1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Цените на launch day на AMD FX "Vishera"

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од d_yor8, 18 oктомври 2012.

 1. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Знам дека има многу хејт кон АМД процесорите на форумов, особено булдожерите, али еве некои добри вести за тие што се надеваат дека за парите, ќе бидат солидни процесори

  • AMD FX-8350 - $199: 8 cores, 4.00~4.20 GHz with TurboCore, 16 MB total cache
  • AMD FX-8320 - $175: 8 cores, 3.50~4.00 GHz with TurboCore, 16 MB total cache
  • AMD FX-6300 - $135: 6 cores, 3.50~4.10 GHz with TurboCore, 14 MB total cache
  • AMD FX-4300 - $125: 4 cores, 3.80~4.00 GHz with TurboCore, 8 MB total cache
  http://www.techpowerup.com/173921/AMD-FX-quot-Vishera-quot-Processors-Launch-Pricing-Surprises.html
  Уште да видиме како ќе се покажат, ако бидат на ниво на Sandy ок ќе биди, само единствено што ме загрижува е консумацијата на струја :( белку тоа до некаде ќе го корегираат
   
 2. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  Веќе има резултати од 8350, малку клокнат 8150 иста ефикасност по јадро. Кај нас овој процесор да биде по цена од 10000 пак ќе биде инфериорен процесор во тој ценовен ранг. Од она што моментално го нуди АМД само APU-ата можат да им овозможат да се искачат на некое поле, доколку се направи енормен pricecut.

  Инаку ме загрижува фактот што АМД, најави отпуштање на 30% од работниците како и (неофицијалното) одложување на 28nm процесори дури за q3 2014. Intel сега со ivy е на 22nm процес, не сум сигурен каков беше roadmap-от на intel но до 2014 мислам дека ќе одат под 20nm што би го направило intel единствен играч на пазарот, ставајќи го во монополна позиција и диригирање на астрономски цени. Друга работа е што amd од април навака е во константна негативна маргина што укажува на немоќноста на amd во моментов.

  Искрено се надевам дека ќе се случи некое чудо и amd да извадат некоја конкурентна генерација на процесори, инаку ние крајните корисници најмногу ќе го осетиме контра ефектот на целава ситуација.
   
 3. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Роудмапот на интел е за надвор од планетава. Процесори за вонземски бродови :) Хесвел ќе биде врв во технологијата...историски.
   
 4. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  http://wccftech.com/amd-fx-8350-retail-chip-performance-exposed/

  ако е вистина, тогаш е загрижувачки :(

  Не се очекува само некои 10% побрзи, појака графичка и нешто намалена консумација на енергија? Слично како санди сo ајви?
   
 5. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ноуп, се очекува нова архитектура, нема ништо слично на сенди и ајви да биде.
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Од ORB им се резултатите. Ништо незначи тоа. А доколку е стварно само 9% разликата ќе го јадеме сите и Интел и АМД симпатизери.
   
 7. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Q1 2013???
   
 8. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  да
   
 9. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,314
  14 Декември 2010
  Машко
  Супер, Intel со Broadwell на 14nm во Q2 2014, а на Amd врв во тоа време ќе им бидат FX процесори со 32nm процес.
   
 10. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  AMD - not sure if trolling , or just too lazy to work.... ме разочараа.....
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,442
  13,581
  23 Јануари 2008
  Манга
  Јас колку што знам е енергетски поефикасен и во просек има неколку 3-4% подобри перформанси на иста фреквенција во однос на Булдожер.
  Не би се согласил со ова бидејќи од 2008-ма па наваму, т.е. од излегувањето на Nehalem па наваму Intel има подобри CPU-a од AMD во секој можен сегмент, а цените на нивните процесори се релативно многу ниски и фер поставени во однос на AMD. Денес речиси во сите сегменти процесорите на
  Intel нудат подобар однос на перформанси/цена во однос на оние на AMD. Така да не гледам причина зошто би се променила оваа фер политика на Intel која трае веќе неколку години.
   
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Да, сменета е политката на интел веќе некое време.
   
 13. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  Цените на Intel се во согласност со тоа што го нуди во форма на перформанси и се далеку од оние по кои реално би ги продавале кога би постоела конкуренција од другиот табор. Со други зборови, имаат огромна заработка, а трошоците ни најмалку не ја диктираат цената на нивните процесори. Пред се е монополот на пазарот на перформанси. Многу безобразно од нивна страна, но овој епитет не постои кога е во прашање профит. Бизнис си е бизнис. Заслужен им е овој статус, се избориле за него.

  Реална цена има само нивниот Celeron G540. За само минимална разлика во перформанси се доплаќа 1000 ден (Pentium G620), а за виртуелни јадра(Core i3 2100) се доплаќа 4000 ден. Апсолутно неусогласени цени. Ама, перформансите им ја диктираат цената.Тоа е тоа.
   

Сподели

Вчитување...