• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Чернобил....

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Подолго време се мислев да отворам ваква тема, па решив дека е време.

Оваа тема ми е најдрага, и секогаш ме заболува срце кога гледам документарци и слики.

До Админи: Ако има проблеми со документарецот, тргнете го, а јас ќе напишам кус опис за содржината на видеата.
----------------------------------

Април 26.

1986.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=6c0r3rBZVm0[/ame]
Животот се одвива нормално во Припјат, Украина.
Но никој не е свесен за случката во 1,26 таа ноќ.

Таа ноќ на должност во реакторот број 4 кај нуклеарната централа Владимир Илич Ленин (Чернобил) е Анатоли Диатлов. Тој е задужен да спроведе тест на ново отворениот рекатор број 4. Од тој час се одвиваат настаните што ќе го обележат 26 Април, 1986 како денот кога настана најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото.

Дел 1
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=uoEgkGNO-sQ[/ame]

Дел 2
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Qe_sD7bPSvg[/ame]

Дел 3
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=WEO9JAMfWUc[/ame]

Дел 4
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=CLlrxplNnbI[/ame]

Дел 5
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=OwEIX4KU7r8[/ame]

Дел 6
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=-iDqzsTb3OM[/ame]
-----------------------------------------------------------------

Како прв репортер на местото, Игор Костин, го има направено првото видео од разурнатиот реактор:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=6HPddRn-Sn8[/ame]

----------------------------------------------------------------

Paul Fusco's "Chernobyl Legacy"

Погледнете го ова ремек дело на фотографот Паул Фуско, стварно е трогнувачко:

http://inmotion.magnumphotos.com/essay/chernobyl

-------------------------------------------------------------------

И при обидот да се санира несреќата, настанале уште повеќе несреќи:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=aw-ik1U4Uvk[/ame]

------------------------------------------------------------------

Има и многу интересни слики на Фликр:

http://www.flickr.com/search/?q=chernobyl&s=int&page=1

------------------------------------------------------------------

Целта на оваа тема бесе да се запознаете подобро до Чернобил, со несреќата која однесе 100.000 животи и ќе однесе уште многу!
 
M

Mr.Alien

Гостин
Несреќа која беше инспирација и за креирање на еден од најзлобните и најштетните вируси било кога напишани: Win95 CIH "Chernobill". :ua:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Затворањето на уништениот реактор после несреќата:

http://www.wired.com/science/discoveries/magazine/15-12/st_chernobyl

st_chernobyl_630.jpg
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Ја имам гледано документарната на дискавери (незнам дали се тие видејата овде) и стварно е трогнувачки... Недај Боже повторно да се случи такво нешто
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Јас не се ни обидувам да ги гледам.. некој страв ме фака затоа што знам што би можел да видам.
Абе не е зафкранција треба да спијам вечерва..
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Се сеќавам по нешто, тогаш имав 5 години (за неколку дена), се сеќавам дека не ми даваа млеко да пијам - само во прав, не ми даваа слободно да си играм надвор - несмеев да ја допирам тревата, дрвата...
А за жителите во околината на Чернобил страшно, уште се огромни последиците на новите генерации.

Chernobyl_Disaster.jpg


chernobyl-radiation-red-is-exposure.jpg
 

mkd

Gaining Experience
5 јуни 2007
275
125
Лоша работа беше тоа. Инстукциите што ги даваа кај нас на ТВ беа дека ќе биде доволно само да се измие овошјето и зеленчукот и дека се ќе биде во ред!!! Страшно. Ако радијацијата стигнала до кај нас, едно миење или пак надворешниот слој на патлиџанот, крставицата или лимонот, нема да биде никаков проблем за радијацијата.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Видеата нема да ги гледам од проста причина што сакам да посветувам време само на позитивни работи :)

Лоша работа беше тоа. Инстукциите што ги даваа кај нас на ТВ беа дека ќе биде доволно само да се измие овошјето и зеленчукот и дека се ќе биде во ред!!! Страшно. Ако радијацијата стигнала до кај нас, едно миење или пак надворешниот слој на патлиџанот, крставицата или лимонот, нема да биде никаков проблем за радијацијата.

Колку што сум информиран, тоа многу помага за намалување на радијацијата.. Да се остави зеленчукот/овошјето неколку минути под млаз вода ја редуцира радијацијата најмалку 90% :) Така да, препораките не биле залудни..

bi bilo interesno nekoj da iskopa od arhiva na nasive vesnici sto imaat objaveno za nesrekata...

I agree :D
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Инструкциите не е залудни, бидејќи стравот бил од радиоктивна прав, а не радиација во воздухот. Таа се разнесла со ветерот низ цела европа до Британија, до земјата на југ од нас, па и скоро до пола Русија. Таа паѓа со дождот, и се залепува по работите, и затоа велат да ги миеш, одма ќе се тргне правта.

@AMD

Тоа е било по несреќата, тоа е само план за во иднина, бидејќи проблемот е дека реакторот е многу ослабен, и ако падне ќе дигне огромен облак на радиоактивна прав, и се од ново почнува.
Затоа сакам да појдам до В.И.Ленин те. Chernobyl NPP пред да почнат со проектот, за да го видам во старата состојба. За оние кои ги интересира, има организирани тури низ зоната, кои се околу 400-500 долари, па затоа ќе си ги штедам парите и наместо на Визија 08, ќе си појдам до Припјат :)

@Andrejski

Ова не е од тие документарци кои те тераат да плачеш, ова се настаните кои довеле до несреќата. А ако сакаш позитивни работи, НИКАКО не оди на линкот од Паул.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Затоа сакам да појдам до В.И.Ленин те. Chernobyl NPP пред да почнат со проектот, за да го видам во старата состојба. За оние кои ги интересира, има организирани тури низ зоната, кои се околу 400-500 долари, па затоа ќе си ги штедам парите и наместо на Визија 08, ќе си појдам до Припјат :)

Дај не зафркавај, па земјата уште е контаминирана таму.
Па да ми даваат пари не одам таму, а не да плаќам.
А и нема што да се види, коцка со бетон на местото од реакторот.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Дај не зафркавај, па земјата уште е контаминирана таму.
Па да ми даваат пари не одам таму, а не да плаќам.
А и нема што да се види, коцка со бетон на местото од реакторот.

Земјата, а не воздухот.
Тотално е безбедно да се престои 1 ден во контамираната зона со водич.
А да се види има полно:

Bridge of Death
Dead Shipyard
Vehicle Graveyard
Pripyat и околината (Ghost Farris wheel)
Reactors 5 & 6 (недовршени)
Pripyat River
Reactor No. 4
Reactor No. 1 (се вледува внатре)
Околни села
.....
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
хехе па мислам дека се приметува:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

затоа не ми смета зрачење од монитор
користам црт 24/7/363 дена
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно