• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Чешката групација „Арикома“ го презема „Сеавус“

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kstojanovski

Intern
5 ноември 2016
12
6
Пред некое време една од најголемите ИТ компании „Сеавус“ кој се застапени во Македонија постана дел од чешката групација „Арикома“.
Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

Мене лично ме изненади оваа вест затоа што „Сеавус“ ја гледам како една од најуспешните ИТ фирми од Македонија.
Дали новонастанатата ситуација ќе има големи последици на Македонската ИТ индустрија?
 
16 мај 2018
59
25
Голема, како според број на вработени, можеби. Голем дел дел од луѓето што ги знам и си отишле од таму немаа добро мислење за компанијата и раководството. Доста негативни работи имам слушнато за менаџерите (балкански менталитет), и искрено не ми е чудно што дошло до ваков чекор.

Се надевам ќе се подобрат работите таму со ова

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
77
125
Дојде „камшикарот“ на Сивус :)

@Слајдер и ја ги иам слушнато истите муабети од 3-4ца, значи веројатно има нешто вистина у тоа.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,478
10,626
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дојде „камшикарот“ на Сивус :)

@Слајдер и ја ги иам слушнато истите муабети од 3-4ца, значи веројатно има нешто вистина у тоа.
Има голема вистина во тоа, но тоа се однесува само занекои сектори, не за сите. Одредени сектори функционираа како саат, други беа срам за Сеавус и тоа тежок. Голема и комплицирана фирма, но генерално како ентитет мислам дека е позитивна за државата но негативна за генералната алокација на ИТ работна сила.
@kstojanovski на какви последици мислиш во поглед на ИТ индустријата? Каква врска има тоа што се сменил сопственикот на фирмата?
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,164
1,454
Скопје
Се надевам дека промената на сопственост ќе донесе поголема дисциплина и транспарентност во работата. Имам слушнато доста неубави информации за работата на компанијата и нивниот (наводен) таен картел со неколку други ИТ компании со кои имаат тајни договори и споделување на информации кога вработени од една компанија се обидуваат да преминат во некоја од другите.

Инаку, за како ќе влијае превземањево на нашата локална ИТ индустрија многу е важно да ја знаеме вистинската причината за продажбата, што не верувам дека е нешто што ќе го дознаеме
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,997
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно