Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Цени на конфигурации

15 септември 2015
23
10
Здраво на сите, јас сум нуб за цени и конфигурации ама гејмам ко коњ и сакам да пазарам едно PC.
Би ве замолил, доколку некој е упатен да ми каже кратко мислење и да објасни како на човек што излегол од пештера за конфигурацијава и неговата цена дали се реални.
Благодарам.

80.000 денари :

Operating system FreeDOS
Processor: AMD Ryzen™ 7 5700G (up to 4.6 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
Chipset AMD B550A
Memory 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 8 GB) / Memory Slots 2 DIMM
Internal Storage 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Graphics (discrete) NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Ti (8 GB GDDR6 dedicated) with LHR
Graphics (integrated) AMD Radeon™ Graphics
Audio 5.1 surround sound
Video connectors 1 HDMI 2.1; 1 DisplayPort™
Ports
1 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB TypeA 10Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1
headphone/microphone combo
Expansion slots 2 M.2 (1 for SSD, 1 for WLAN); 1 PCIe x16; 1 PCIe x1
Ports 4 USB 2.0 Type-A; 1 audio-in; 1 audio-out; 1 microphone; 1 RJ-45
Package dimensions (W x D x H) 49.9 x 40 x 28.7 cm
Package weight 8.64 kg
Network interface Integrated 10/100/1000 GbE LAN
Wireless Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5
combo
Power supply type 500 W 80 Plus Bronze certied power supply
Sustainable impact specications Water based paint
Security management Kensington Security lock slotAdditional specications
Bluetooth version Bluetooth® 5.0
Keyboard HP 310 Black Wired Keyboard and mouse combo
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Не е прескапа конфигурацијата за prebuilt ама можиш да заштедиш едно 10-20к со исти или слични компоненти ако си склопиш сам и си купиш делој од Жирафа пример, или да одбериш поевтини од Сетек, Анхоч, да напрајш малку cross shopping. Не знам колку си спремен да си склопваш сам или да си порачаш делој од Жирафа да речиме, ама ако си можиш поевтино да поминиш или за истите пари да земиш тро поарна кофнигурација (пример 5700Х, 5800Х, 32ГБ меморија, итн.) Сепак зависи шо играш, на шо резолиуција и дали го користиш и за друго ПЦ-то. Немаш потреба од 5700G оти веќе имаш дискретна графика.
 
15 септември 2015
23
10
Не е прескапа конфигурацијата за prebuilt ама можиш да заштедиш едно 10-20к лесно со исти или слични компоненти ако си склопиш сам и си купиш делој од Жирафа пример, или да одбериш поевтини од Сетек, Анхоч, да напрајш малку cross shopping. Не знам колку си спремен да си склопваш сам или да си порачаш делој од Жирафа да речиме, ама ако си можиш поевтино да поминиш или за истите пари да земиш тро поарна кофнигурација (пример 5700Х, 32ГБ меморија, итн.) Сепак зависи шо играш, на шо резолиуција и дали го користиш и за друго ПЦ-то.
Тhx bro, претпоставував , ама фала ипак за мислењето, ќе се ангажирам тогаш да склопам сам иако не знам кои се компатибилни, ќе позамарам некој. Престанав да работам со рендери, Гејминг строго, планирам да се откостам зимово , Cyberpunk,Red dead 2 итн.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.839
5.815
Skopje
Здраво на сите, јас сум нуб за цени и конфигурации ама гејмам ко коњ и сакам да пазарам едно PC.
Би ве замолил, доколку некој е упатен да ми каже кратко мислење и да објасни како на човек што излегол од пештера за конфигурацијава и неговата цена дали се реални.
Благодарам.

80.000 денари :

Operating system FreeDOS
Processor: AMD Ryzen™ 7 5700G (up to 4.6 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
Chipset AMD B550A
Memory 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 8 GB) / Memory Slots 2 DIMM
Internal Storage 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Graphics (discrete) NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Ti (8 GB GDDR6 dedicated) with LHR
Graphics (integrated) AMD Radeon™ Graphics
Audio 5.1 surround sound
Video connectors 1 HDMI 2.1; 1 DisplayPort™
Ports
1 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB TypeA 10Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1
headphone/microphone combo
Expansion slots 2 M.2 (1 for SSD, 1 for WLAN); 1 PCIe x16; 1 PCIe x1
Ports 4 USB 2.0 Type-A; 1 audio-in; 1 audio-out; 1 microphone; 1 RJ-45
Package dimensions (W x D x H) 49.9 x 40 x 28.7 cm
Package weight 8.64 kg
Network interface Integrated 10/100/1000 GbE LAN
Wireless Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5
combo
Power supply type 500 W 80 Plus Bronze certied power supply
Sustainable impact specications Water based paint
Security management Kensington Security lock slotAdditional specications
Bluetooth version Bluetooth® 5.0
Keyboard HP 310 Black Wired Keyboard and mouse combo
Ова е HP Victus GAMING Desktop PC, така?
Според мене, многу работи тука не се како што треба. Прво куќарето е ужас за ладење, плочата има само два слота за RAM, а за напојувањето ич да не правиме муабет. За толкаво гејмање како што збориш, ќе ти треба саглам custom built компјутер. Има на форумов членови што можат да ти склопат/понудат и подобра конфигурација за тие пари, сигурен сум.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
445
828
херцажа
Тотално не вреди 80к за 1080p систем, нема потреба од 7ка процесор, оди со 5ка и со половна 3060Ti, ова може да се добие за 45-50к. Пошто нема да го склопуваш сам, најдобро оди во анхоч и ќе ти склопат нешто до 32-35к без графичка и после ќе си буцнеш само графичка од форумов и готово.
 
15 септември 2015
23
10
Ова е HP Victus GAMING Desktop PC, така?
Според мене, многу работи тука не се како што треба. Прво куќарето е ужас за ладење, плочата има само два слота за RAM, а за напојувањето ич да не правиме муабет. За толкаво гејмање како што збориш, ќе ти треба саглам custom built компјутер. Има на форумов членови што можат да ти склопат/понудат и подобра конфигурација за тие пари, сигурен сум.
Тhx bro. Да не пишувам од каде е да не испадне какам по некој :)
Мислењето е автоматски споено:

Тотално не вреди 80к за 1080p систем, нема потреба од 7ка процесор, оди со 5ка и со половна 3060Ti, ова може да се добие за 45-50к. Пошто нема да го склопуваш сам, најдобро оди во анхоч и ќе ти склопат нешто до 32-35к без графичка и после ќе си буцнеш само графичка од форумов и готово.
Тhx dude, викаш overkill е за 1080p. thx
 

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.058
1.343

Фино тоа го кажа колегата. Премало е куќиштето,за тие пари се склопува фино куќиште со саглам делови. Освен тоа графичките бо овие маливе конфигурации не ми се свиѓаат баш, не е саглам Асус ТУФ или МСИ ГамингХ.


Ќе ти скоцкам една понуда.
 
15 септември 2015
23
10
Фино тоа го кажа колегата. Премало е куќиштето,за тие пари се склопува фино куќиште со саглам делови. Освен тоа графичките бо овие маливе конфигурации не ми се свиѓаат баш, не е саглам Асус ТУФ или МСИ ГамингХ.


Ќе ти скоцкам една понуда.
Слободно баце , фала ти, до кај 70-80K да грми .
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.373
7.300
Скопје
www.facebook.com
Mozam da ti skockam pc so slednive spec :
Ryzer 3600 , ram 2x8gb xyper x, ploca asus strix b450-f gaming , 500gb nvme , psu 750w coolermaster v750 ,
grafika asus strix 1080Ti .
Kukjiste ke najdam nekoe novo.
Odprilika ke ti dojde 31-34k zavisno od toa sto cena e kukjisteto.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
445
828
херцажа
Идеме до 70-80k буџет, да грми.
За таа цена можеш да си склопиш конфигурација со 5700X/5600X од анхоч на ново(ќе ти дадат и попуст) и да му буцнеш 6900XT од форумов, секако ако се нафаќаш на половна графичка, па така за 80-85к би добил 4K систем наспроти гореспоменатиот 1080p за 80к.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.648
4.618
Писти Охту
Mozam da ti skockam pc so slednive spec :
Ryzer 3600 , ram 2x8gb xyper x, ploca asus strix b450-f gaming , 500gb nvme , psu 750w coolermaster v750 ,
grafika asus strix 1080Ti .
Kukjiste ke najdam nekoe novo.
Odprilika ke ti dojde 31-34k zavisno od toa sto cena e kukjisteto.

ОП да знајш дека понуденово е копано, малтретирано, до бесвест и назад. Земај си од продавница
 
15 септември 2015
23
10
ОП да знајш дека понуденово е копано, малтретирано, до бесвест и назад. Земај си од продавница
Koристени делови не братеее, строго ново неотпакувано :)
Мислењето е автоматски споено:

За таа цена можеш да си склопиш конфигурација со 5700X/5600X од анхоч на ново(ќе ти дадат и попуст) и да му буцнеш 6900XT од форумов, секако ако се нафаќаш на половна графичка, па така за 80-85к би добил 4K систем наспроти гореспоменатиот 1080p за 80к.
Не не половни ствари не :) фала ипак на комбо !
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.373
7.300
Скопје
www.facebook.com
ОП да знајш дека понуденово е копано, малтретирано, до бесвест и назад. Земај си од продавница
Ништо од тоа не е копано ниту прекопано не јади трици ! Моја конфигурација е тоа кај што сум прв газда на сите делови освен на графичката којашто е земена од гејмер од тука од форумов.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.648
4.618
Писти Охту
Ништо од тоа не е копано ниту прекопано не јади трици ! Моја конфигурација е тоа кај што сум прв газда на сите делови освен на графичката којашто е земена од гејмер од тука од форумов.

Right, right.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.210
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Здраво на сите, јас сум нуб за цени и конфигурации ама гејмам ко коњ и сакам да пазарам едно PC.
Би ве замолил, доколку некој е упатен да ми каже кратко мислење и да објасни како на човек што излегол од пештера за конфигурацијава и неговата цена дали се реални.
Благодарам.

80.000 денари :

Operating system FreeDOS
Processor: AMD Ryzen™ 7 5700G (up to 4.6 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
Chipset AMD B550A
Memory 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 8 GB) / Memory Slots 2 DIMM
Internal Storage 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Graphics (discrete) NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Ti (8 GB GDDR6 dedicated) with LHR
Graphics (integrated) AMD Radeon™ Graphics
Audio 5.1 surround sound
Video connectors 1 HDMI 2.1; 1 DisplayPort™
Ports
1 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB TypeA 10Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1
headphone/microphone combo
Expansion slots 2 M.2 (1 for SSD, 1 for WLAN); 1 PCIe x16; 1 PCIe x1
Ports 4 USB 2.0 Type-A; 1 audio-in; 1 audio-out; 1 microphone; 1 RJ-45
Package dimensions (W x D x H) 49.9 x 40 x 28.7 cm
Package weight 8.64 kg
Network interface Integrated 10/100/1000 GbE LAN
Wireless Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5
combo
Power supply type 500 W 80 Plus Bronze certied power supply
Sustainable impact specications Water based paint
Security management Kensington Security lock slotAdditional specications
Bluetooth version Bluetooth® 5.0
Keyboard HP 310 Black Wired Keyboard and mouse combo
Ова е смешки за 80К. Многу подобро може за тие пари - на ново секако !
Мислењето е автоматски споено:

Тhx bro. Да не пишувам од каде е да не испадне какам по некој :)
Мислењето е автоматски споено:


Тhx dude, викаш overkill е за 1080p. thx
„overkill е за 1080p„ не е ако сакаш 144хц - ако сакаш 240Хц - малку е..;)
Ако си на 60Хц монитор - да оверкил е...
Опиши подобро - само за гејмање ти е ? На 60хц монитор играш ? За друго треба ли да се користи ?
 
Последна промена:
15 септември 2015
23
10
Ова е смешки за 80К. Многу подобро може за тие пари - на ново секако !
Мислењето е автоматски споено:


„overkill е за 1080p„ не е ако сакаш 144хц - ако сакаш 240Хц - малку е..;)
Ако си на 60Хц монитор - да оверкил е...
Опиши подобро - само за гејмање ти е ? На 60хц монитор играш ? За друго треба ли да се користи ?
75Hz монитор , 1080p, на 27" Benq RL series таман ми е, не барам на повеќе Hz и резолуција немам потреба , строго за гејминг, да си лизгаат игрите ко куре у влажно пиќе и нормално да потрае некоја година повеќе :)
 

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
711
1.392
Битола
www.instagram.com
Ме предомисливте, ќе пазарам и https://www.anhoch.com/product/5998...30a-144hz-1ms-fhd-hdmidp-has-freesync-premium , греота е да не му бапнам вакво . И ќе земам 3070 една , нека грмиииии
MONITOR 24" ASUS VG249Q1A TUF,1920x1080,IPS,144Hz (165Hz overclock),Freesync PREMIUM,Adaptive-Sync,1ms,DP,2xHDMI ова ти е подобар избор го имаш во Нексио за 12,500.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
445
828
херцажа
Ме предомисливте, ќе пазарам и https://www.anhoch.com/product/5998...30a-144hz-1ms-fhd-hdmidp-has-freesync-premium , греота е да не му бапнам вакво . И ќе земам 3070 една , нека грмиииии
Немој ова.. Не земај пак 27" 1080p, добиваш само апгрејд 144hz, а и панелот е VA, ако веќе одиш на 1080p оваа опција е многу подобра, IPS панел, 25" не е многу помал од 27", плус 240Hz е. Alienware AW2521HFLA
 
15 септември 2015
23
10
MONITOR 24" ASUS VG249Q1A TUF,1920x1080,IPS,144Hz (165Hz overclock),Freesync PREMIUM,Adaptive-Sync,1ms,DP,2xHDMI ова ти е подобар избор го имаш во Нексио за 12,500.
Thx bro, имам 27" веќе и таман ми е ептен.
Мислењето е автоматски споено:

Немој ова.. Не земај пак 27" 1080p, добиваш само апгрејд 144hz, а и панелот е VA, ако веќе одиш на 1080p оваа опција е многу подобра, IPS панел, 25" не е многу помал од 27", плус 240Hz е. Alienware AW2521HFLA
Примамливо, тука е цената, големината ште видиме, фала на инфо ! Чеј да се образувам сеа што е IPS и VA панел ебаго
 
И

Избришан член 42370

Гостин
27'' за 1080p резолуција никако, освем ак не играш прилично оддалечен од монитор. Премалку густина на пиксели има (PPI - Pixel Per Inch), а со тоа добиваш помала оштрина, поголеми пиксели, повеќе aliashing, едноставно понеквалитетен приказ на слика. Максимумот што би рекол јас 24'' за FHD, 27'' веќе размислувај за 1440p.
 
15 септември 2015
23
10
27'' за 1080p резолуција никако, освем ак не играш прилично оддалечен од монитор. Премалку густина на пиксели има (PPI - Pixel Per Inch), а со тоа добиваш помала оштрина, поголеми пиксели, повеќе aliashing, едноставно понеквалитетен приказ на слика. Максимумот што би рекол јас 24'' за FHD, 27'' веќе размислувај за 1440p.
Thx dude ! Ондак 27" , 240 hz , 1440p на 3070-ka мислам дека ќе спава.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно