1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Чаре во врска со ransomware

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Sonic.01, 23 Јули 2018.

 1. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  247
  5 Јули 2016
  Дали некој има чаре за спасување фајлови од ransomware? Имам пријател што закачил ransomware на компјутерот и му ги има изедено скоро сите фајлови, успеав да му го тргнам ransomware-от преку safe mode и да спасам некои фајлови ама другово јок. Пробав со recovery и преку shadow drive ама recovery не функционира, а shadow drive бил оневозможен и нема бекап.
   
 2. martin17

  martin17
  Gaining Experience

  92
  93
  2 Септември 2013
  Машко
  Ако немаш бекап - нема чаре.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  247
  5 Јули 2016
  И ја така му реков ама викам ај за секој случај да си прашам овде пошто има луѓе што повеќе се разбираат.
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,289
  6,400
  27 Март 2014
  Нека си направи бекап од зафатените податоци и нека си ги чува за некогаш ако се појави декриптор ке ги спаси. Сеа чаре формат и инсталација наново.
   
  На Sonic.01 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Која варијанта беше вирусот?
  Можеби има декриптер.
   
  На Sonic.01 и RoninMK им се допаѓа ова.
 6. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  247
  5 Јули 2016
  Ништо дечки ова беше некојси CryBrasil ransomware, наводно сеуште немало декрипција за него.
   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Ништо тогаш. Единствено чаре е да го послушате DrMTR
   
  На DrMTR и Sonic.01 им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  9,525
  9,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако е итно има уште едно чаре, да си плати пријателот.
   
  На Sonic.01 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  247
  5 Јули 2016
  За истите пари подобро мозок ќе си пресади за да не симнува све и свашта следен пат. xD
   
 10. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,628
  1,398
  27 Јануари 2011
  Машко
  Бидејаќи вирусот е избришан, сега и да плати нема да може да ги декриптира. Самиот вирус го содржи едниот клуч за декрипција.
   
  На borcep и Astro им се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,178
  8,515
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Прашај овде:
   
  На damil и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 13. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  247
  5 Јули 2016

Сподели

Вчитување...