• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Центар на ротација

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Е вака,во фаза на изработка на една мала 3d игра сум,нешто како тркачка симулација.Користам Neo Axis енџин,па ме интересира каде е најдобро за го поставам центарот на ротација на автомобилите (за кога вртат на кривина пример),дали да е скроз во центарот на автомобилот или некаде напред на средина?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Зависи какви преформанси сакаш да извадиш од колата. Со еден сетинг ќе ти прави understeer, sо друг ќе ти прави oversteer, за дрифтање нешто сосема трето...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Ок најдов нешто на нет,фала ипак,сакам да не испадне оноа колата како тенк да врте...:D
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
хаха ништо... најубаво ти е ако може да си го оставиш за на крај, па после да си експериментираш како ке ти иде најдобро, да го поместуваш... сепак има разлика и од кола до кола, баланси, тежина на осовини напред назад, големина на гуми... сега не знам до кои детали идеш ама ти викам... пробај си повеќе варијанти најубоо :) и good luck :bravo:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
најубаво да го ставиш како опција самите играчи да го мењаат :)
многу сакам да возам тенк:plachko2:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,003
Мислења
854,533
Членови
29,635
Најнов член
darkotolev
На врв Дно