• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Чат, дата и саат на блог

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kingston10

Intern
3 мај 2008
2
0
Ако некој знае како да ставам чат, дата и саат на блог нека каже тука. Дали постојат кодови за тоа како на хи5 кога оставаш коментари со слики или нешто слично. Се надевам на позитивни одговори :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Од блог до блог има разлика.. Зависи тоа каде е хостиран, кој софтвер е инсталиран и колкави пермисии имаш.

Наместо да џитнеме безвезе код, ако ни дадеш за кај поконкретно ти треба, би можеле попрецизен одговор да ти дадеме :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Во врска со часовникот и датата, можеш да користиш некој бесплатен сервис како http://24timezones.com/online_clock.php можеш да си поиграш малку со кодот или да најдеш некоја скрипта која ќе ти е по воља, зависи колку далеку сакаш да одиш..

Сајтот погоре го проверив на bloger.hr и кодот се прикажува еве пример: http://andrijeski.bloger.hr


Што се однесува до четот, не сум доволно упатен бидејќи не ми се по воља такви работи за на блог.. Најверојатно некој друг член би можел да ти одговори :)
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
За дата (javascript код)

Код:
<h4>It is now  
<script type="text/javascript">
<!--
var currentTime = new Date()
var month = currentTime.getMonth() + 1
var day = currentTime.getDate()
var year = currentTime.getFullYear()
document.write(month + "/" + day + "/" + year)
//-->
</script>
</h4>

За време (javascript код)

Код:
<h4>It is now  
<script type="text/javascript">
<!--
var currentTime = new Date()
var hours = currentTime.getHours()
var minutes = currentTime.getMinutes()
if (minutes < 10)
minutes = "0" + minutes
document.write(hours + ":" + minutes + " ")
if(hours > 11){
document.write("PM")
} else {
document.write("AM")
}
//-->
</script>
</h4>
Беспари чет линкови : http://www.addonchat.com/signup.html
http://www.parachat.com/basic/get-yours.html#1
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,178
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно