• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Цени на графички картички ( добри „дилови„ во моментов)

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.571
Скопје
Темава ја отворам поради немање на конкретна тема што би им помогнала на членовите на форумов да ги надгледуваме цените на графичките во моментов .
Предлагам во темава да се фокусираме на цени на картички од сите производители - линкови се добредојдени а исто така и може и препораки и цени за набавка од понуди од страна на продавачи на користени графички .
Значи Се што би помогнало да се набави графичка во моментов.
А моменталните цени какви што се - нема кај да идат освен надолу - така да се цени секоја информација и добар дил кој ќе го приметите онлајн .

Сега за сега има ова

Мислењето е автоматски споено:


 
Последна промена:

Valsorim

Gaining Experience
6 декември 2016
60
135
А моменталните цени какви што се - нема кај да идат освен надолу - така да се цени секоја информација и добар дил кој ќе го приметите онлајн .
Убаа идеа за тема, пошто и ја лично се имам најдено у ситуација да не можем да оформим реална цена.

Инаку, не ја потценувај моќта на крипто берзата - пред две години продадов 470ка за 60€ а сега коштаат 300€+
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
672
981
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
во оваа тема гледам како 6700xt за 69к денара се смета за добра зделка, на друга тема како 6700xt се цени 40к.
не знам кој е у право ама знам дека проценките на форумов се ваѓаат од гз.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.532
6.988
Темава ја отворам поради немање на конкретна тема што би им помогнала на членовите на форумов да ги надгледуваме цените на графичките во моментов .
Предлагам во темава да се фокусираме на цени на картички од сите производители - линкови се добредојдени а исто така и може и препораки и цени за набавка од понуди од страна на продавачи на користени графички .
Значи Се што би помогнало да се набави графичка во моментов.
А моменталните цени какви што се - нема кај да идат освен надолу - така да се цени секоја информација и добар дил кој ќе го приметите онлајн .

Сега за сега има ова

Мислењето е автоматски споено:Добра цена за кого? За копачите да, за гејминг е смешно веќе да се дискутира. Се знаеше кои се добри цени на графички, а од каде веќе се одеше во води на ентузијазам.

Ако дојдовме до 40к дека е добра цена за некоја mid range графика, може да го прогласиме PC гејмингот за GG EZ.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.635
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Добра цена е таа за 6700xt во моментов. Проблемот е што ја нема на лагер. Се е резервирано/продадено.
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
398
670
Мрзен Ораовец
Ако дојдовме до 40к дека е добра цена за некоја mid range графика, може да го прогласиме PC гејмингот за GG EZ.
Греота е ако перформансите/спецификациите на 6600xt се сметаат за mid range во 2022..
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.092
2.873
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Добра цена е таа за 6700xt во моментов. Проблемот е што ја нема на лагер. Се е резервирано/продадено.
Ма врска нема темава.
Анхоч/Сетек или кој и да е,ставаат цени на графички,а ги немаат на лагер(иако имаат назначено дека ги има на залиха).
Ова до сеа на сите требаше да ни стане јасно.Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.532
6.988
Измеѓу 3060 и 3060ti е во игри.

Што значи ова? По некоја математика 3050 е low-range, 3060/70 е мид/мид-хај и 3080 е high-end со 3080ti/3090 ентузијастичко ниво. Во право сум или сменети се работиве?

Порано имавме и ентри левел како GT710/GT730 ама гледам вакви нема веќе.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.651
11.000
Скопје
Што значи ова? По некоја математика 3050 е low-range, 3060/70 е мид/мид-хај и 3080 е high-end со 3080ti/3090 ентузијастичко ниво. Во право сум или сменети се работиве?

Порано имавме и ентри левел како GT710/GT730 ама гледам вакви нема веќе.

Па така и јас си замислувам, не сум пробал :)

Не, нема веќе картици од типот на 710/730. Последна беше 1030 DDR5 ама откако ја расипаа со DDR4 верзијата веќе не е актуелна.

3050 и 3060 е low end, 3060ti и 3070 мидрејнџ и 3080/3090 high end. Теоретски пошто со око не сум ги видел :LOL:
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.571
Скопје
Добра цена за кого? За копачите да, за гејминг е смешно веќе да се дискутира. Се знаеше кои се добри цени на графички, а од каде веќе се одеше во води на ентузијазам.

Ако дојдовме до 40к дека е добра цена за некоја mid range графика, може да го прогласиме PC гејмингот за GG EZ.
Никој не спомна мид-ренџ - хај-тир. Мене за 1080п и 144хц 6600XT на пример би ми вршела работа и тоа како А јас лично би ја купил да е пореална цената.
Цениве не реков дека се „добар дил„ туку најефтино што може во моментов да се најде. Досега...
 
Последна промена:

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
398
670
Мрзен Ораовец
Што значи ова? По некоја математика 3050 е low-range, 3060/70 е мид/мид-хај и 3080 е high-end со 3080ti/3090 ентузијастичко ниво. Во право сум или сменети се работиве?

Порано имавме и ентри левел како GT710/GT730 ама гледам вакви нема веќе.
Не знам дали е правилно, нo субјективно гледано по 1080p/1440p/4k перформанси според мене:
6500xt/6400- Trash end
3050- Entry Level
3060/6600/6600xt- Low end
3060ti/3070(ti)/6700xt-Mid range
3080/6800/6800xt- High end
3090/3080ti/6900xt- Enthusiast grade
 
Последна промена:

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.571
Скопје
Не лоша 6600XT кога нема подобар избор (иначе се знае 3060Ti е најдобар избор/цена перформанси - посебно заради погодности како DLSS , Shadowplay ,NVENC ... )

View: https://www.youtube.com/watch?v=OKtvfcbWFRk&t=184s


Сетинзите во видеото се на Ултра - така да за 1080п 144хц си е супер
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1.173
1.635
Скопје
Ја носите темата во друг правец. На крајот на денот сосема небитно е во која класа спаѓа една графичка, се додека ги исполнува потребите. Освен психолошкиот момент, не гледам друга причина зошто треба да се поставуваат вакви групирања. Што ако картата е на врвот на mid range или најдолу во high end? Ако разликата меѓу нив двете е ~10% ?
Може ли да се согласиме сите дека темава ќе биде поубава доколку секој пост има линк од добар deal за графичка карта?
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
398
670
Мрзен Ораовец
Мене за 1080п и 144хц 660XT на пример би ми вршела работа и тоа како А јас лично би ја купил да е пореална цената.
Се слагам, мене искрено сосем доволна би ми била за моменталните потреби и моменталниот монитор. За жал графичките станаа тешка инвестиција па затоа би гледал нешо помоќно бидејќи 6600xt би ме служела само за овие cross gen игри на 1080p, a јас би сакал да ја возам наредната графичка барем 3-4 години без екстремни компромиси.
Мислењето е автоматски споено:

За тие што играат на FullHD 60Hz и 3060 e High end картица
Па за тие шо играат 720p 60hz 1060ката е сосем доволно по таа логика.. мислам дека е попаметно да се гледа према моменталните стандарди во глобала т.е. према моменталната генерација на конзоли.
Крај краева цела моја класификација е крајно субјективна (како шо спомнав) и @Вајкинг даде солиден аргумент за дискусијата понатаму.
 
Последна промена:

Grimriper

Gaining Experience
23 април 2015
95
360
Stip
Grimriper's setup  
Processor & Cooler
i5 9600k @4.7Ghz --- CM MasterLiquid 120R
Motherboard
Gigabyte Z390-Gaming X
Storage
Samsung 980 250gb & Sandisk NVME 240Gb & WD Blue 500gb
PSU
Gigabyte b700h
RAM
2x8gb ddr4 G-Skill 3000Mhz
Video card
RTX 3060 Ti Ventus x2
Case
Cooler Master H500 ARGB
Mouse
Razer DeathAdder
Keyboard
Cooler Master CK530v2
Audio
Razer Nari Ultimate
Monitor
AOC C27G1 27''
OS
Win 10
Зависи од потребите, пред 2-3 дена му склопив на помалиот брат PC. Стриктно игра MMORPG игри како World of Warcraft и Guild Wars 2. Му земав rx 550 2gb, за 5000 ден со две години гаранција. За full hd резолуција 60-90 фпс (medium-high) без проблем ги врти. Ризик е да се купувам gtx 680 за 4-5к денари моментално, или било која графика што веќе има 5-6 години старост.
 

Damjan06

Intern
21 јануари 2019
20
25
Skopje
www.instagram.com
Pred se sto porano se pomirite deka cenite se tie kako sto se sega toa podobro za vas, koj saka da kupi graficka ke kupi, eve jas kupuvam od lani nikako da kupam uste ama cenite se tie se pomiriv, i mesto za pc kupiv za kopanje graficki, se dodeka drzi eth ke bidat tie ceni, i ne se krivi minerite tuku scalperite....... i da padne pak nema da ima tolku evtini graficki, inaku za najdobri ceni nadvor od mkd mozete da si najdete tuka, ako imate moznost da kupite vo EU drzava ili ako imaat dostava do mkd, gi ima site mozni prodavnici i ceni od eu.
Graphics cards | GPUTracker
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.532
6.988

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.092
2.873
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.191
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно