку 2х20 тб дискови. Битно е дека секој диск може да ти плотира сам за себе + ссд-то дополнително, но не и морално.
Јас Сега средувам и 2 машини со по 24гб рам и 2600/3600 рајзен кој ке ги пополнам со само 5 сата 2тб дискови. Ке ги користам за плотање само, не и за чување. Кога ќе ги наполнам, ги празнам во еден поголем, и тој може да си тера и на НУЦ или Расбери.
за 10 плота колку што ќе вадат дневно помудро ти е да купиш 2TB SSD кое чини далеку помалку а да инвестираш разликата во простор за чување (секако со претпоставка дека не ти се веќе купени тие 5 HDD
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Не сум гуру линукс, а и на брзање сакав да го пуштам, зошто 2 дена до 4 сабајле окапав да расклопам и да ја склопам конфигурацијава, дека од едно во друго поголемо куќаре отиде.
Инаку моментално 4х8ТБ, 1ссд од 120 за ОС и 2ТБ ссд за плотирање.
Паралелно плотирање мене ми искача 4 плота на 12 часа, значи 8 дневно.

Хинт некој? :D
Уклучи ги паралел плотинг и дисковите самите за себе да си плотираат, со тоа ке имаш 4 плота плус од нив Значи temporary i Final directory да ти биде истиот диск. + ссдто си ставаш нели привремено на ССД а финално на хдд.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,667
1,421
@Pulse Колку дискови имаш уклучено? Со 3700х, 32 рам и 2тб ссд правам многу повеќе. 4 плота на ССД паралелно, 3 пати на ден, или 12 плота, плус секој ХДД си плота за него по 2х на ден, или 12 плота од хдд-ата. Тотал 24 плота по машина.
На линукс е далеку побрзо и постабилно отколку на виндоус.
Мислењето е автоматски споено:


Соло копаш? И сега има кинески пулови, нема потреба старите да ги бришеш, нека си копаат доколку си на кинески пулови. Новите плотови нека ти бидат на друг и то је то. Зошто да губиш пари и труд од нула да почнеш
Да соло сум, ама како што читам hpool и не е баш препорачливо, плус ја смалуваат наградата за пола со провизија.

Иначе, мора што поскоро да излезат pools, на тоа работат врвни инженери у моментот, како пример pool.space . Имаат и дискорд кај шо има нови работи, плотање, фармање, оптимизација и слично.

Имав среќа па земав 4tb toshiba p300 од cu за 62 евра, коа беа нормални цените, лично за сториџ, по тукашниве и сегашниве, а и идниве цени ќе е страшно.

Исто, очекувајте недостаток на 1,2,4 па и 6 tb дискови, затоа шо на фабриките им се исплати да наменат ограничена количина од r/w head за 16/18 tb, наместо за помаливе.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Како што гледам на твитер, на 17-ти месецов ќе се пуштаат Pool-ови. Значи сите што досега плотале плупале или што и да правеле, ќе мора се да избришат за да се впуштат во некој од пуловите.

Или да продолжат соло фарминг што нема смисла со капацитет помал од 350-400ТБ. Значи џабе се арчат ссд-ата моментално.

Па после имаше еден пост дека на Бинанце го нема како опција да се прави трејд со него. Треба прво преко некој gate.io во друга валута па после тек ваму.

Како лаик мене тнка работава ми изгледа. А парите од коинчиња уште несфаќам од каде искачаат.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Ако веќе плоташ на пул, нема потреба да бришеш. Едноставно со исплотаните ќе фармаш таму, а новите креирани на друг пул. Дури и да кратат пола на провизија, секојдневна награда е многу подобро отколку рандом блок на среќа што е одприлика 1тб диск 1 блок за 2 години.
Веќе откако ќе си го пополниш сториџот, бриши од тие на hpool или uupool, и плотај нови
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно