• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Часови во PHP

 • Ја почнал/а темата
 • #1

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
Имам проблем со датата во пхп саатот ми го покажува малку унапред
така да наместо 22:56:08 (или 10:56:08во 12ч. формат) ми покажува 03:56:08
е сега не сум толку запознаен со пхпто како да го конвертирам часот да додадам 7и да го вратам во форматот за да може да се користи
еве го каде се употребува


PHP:
			 $lastpostdate = date('d-m-y h:i:s', $row["lastpost"]);
			 // denesno
			 if (date('d-m-y', $row["lastpost"]) == date('d-m-y')) 
			 {
				 $lastpostdate = "Денес " . date('h:i:s', $row["lastpost"]);
			 }
позз
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
хммм не можам да ја едитирам темата ми појавува грешкаParse error: syntax error, unexpected T_CHARACTER, expecting T_STRING or T_VARIABLE or T_NUM_STRING in /nfs/c02/h07/mnt/18653/domains/it.com.mk/html/forum/includes/ame_bbcode.php(192) : regexp code on line 3

Fatal error: preg_replace() [<a href='function.preg-replace'>function.preg-replace</a>]: Failed evaluating code: ame_substitute(2, &quot; $lastpostdate = date(\'d-m-y h:i:s\', $row[\&quot;lastpost\&quot;]); // denesno if (date(\'d-m-y\', $row[\&quot;lastpost\&quot;]) == date(\'d-m-y\')) { $lastpostdate = \&quot;Денес \&quot; . date(\'h:i:s\', $row[\&quot;lastpost\&quot;]); }&quot;, &quot;&quot;, $subbed) in /nfs/c02/h07/mnt/18653/domains/it.com.mk/html/forum/includes/ame_bbcode.php on line 192
иначе кога го сменам во 24 часовен формат пак е 7 часа назад
само доколку е можнo часот да се зголеми некако за 7
позз

ке пробам како што кажа гигац сеа
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
еј нешто проблем имав и не излезе кодот како што баш го напишав.
пробај вака
работи 100%
<?Php
echo 'Now - ' . date('H:i:s',time()) . '</br>After 7h - ';
echo date('h:i:s',time() + (7 * 60 * 60));
?>
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
фин метод андријески
ке помогне некогашиначе ова го решив на попрост начин$mkDateTime = mktime($get_date["hours"] + 7,$get_date["minutes"],$get_date["seconds"],$get_date["mon"],$get_date["mday"],$get_date["year"]);

$lastpostdate = date('d-m-y h:i:s', $mkDateTime);
// denesno
if (date('d-m-y', $row["lastpost"]) == date('d-m-y'))
{
$lastpostdate = "Денес " . date('h:i:s', $mkDateTime);
}администратори имате некој проблем со ббкодовиможе да ја затворите темата
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,572
Мислења
823,656
Членови
28,077
Најнов член
Brlebrle
На врв Дно