• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Центар на ротација

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Е вака,во фаза на изработка на една мала 3d игра сум,нешто како тркачка симулација.Користам Neo Axis енџин,па ме интересира каде е најдобро за го поставам центарот на ротација на автомобилите (за кога вртат на кривина пример),дали да е скроз во центарот на автомобилот или некаде напред на средина?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Зависи какви преформанси сакаш да извадиш од колата. Со еден сетинг ќе ти прави understeer, sо друг ќе ти прави oversteer, за дрифтање нешто сосема трето...
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
хаха ништо... најубаво ти е ако може да си го оставиш за на крај, па после да си експериментираш како ке ти иде најдобро, да го поместуваш... сепак има разлика и од кола до кола, баланси, тежина на осовини напред назад, големина на гуми... сега не знам до кои детали идеш ама ти викам... пробај си повеќе варијанти најубоо :) и good luck :bravo:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
најубаво да го ставиш како опција самите играчи да го мењаат :)
многу сакам да возам тенк:plachko2:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.158
Мислења
894.792
Членови
31.872
Огласи
337
Најнов член
angelacrvenkoska
На врв Дно