• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Check Disk

Статус
Затворена за нови мислења.
23 јули 2007
338
8
При секое вклучување на компјутерот се активира проверка на дискот(cheking files for errors). Како можам да го исклучам овој процес? Исто така ми се појавува и она Genuine software од Microsoft, порано на форумов беше спомнато како се исклучува, ама заборавив како.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Imase porano eden vakov kompjuter sto mi go donesoa na cistenje...........i rabotata bese worm
Isto se uklucuvase CheckDisk i imase problem so genuine.
Ne mora da znaci deka e isto i so tvojot slucaj ama vredi da se proba i toa.:bravo:
A za genuine ima eden nacin kako da se resi ama nema da ti go kazam posto gi krsi pravilata na forumov:)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
@MIDNIGHT WALKER

Би те замолил да си ги дочитуваш темите кои веќе сам ги имаш почнато, и да не си копираш теми..

Еве ти ја твојата тема со истиов проблем.
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Зошто никој не гугла бе. Јас проблемот со Genuine го решив со едно програмче што ги брише фајловите кои повикуваат на update.:p
 
23 јули 2007
338
8
Е ај пошто ти многу гуглаш кажи го програмчето па и јас да го решам проблемот. Ќе ти бидам благодарен
Зошто никој не гугла бе. Јас проблемот со Genuine го решив со едно програмче што ги брише фајловите кои повикуваат на update.:p

Го решив проблемот со Genuine на следниот начин:

 1. Lauch Windows Task Manager.
 2. End wgatray.exe process in Task Manager.
 3. Restart Windows XP in Safe Mode.
 4. Delete WgaTray.exe from c:\Windows\System32.
 5. Delete WgaTray.exe from c:\Windows\System32\dllcache.
 6. Lauch RegEdit.
 7. Browse to the following location:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\
  Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\Notify
 8. Delete the folder ‘WgaLogon’ and all its contents
 9. Reboot Windows XP.
Проблемот со проверката на дискот при секое стартување на компјутерот сеуште не сум го решил.

ОК го решив и проблемот со проверката на дискот, па еве да го споделам и тоа можеби и некој друг ќе го има истиот проблем
Click Start, Run. In the Run box, type "regedit" (without the quotes)
Navigate your way to:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager

Now double-click on 'BootExecute'. When the dialog box opens, change the
value to: autocheck autochk * and click "OK". Close RegEdit. When you
restart, CHKDSK will not run.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.296
Членови
31.719
Огласи
222
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно