1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Чаре за блокирање на усб порти

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од k.viktor, 5 Април 2013.

1. k.viktor

k.viktor
    Intern

89
    6
    19 oктомври 2009
    Здраво.

Прво се извинувам темава ако не е за тука.
    Дали има некое чаре - софтверче или нешто слично за кога некој ќе стави усб и проба да си земе некој податоци од компјутеров да биде спречен во тоа, а притоа да не му биде забренето да си пренесува податоци од усб на компјутер.

2. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,300
    11,408
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
  3. masterficx

masterficx
    Gaining Experience

1,346
    348
    5 Јули 2009
    Ако сакаш тотално да бидат исклучени усб портовите тоа можеш да го направиш преку биос-от на самата матична плоча. Дополнително можеш да се заштитиш со тоа што ќе ставиш лозинка и на биос-от па така достапноста на усб-портите ќе можеш да ја контролираш само ти, односно тој што ќе ја знае лозинката.

Мислам дека треба дополнително да ја објасниш ситуацијата или тоа што сакаш да го постигнеш.

4. k.viktor

k.viktor
    Intern

89
    6
    19 oктомври 2009
    Знам дека можам да напраам disable преку биос.Тоа ќе ми биде последна солуција

Пример ти работиш кај мене во фирма и јас на некој начин сакам да се заштитам од крадење на одредени податоци.Е сега јас се заштитувам со некој лимитирања како на пример со усбво.Значи ти нема да можеш да си копираш податоци од диск на усб но нема да бидеш спречен да си пренесуваш работи од усб на диск т.е. на PC кој што ти се потребни.

Вака у семос ги штитеа виртуелните машини дур идев на курсеви таму.

Се надевав дека бев јасен.
    Поздрав

5. lynx

lynx
    Unstoppable

3,359
    3,049
    4 Септември 2008
  6. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,442
    12,615
    2 Август 2012
    Машко
    Без многу тупење од Metuzalem методот е најдобар. Друг примитивен е целосно исклучување на портата преку Device Manager, забрана за менување на тие ставки преку gpedit.msc и земање на овластувањата на сите корисници.
    А ако компјутерот е приклучен на нет како ќе го спречиш upload-от?

На masterficx му/ѝ се допаѓа ова.
  7. k.viktor

k.viktor
    Intern

89
    6
    19 oктомври 2009

Чекор по чекор пријателе.
    Значи компанијава не е ЦИА и неаме којзнае какви проекти до толку да се штитиме али ете газда сакал помирно да спие :)
    Имам еден дел сервер кој допрва треба да се конфигурира(и ќе ве малтретирам со прашања) со него ќе праам контрола во врска со нет :)

Поздрав и добра ноќ.

8. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,442
    12,615
    2 Август 2012
    Машко
    Разбирам што кажуваш ама не ви го знам нивото на параноја па ај си реков да ги ставиме сите можно сценарија.
    Јас, за проба, имав Sandboxano стик односно словните ознаки и така корисникот може само да мисли дека ископирал нешто.
    Ова е „хенди“ за autrun вируси. Но да не ја комплицираме работава :)

9. masterficx

masterficx
    Gaining Experience

1,346
    348
    5 Јули 2009
    Metuzalem и FLEGMA ти одговорија многу јасно на прашањата.

10. k.viktor

k.viktor
    Intern

89
    6
    19 oктомври 2009
    Во ред се ми е јасно.И ете си ги кажав сценаријата нели треба да се разјасни за да се добие некаква помош.

Ви благодарам на помошта може клуч на темава

Сподели

Вчитување...