• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Часови во PHP

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Имам проблем со датата во пхп саатот ми го покажува малку унапред
така да наместо 22:56:08 (или 10:56:08во 12ч. формат) ми покажува 03:56:08
е сега не сум толку запознаен со пхпто како да го конвертирам часот да додадам 7и да го вратам во форматот за да може да се користи
еве го каде се употребува


PHP:
			  $lastpostdate = date('d-m-y h:i:s', $row["lastpost"]);
			  // denesno
			  if (date('d-m-y', $row["lastpost"]) == date('d-m-y')) 
			  {
				  $lastpostdate = "Денес " . date('h:i:s', $row["lastpost"]);
			  }

позз
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
хммм не можам да ја едитирам темата ми појавува грешка



Parse error: syntax error, unexpected T_CHARACTER, expecting T_STRING or T_VARIABLE or T_NUM_STRING in /nfs/c02/h07/mnt/18653/domains/it.com.mk/html/forum/includes/ame_bbcode.php(192) : regexp code on line 3

Fatal error: preg_replace() [<a href='function.preg-replace'>function.preg-replace</a>]: Failed evaluating code: ame_substitute(2, &quot; $lastpostdate = date(\'d-m-y h:i:s\', $row[\&quot;lastpost\&quot;]); // denesno if (date(\'d-m-y\', $row[\&quot;lastpost\&quot;]) == date(\'d-m-y\')) { $lastpostdate = \&quot;Денес \&quot; . date(\'h:i:s\', $row[\&quot;lastpost\&quot;]); }&quot;, &quot;&quot;, $subbed) in /nfs/c02/h07/mnt/18653/domains/it.com.mk/html/forum/includes/ame_bbcode.php on line 192




иначе кога го сменам во 24 часовен формат пак е 7 часа назад
само доколку е можнo часот да се зголеми некако за 7
позз

ке пробам како што кажа гигац сеа
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
еј нешто проблем имав и не излезе кодот како што баш го напишав.
пробај вака
работи 100%
<?Php
echo 'Now - ' . date('H:i:s',time()) . '</br>After 7h - ';
echo date('h:i:s',time() + (7 * 60 * 60));
?>
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
фин метод андријески
ке помогне некогаш



иначе ова го решив на попрост начин



$mkDateTime = mktime($get_date["hours"] + 7,$get_date["minutes"],$get_date["seconds"],$get_date["mon"],$get_date["mday"],$get_date["year"]);

$lastpostdate = date('d-m-y h:i:s', $mkDateTime);
// denesno
if (date('d-m-y', $row["lastpost"]) == date('d-m-y'))
{
$lastpostdate = "Денес " . date('h:i:s', $mkDateTime);
}



администратори имате некој проблем со ббкодови



може да ја затворите темата
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.225
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно