1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Чест креш на флеш апликации во Firefox

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од krema, 31 Јануари 2017.

 1. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ubuntu 16.10

  Конфигурацијата во потпис ми е непроменета, но во последните неколку месеци (ваљда од последниот апгрејд) многу често крешнуваат флеш апликациите на било која страна, па морам да правам рифреш на страната.
  На пребарувачот Firefox сум навикнат и ова ме малку нервира.
  Редовно правам апдејти на се што ќе излезе за Ubuntu, значи се е до трт апдејтувано:)

  Дали има некој фикс или ќе треба да мењам пребарувач!?
  Секоја сугестија е добродојдена:)
   
 2. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Да не ти дава пораче "Allow Flash on this page" или слично на ова?

  Мене на секоја страна што има Флеш ми дава ова.

  Има и во самиот самата рамка кај што е Флешот да стиснеш "Allow Flash"
   
 3. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  Флеш плееро е срање, стандард. И кај мене е исто срање. Пробај Хромиум кој има малку поинаков Флеш преку т.н. ППАПИ.

  Или целосно скини го флеш од опциите на убунту или од Фирефокс, секако во 99% од времето не ти треба.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не друже,
  Значи одпосле од кога би му направил Allow ќе крешне апликацијата.
  Сега некаде прочитав за ovoj plugin "Pepper Flash player" - ваљда не му го згрешив правописот:D
  Со овој плагин немало проблем.

  Исто така најдов некој совет да во сетирањето на плагинот наместо Always Allow да сетирам во Always Ask. Ова го променив, па да видам како ќе биде:) Но џабе, додека ова го пишувам пак ми крешна LoL.

  Ќе пробам да го мавнам адобе флеш и да го ставам овој Pepper flash player плагин.

  Некако не ми се напушта Firefox :D
  Знам дека е ѓубре, ама до навика е, што да правам :)
   
 5. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Овој е модифициран Pepper (клон) за Firefox.
  Можеби би требало да пробам со него.
   
 7. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Конечно пред некој ден имаше нов апдејт на адобе флеш плагинот и ситуацијата се среди, сега си е во најдобар ред.
   
  На alekcackko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...