• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Чесен пронаоѓач вратил чек од 185.000 долари

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Рејџи Дејмон од САД отишол до јавна говорница да телефонира, а бидејќи требало да запише нечиј број, од подот го земал првиот лист хартија што го видел.

Но, подоцна се утврдило дека не станува збор за обичен лист хартија, туку за чек од 185.000 долари.

Откако го видел чекот, Дејмон (47) отишол во банка и го вратил, а за тој чин бил „награден“ со 50 долари.

„Не ми падна на памет да го задржам чекот за себе“, прокоментира Дејмон, кој како вработен во „Мекдоналдс“ има ниска плата.

Извор:А1

Секоја чест за чесниот пронаоѓач! :bravo::bravo:
BTW 185.000 долари??? :isplashen:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Значи сеуште постојат чесни луѓе на планетава. Браво!!! :bravo:
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
328
275
Ме интересира, кој е тој што има 185000 долари а користи јавна говорница.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
можеби било скриена камера па луѓето да виделе кој што ке направи со тој чек, во коалиција со некоја американска лотарија... :p му дале 50$ :ermm:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
:)
Za golema srekja na zapad tie raboti se drugachie postaveni i ne rabotat bash taka.
Dovolen e eden telefonski povik do banka ili do kompanijata/liceto shto go izdala chekot i da se blokira ponatamoshno procesiranje na toj chek so shto istiot stanuva beskorisen.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Случајов ми е сомнителен.Човек со соцјално ретко реагира на овој начин
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
:)
Za golema srekja na zapad tie raboti se drugachie postaveni i ne rabotat bash taka.
Dovolen e eden telefonski povik do banka ili do kompanijata/liceto shto go izdala chekot i da se blokira ponatamoshno procesiranje na toj chek so shto istiot stanuva beskorisen.

Да тоа е така ако навреме видиш дека си го изгубил чекот. На пример додека јас сфатам дека сум ја изгубил кредитната картичка некој може да ја испразни. Џабе ќе се јавам јас по 2-3 часа кога веќе картичката ќе биде празна. :rolleyes:

Случајов ми е сомнителен.Човек со соцјално ретко реагира на овој начин


А што се однесува до ова мислам дека свеста, културата и чесноста е на повисоко ниво кај Американците и Европејците отколку кај нас. Затоа и тешко ни е да ја разбереме постапката на човекот. Веројатно ние поинаку би постапиле. Не? :rolleyes:
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Да тоа е така ако навреме видиш дека си го изгубил чекот. На пример додека јас сфатам дека сум ја изгубил кредитната картичка некој може да ја испразни. Џабе ќе се јавам јас по 2-3 часа кога веќе картичката ќе биде празна. :rolleyes:
Ovde zborime za chek, a ne za kartichki.
Za kartichki e sosema drug muabet. Amex, Visa i MasterCard davaat $0 'fraud protection' ako nekoj ti ja ukrade kartichkata i ja koristi vo prodavnica, bankomat ili online. Znachi site pari kje ti bidat vrateni ;)

Use the American Express® Card online or off, and you won't be held responsible for any fraudulent charges. Period.

Lichno mene ne mi bila ukradena kartichka do sega, iako kupuvam dosta online, no poznavam lugje na koi shto parite im bile vrateni na smetka za 24 chasa od koga primetile deka nekoj im ja ukral kartichkata.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Dobro toa so go naprail covekot bilo stvarno vo red.. Ama toa pa sto kako nagrada mu dale samo 50$, mislam deka e malce i sramota.. Bi mozele barem nesto poveke od toa da mu dadat, ili pak soopstvenikot na cekot(koj sto sigurno pretpostavuvame deka ima pari) da mu dade nekoja pogolema paricna nagrada za negovata Covecnost, posebno pa deka bil pod socijalno...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
ПРОНАШЛА И ВРАТИЛА 30.000 ДОЛАРИ

После овој случај еве уште еден како потврда дека чесните луѓе сепак постојат. :)
Продавачка во центар за купување на половни машки костуми вратила 30.000 долари кои ги пронашла во еден од костумите.
Барбара Њунес нашла мала кутија во која се наоѓало плико со 30.000 долари. Била уверена дека се работи за лажни пари, па пликото му го предала на својот шеф.
Утврдено е дека парите и припаѓаат на жена која неодамна починала, а пликото е вратено на нејзиното семејство.
- Не се двоумев дали да ги дадам парите или не, рече Њунес која за своето добро дело доби парична награда.
Не е соопштено колку пари таа добила, но судејќи по изјавата дека дел веќе ги испратила за Мексико на својата мајка која треба да ги оперира очите, а остатокот ќе го потроши за да си купи дигитална камера, веројатно и не е малку.
Извор:Сител.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Чесни луѓе :bravo: кај нас има многу малку од тој вид
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.396
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно