Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ChatGPT и OpenAI - иднината на AI (чет) ботовите

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.027
1.900
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.550
2.517
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.970
10.498
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
64GB (2x32) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XT 20GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Ќе останат индијците без работа :)
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.388
13.264
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.242
1.430
Го пробав, го видов кај Лајнус на стрим, и функционира одлично, може да се користи истиот акаунт од Dalle22.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.268
1.447
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Протип: пишете му нешто на македонски
 

Enigma

On your way to fame
1 септември 2012
1.109
542
Enigma's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 1600AF 3.2GHz
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250GB / WD Caviar Blue 2TB/500GB
PSU
MS 600W
RAM
G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 3200MHz
Video card
ASUS PH GTX 1050 Ti 4GB
Case
MS Monster
Mouse
CM
Keyboard
CM
Audio
Delux
Monitor
ASUS VG249Q + VW195S
OS
Win 10 Pro 64-bit

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.550
2.517
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Не е точен. 1.05 е палката а топчето 0.05 долари. Али не е страшно, сепак и доста луѓе паѓаат на прашањево.
така де … математика знае ко петооделенец кој не следел баш на часови :)
 

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.155
4.149
Скопје
hackitfree.github.io
Овие ботој наскоро во слушалки , наочари - Се ќе биде поврзано и нема да учиме ништо - Се ќе си знаеме :cool:
Мислењето е автоматски споено:


Ако дечкото ги огласил заедно - а сакаш само топката да го купиш - ќе прашаш дали ги парча :ROFLMAO:
 
Последна промена:

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
818
1.075
Вакви работи не треба да постојат. Поготово кога се работи за квалитетна содржина создадена од човек заменета од мамбо џамбо од некој бот. Ваљда гугл ќе направат некој алгоритам да филтрира ова сметњава од резултати. Исто како и вештачката "уметност" што ја прават крадејќи од нечиви слики.
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.155
4.149
Скопје
hackitfree.github.io
Вакви работи не треба да постојат. Поготово кога се работи за квалитетна содржина создадена од човек заменета од мамбо џамбо од некој бот. Ваљда гугл ќе направат некој алгоритам да филтрира ова сметњава од резултати. Исто како и вештачката "уметност" што ја прават крадејќи од нечиви слики.
Поготово што повеќето на интернет бараат интеракција , дружба и (како овде на форумов - теми за дискусија, размена на мислења а богами и натегања и убедувања ;))
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.027
1.900
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Тестирав артикл пишан од четов за одреден клучен збор со мали “грешки“ намерно направени во текстот, од 70та позиција сега е 44та. Ќе видиме дали ќе го рангира овој клучен збор на 1ва позиција на гугл.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.297
6.417
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Вакви работи не треба да постојат. Поготово кога се работи за квалитетна содржина создадена од човек заменета од мамбо џамбо од некој бот. Ваљда гугл ќе направат некој алгоритам да филтрира ова сметњава од резултати. Исто како и вештачката "уметност" што ја прават крадејќи од нечиви слики.
Oваа работа не може да се регулира ниту пак да се спречи. Гледам денес на ArtStation нешто протестираат против AI art со спамирање на „NO AI ART" слики. Све е тоа џабе, технологијата веќе масовно се користи.
Програмирање, уметност, пишување, 3д моделирање и анимирање, дизајн итн.. сите овие области и многу други ќе бидат трансформирани со вештачкава интелегенција. Навикнете се на новата реалност.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
818
1.075
Oваа работа не може да се регулира ниту пак да се спречи. Гледам денес на ArtStation нешто протестираат против AI art со спамирање на „NO AI ART" слики. Све е тоа џабе, технологијата веќе масовно се користи.
Програмирање, уметност, пишување, 3д моделирање и анимирање, дизајн итн.. сите овие области и многу други ќе бидат трансформирани со вештачкава интелегенција. Навикнете се на новата реалност.

може све да се реши со еден указ. Ова е ненормална и скроз неприродна работа. Пиратирање на сечив труд што некој стварал уметност, код, или што и да е. И најтрагедија е овие срања да се ранкираат на гугл подобро од некој што се испотил да направи истражувања и да направи нешто корисно. Читам на стак оверфлоу ранкирале фуш код што не го решава проблемот на тој што бара.

И најлошо е што ова програмов не ни кажува од каде ги набавува информациите. Така да легален не верувам да е. А и сигурно има паметни луѓе у гугл да го средат овој пиратски контент.

 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.155
4.149
Скопје
hackitfree.github.io
View: https://youtu.be/TIDA6pvjEE0

Е сега и Пане може да програмира ! ;)
Без шега - импресивно - нуди фасцинантни решенија - конвертира програмски јазици - преправа , доработува ,пополнува програмски код ... Ова ботов ма-ме e.b. :oops:
Мојот одговор на прашањето дали може да ги замени Ц++ програмерите ? Може !
Мислењето е автоматски споено:


Види го ти ова @pipelin
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.297
6.417
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.297
6.417
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
1671392216112.png

Треба уште малце да вежба македонски, али има надеж, наскоро нема да мораме да се замараме со куцање на постови, ботов ќе ги пишува за нас.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.863
Мислења
970.424
Членови
35.220
Огласи
2.844
Најнов член
HeyJude
На врв Дно