1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Цените на графичките карти

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Вајкинг, 6 oктомври 2018.

 1. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  784
  668
  27 Јуни 2012
  PC е секако поубаво од конзола. Но графичкиве мора да паднат. Дај нека измислат некое друго чудо за копање, кај мораа графички еваа...
   
 2. kirems

  kirems
  Intern

  65
  38
  28 Април 2015
  Машко
  Комплетно се согласувам. За разлика од првиот мининг бум, луѓе
  Комплетно се согласувам. Многу побрзо сега би купил графичка од мајнер што знаел што прави отколку од гејмер шо ја има зафрлено конфигурацијата. Проблемот е шо мајнингот има уште лоша стигма поврзана за него за трајност на хардверот.
   
  На Jovan2389 и gOJDO им се допаѓа ова.
 3. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  851
  2,193
  12 oктомври 2014
  Машко
  И ја не би купил карта од некој што ручал на неа и ја оставил цела со трошки.Пре би купил од мајнер...

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На gOJDO и incontempt им се допаѓа ова.
 4. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  965
  1,150
  9 Јуни 2015
  Машко
  Кој е тој гејмер што ја има зафрлено конфигурацијата?
  "не зборете глупости луѓе" - З. Заев
   
  На goce03 и Fredy им се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,588
  13,838
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  sapphire r9 280x картите се криви за лошата репутација на копаните картици. денешниве nvidia 1xxx немаат допирна точка со тоа. без оглед за што е експлоатирана, лошо чувана картица се познава физички: искривена, големи бели или црни траги кај vrm секција, кулер полн со прашина која станала земја/цемент и слично.
  не бетер него најбетер, спукано куќиште под маса каде се гази со опинци и зачадено 16/24 дневно. залепени вентилатори и зафасадирано тенеке од кулер...ова ни најзлобниот копач не може да го направи...
   
  Последна промена: 10 oктомври 2018
  Psycore, olikomerc и на AleksandarCaki им се допаѓа ова.
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  936
  1,531
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  дур има овци за стрижење ке има мрднати цени
   
  Zippo, igor_igor, SiPy` и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  965
  1,150
  9 Јуни 2015
  Машко
  јас до сега до Македонија немам сретнато таков гејмер како ти што го опиша. најчесто сите уживаат во компјутерите и водат грижа за нив.
   
  На goce03 и highflyer им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,588
  13,838
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  јас сум ги среќавал силом прилике. до сега најмадафака у таа смисла oд форумов шо сум го упознал e @Metuzalem
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,275
  6,370
  21 Јануари 2009
  Па не искачаат од дома.
   
  На barneymk, Necromancer, marto и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Wat?

  [​IMG]
   
  На Ребро, Gaston, uwemi и уште 8 други им се допаѓа ова.
 11. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  251
  5 Јули 2016
  Факт е дека цениве се ужасни по продавнициве за делови, тоа што во други земји е 150 евра кај нас е 200, ама па има доста добри понуди на старо, само треба да пазиш што и од кого купуваш. Бесмислени ми се муабетите дека копачиве продаваат расипани графички или дека гејмерите не чувале графички, и кај едни и кај други имаш и крш делови и совршено сочувани делови. Еве јас користам R9 280x што ја купив пред 3 ипол години на старо од копач, ама типот ја очистил, и турил нова паста и ја користел за копање во климатизирана просторија. Графичката до ден денес тера без проблем, а тогаш добив и солиден попуст пошто беше копана, многу фер.
  Ама еве имам другар што продава (ваљда сеуште продава) RX 580ки на реклама 5 и не би препорачал на никој да купи од кај него, прво пошто ги шитка по цена од 20 000, второ пошто нит се чистени, нит имаат сменето паста, а беа во просторија кај што се пушеа цигари. Такада наместо да гледаш дали е копана или не, гледај дали цената ти одговара и во какво стање е. Крај и краева и онака ќе ја мењаш за некои 5 години максимум, барем до толку ќе издржи башка што копаниве обично имаат по 2 или 3 години гаранција пошто се копани краток период.
   
  На Lokvan и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,588
  13,838
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  непушач :)
   
  Astraion, krema и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,338
  7,313
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако не пропадне фирмата за тоа време :)

  Еден добар дел од сафирите се од мебиус. А да.. и Антек и други напајања со 100 год. гаранција :D

  [​IMG]

  Haha-то е на мене пошто
   
  На Sonic.01 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  251
  5 Јули 2016
  Не знам за Мебиус, ама голем дел знам дека се и од кај Зоте, он барем тера сега за сега :D што се тиче до напајања никогаш не би купил од копач пошто тоа ми е ептен ризично, графичка да рикне нема толку проблем, ама напајање да рикне може да ти заебе и други делови па да испадне дупли трошок.
   
 15. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  720
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,458
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Дај наведи некој пример кај што хај енд напонско рикнало компоненти ? Сигурно ние копачите не копаме со делукс напонски ... Копаме со 200 евра едно напонско !
   
 17. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  251
  5 Јули 2016
  Јас лично имав случај, со Antec VP 600P (купено на старо) напајање си рикнав две матични, напајањето не рикна ама се појави некој проблем што прво почна со рандом BSOD па премина во тоталка гасење на компјутерот, кога ќе го пуштев вентилаторите вртеа ама немаше POST и процесорот не добиваше струја. мислев прво дека е до матичната, купив нова и таа ја рикнав, на крај пробав со трета матична и друго напајање и тераше без проблем. Кај двете рикнати матични имаше некоја кафена течност околу еден мосфет кај VRM-от за процесор. Јасно ми е мене дека новиве напајања се далеку боље од Delux, Matrix или друга крш фирма, ама ете се деси и тоа квалитетно напајање да ми заебе работа. Башка ти во случајов зборуваш за себе, што си човек по технологија, рачунај дека поголем дел од копачиве врска немаат што и како користат, Истиов другар што напоменав дека не го чуваше ригот, продаваше ригови на луѓе што појма немаа што купуваат, битно знаеа дека тоа копа и дека може да ги вадат парите од Payoneer.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  131
  92
  25 Март 2017
  Машко
  Ова што ти се случило нема никаква врска со напојување користено за копање, истото може да се случи и со ново.
   
 19. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  251
  5 Јули 2016
  Ако идеме по таа логика ондак се може да се случи, може и да купиш на ново па да те згази кола и џабе ти е и напајање... Муабетот ми е дека по големи се шансите дека на старо ќе земеш неисправно напајање, особено од копач пошто како што реков повеќето копачи врска немаат што ригови купуваат и како да ги одржаваат, големи се шансите дека кај нив особено ќе наидеш на неисправно напајање исто како и со графичките. Разликата е што до сега со графичка си немам рикнато друг дел ниту па знам случај кај што се десило тоа, додека со квалитетно напајање купено на старо рикнав 2 матични, такада во мое искуство боље е да се пазиш од такви напајања.
   
  Lokvan, Fredy, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,275
  6,370
  21 Јануари 2009
  На Lokvan, Banjifiko, goce03 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  911
  1,578
  20 Јануари 2015
  Машко
  Well редно беше :). Во сетек ASROCK GDR PHANTOM RX570 4G за 12,999 Ден.
  17039-500x500.jpg

   
  Lokvan, Banjifiko и на igor_igor им се допаѓа ова.
 22. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,057
  636
  8 Август 2017
  Машко
  Инаку РХ580 8ГБ треба да биде некаде 13-14 000 МСРП.
   
 23. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,458
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Али сеуште најјубајте карти се кај нас копачите :D
  45005972_302306620603787_5578218320483581952_n.jpg
   
  Последна промена: 30 oктомври 2018
  На blackelf и StefAngel им се допаѓа ова.
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,627
  3,643
  12 Јануари 2016
  Машко
 25. enterprise

  enterprise
  Gaining Experience

  53
  55
  25 Септември 2013
  Машко

Сподели

Вчитување...