1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Цените на графичките карти

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Вајкинг, 6 oктомври 2018.

1. wolverine

wolverine
    On your way to fame

746
    601
    27 Јуни 2012
    PC е секако поубаво од конзола. Но графичкиве мора да паднат. Дај нека измислат некое друго чудо за копање, кај мораа графички еваа...

2. kirems

kirems
    Intern

21
    8
    28 Април 2015
    Машко
    Комплетно се согласувам. За разлика од првиот мининг бум, луѓе
    Комплетно се согласувам. Многу побрзо сега би купил графичка од мајнер што знаел што прави отколку од гејмер шо ја има зафрлено конфигурацијата. Проблемот е шо мајнингот има уште лоша стигма поврзана за него за трајност на хардверот.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Fredy

Fredy
    Practice makes perfect

757
    1,933
    12 oктомври 2014
    Машко
    И ја не би купил карта од некој што ручал на неа и ја оставил цела со трошки.Пре би купил од мајнер...

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

На incontempt му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

958
    1,074
    9 Јуни 2015
    Машко
    Кој е тој гејмер што ја има зафрлено конфигурацијата?
    "не зборете глупости луѓе" - З. Заев

На goce03 и Fredy им се допаѓа ова.
  5. gOJDO

gOJDO
    Guru

7,068
    8,119
    23 Јануари 2008
    Манга
    sapphire r9 280x картите се криви за лошата репутација на копаните картици. денешниве nvidia 1xxx немаат допирна точка со тоа. без оглед за што е експлоатирана, лошо чувана картица се познава физички: искривена, големи бели или црни траги кај vrm секција, кулер полн со прашина која станала земја/цемент и слично.
    не бетер него најбетер, спукано куќиште под маса каде се гази со опинци и зачадено 16/24 дневно. залепени вентилатори и зафасадирано тенеке од кулер...ова ни најзлобниот копач не може да го направи...

Последна промена: 10 oктомври 2018
    На olikomerc и AleksandarCaki им се допаѓа ова.
  6. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

671
    1,116
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter
    дур има овци за стрижење ке има мрднати цени

Zippo, igor_igor, SiPy` и на уште 1 им се допаѓа ова.
  7. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

958
    1,074
    9 Јуни 2015
    Машко
    јас до сега до Македонија немам сретнато таков гејмер како ти што го опиша. најчесто сите уживаат во компјутерите и водат грижа за нив.

На goce03 и highflyer им се допаѓа ова.
  8. gOJDO

gOJDO
    Guru

7,068
    8,119
    23 Јануари 2008
    Манга
    јас сум ги среќавал силом прилике. до сега најмадафака у таа смисла oд форумов шо сум го упознал e @Metuzalem

9. Avid

Avid
    Unstoppable

2,562
    3,409
    21 Јануари 2009
    Па не искачаат од дома.

marto, Вајкинг и на SiPy` им се допаѓа ова.
  10. Metuzalem

Metuzalem
    Guru

5,298
    9,478
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Wat?

На Gaston, uwemi, Astraion и уште 7 други им се допаѓа ова.
  11. Sonic.01

Sonic.01
    Gaining Experience

80
    133
    5 Јули 2016
    Факт е дека цениве се ужасни по продавнициве за делови, тоа што во други земји е 150 евра кај нас е 200, ама па има доста добри понуди на старо, само треба да пазиш што и од кого купуваш. Бесмислени ми се муабетите дека копачиве продаваат расипани графички или дека гејмерите не чувале графички, и кај едни и кај други имаш и крш делови и совршено сочувани делови. Еве јас користам R9 280x што ја купив пред 3 ипол години на старо од копач, ама типот ја очистил, и турил нова паста и ја користел за копање во климатизирана просторија. Графичката до ден денес тера без проблем, а тогаш добив и солиден попуст пошто беше копана, многу фер.
    Ама еве имам другар што продава (ваљда сеуште продава) RX 580ки на реклама 5 и не би препорачал на никој да купи од кај него, прво пошто ги шитка по цена од 20 000, второ пошто нит се чистени, нит имаат сменето паста, а беа во просторија кај што се пушеа цигари. Такада наместо да гледаш дали е копана или не, гледај дали цената ти одговара и во какво стање е. Крај и краева и онака ќе ја мењаш за некои 5 години максимум, барем до толку ќе издржи башка што копаниве обично имаат по 2 или 3 години гаранција пошто се копани краток период.

На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
  12. gOJDO

gOJDO
    Guru

7,068
    8,119
    23 Јануари 2008
    Манга
    непушач :)

Astraion, krema и на Metuzalem им се допаѓа ова.
  13. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,923
    5,104
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ако не пропадне фирмата за тоа време :)

Еден добар дел од сафирите се од мебиус. А да.. и Антек и други напајања со 100 год. гаранција :D

Haha-то е на мене пошто

На Sonic.01 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sonic.01

Sonic.01
    Gaining Experience

80
    133
    5 Јули 2016
    Не знам за Мебиус, ама голем дел знам дека се и од кај Зоте, он барем тера сега за сега :D што се тиче до напајања никогаш не би купил од копач пошто тоа ми е ептен ризично, графичка да рикне нема толку проблем, ама напајање да рикне може да ти заебе и други делови па да испадне дупли трошок.

15. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    Gaining Experience

91
    80
    7 Февруари 2014
    Машко
  16. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,412
    2,143
    31 oктомври 2012
    Машко
    Невработен
    Дај наведи некој пример кај што хај енд напонско рикнало компоненти ? Сигурно ние копачите не копаме со делукс напонски ... Копаме со 200 евра едно напонско !

17. Sonic.01

Sonic.01
    Gaining Experience

80
    133
    5 Јули 2016
    Јас лично имав случај, со Antec VP 600P (купено на старо) напајање си рикнав две матични, напајањето не рикна ама се појави некој проблем што прво почна со рандом BSOD па премина во тоталка гасење на компјутерот, кога ќе го пуштев вентилаторите вртеа ама немаше POST и процесорот не добиваше струја. мислев прво дека е до матичната, купив нова и таа ја рикнав, на крај пробав со трета матична и друго напајање и тераше без проблем. Кај двете рикнати матични имаше некоја кафена течност околу еден мосфет кај VRM-от за процесор. Јасно ми е мене дека новиве напајања се далеку боље од Delux, Matrix или друга крш фирма, ама ете се деси и тоа квалитетно напајање да ми заебе работа. Башка ти во случајов зборуваш за себе, што си човек по технологија, рачунај дека поголем дел од копачиве врска немаат што и како користат, Истиов другар што напоменав дека не го чуваше ригот, продаваше ригови на луѓе што појма немаа што купуваат, битно знаеа дека тоа копа и дека може да ги вадат парите од Payoneer.

На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Boco1987

Boco1987
    Intern

70
    49
    25 Март 2017
    Машко
    Ова што ти се случило нема никаква врска со напојување користено за копање, истото може да се случи и со ново.

19. Sonic.01

Sonic.01
    Gaining Experience

80
    133
    5 Јули 2016
    Ако идеме по таа логика ондак се може да се случи, може и да купиш на ново па да те згази кола и џабе ти е и напајање... Муабетот ми е дека по големи се шансите дека на старо ќе земеш неисправно напајање, особено од копач пошто како што реков повеќето копачи врска немаат што ригови купуваат и како да ги одржаваат, големи се шансите дека кај нив особено ќе наидеш на неисправно напајање исто како и со графичките. Разликата е што до сега со графичка си немам рикнато друг дел ниту па знам случај кај што се десило тоа, додека со квалитетно напајање купено на старо рикнав 2 матични, такада во мое искуство боље е да се пазиш од такви напајања.

Fredy, goce03 и на Вајкинг им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...