1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ЦЕНОВНИК за изработка на припреми

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од нароГ, 20 Јули 2018.

 1. нароГ

  нароГ
  Intern

  3
  0
  20 Јули 2018
  Машко
  демек графички дизајнер
  Здраво дечки!!!

  Се бавам со изработка на графички припреми (флаери, менија, постери и сл.), но нигогаш немам наплаќано за нивна изработка. ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ да ми предложите некое Ваше искуство или некои си Ваши ценовници како наплаќате за изработка на припремите?

  Однапрд Ви благодарам!!!
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,354
  1,044
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Зависи од клиент до клиент, од искуство на дизајнерот, од пазарот - дали е за мк клиент или странство....
  - (време на изработка) X (цена за саат работа);
  - буџет на клиентот - прилагодување на времето на изработка спрема буџетот;
   
  Fatal1ty_, нароГ, Banjifiko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  +1 за одоговорот на @Taurus
  Пресметај колку сакаш да ти биде месечен приход соодветно на работата.
  Пресметај според тоа колку ти е саат работа. Затоа што си фриленсер и нема да имаш постојана работа стави уште 30-50% на таа вредност, за да стигнеш до некоја очекувана заработка.
  Број на саати потребен за дизајнот Х цената што си ја пресметал за саат од горната пресметка = цена на проект.

  Процени дали може да извадиш нешто плус, или дали вреди да дадеш некој попуст за да имаш постојан приход од истиот клиент.
   
  Kaly23, нароГ, omegaRED и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Се зависи од квалитетот и оригиналноста.
  Може да се движи од 5-50000$. Колку го цениш својот труд и колку пазарот е спремен да плати за истиот.
  Постер сработен во соба 5 на 5 , на обичен пц може да кошта 25$. Истиот постер сработен на мак на плажа , одвојувајќи време за клиентот , при што си направил фотосесија со 5 девици донесени од Аргентина може да кошта 50000 :D.
   
  На Krkac, Arabian, JasSum и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...