• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

cfdisk

sajd

Intern
6 октомври 2008
154
1
Имам едно проблемче со cfdisk.. си ги прам партициите .. и ко ке прицнам WRITE ми ја вади пораката Wrote partition table, but re-read table failed. Reboot to update table.
ако знај некој нека пиши...:С
 
1 октомври 2008
278
9
Pa posle toa treba da restartiras i da bootiras u dos pa ubavo da si pises C:\ Format C: /s
ili pa da koristis nekoja programa kako partition magic..
ja ima u hirens boot cd.. potrazi na google

ova ti nekako old school formatiranje prvo so fdisk mestis particie a posle go koristis dos za da gi formatiras i da napraes file system na niv ,e tek posle ova startues setup od windows
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
спиро_дт, зборуваме за Линукс ...

сајд, дали партициите се барем креирани ? Ако се креирани може да ги форматираш со mkfs.*

Пиши sudo fdisk -l што враќа ...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.022
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
sajd не е грешка тоа... reboot-ирај и све е ќе у реду
 
1 октомври 2008
278
9
уупс моја грешка.. не приметив .. бтв секако не е битно принципот е ист ,откако ги креирал партициите треба рестарт и ка шо рече ти .. мкфс
 

sajd

Intern
6 октомври 2008
154
1
Restartirav.. cfdisk -a /dev/sdb1 i ova mi go vadi... to si e vo red:D ama...
Name Flags Part Type FS Type [Label] Size (MB)
------------------------------------------------------------------------------
--> sdb1p1 Boot Primary FAT16 1,05
sdb1p2 Primary Venix 80286 600,25
Pri/Log Free Space 458,83

i probav preku mkfs.msdos i gledaj sto mi vadi :

[email protected]:/home/aleksandar# mkfs.msdos /dev/sdb1p1
mkfs.msdos 2.11 (12 Mar 2005)
/dev/sdb1p1:No such file or directory

ako imate idea pisete :S
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.022
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
со "cfdisk -a /dev/sdb1" си му кажал да ти го отвори block device-от sdb1 како цел диск.. Don't DO IT.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно