1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Цената на CPC на Adsense

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг' започната од MarkoHF, 25 Јуни 2015.

 1. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Еве да кажеме дека јас имам блог и трафикот ми доаѓа од група катерогирии кои се тотално најскапи на AdWords (трафикот не доага од Google):

  Insurance ($55 CPC)
  Mortgage ($44 CPC)
  Loans ($47 CPC)
  Attorney ($36 CPC)
  Credit ($23 CPC)

  Нели по логика би требало јас да зимам исто така многу висок CPC за овие категории на Adsense. Која цена би можел да добијам за CPC ако имам блог од тие категории, и исто така како Google следи која категорија на клик е и за што е поврзано?
   
 2. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  322
  204
  3 Февруари 2010
  Машко
  Toa tesko deka ke go postignes no zavisi od mnogu faktori , blogot kolku e poznat kolku ima ranking kako se naoga vo affiliate so drugi web stranici
  i najbitno ovie cpc ne tolku no 2$ cpc da postignes ke ti e dobro i toa pretezno USA klikovi ke ti gi racuna
   
 3. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,255
  857
  8 Мај 2010
  Машко
  Максимално CPC на health niche сум имал 1.54e се другото ми е 0,40; 0,20; а најчесто 0,15 по клик.
   
 4. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  141
  20 Март 2013
  Машко
  Логиката не е таква уопште. Прво вакви високо платени кликови не се рекламираат на Display Network туку само на Search Network/Google Search. Обично ваквите киворди секогаш се Exact Match и прилично локално таргетирани, а горенаведените киворди ти се ептен Broad категорија. За да тригерираш ваков киворд треба да си локално таргетиран, пример "Life insurance New York" "Criminal Attorney Los Angeles" "Credit Check Miami" и да ги бараш од локациите.

  После имаш авторитетност на твојата страна, search visibility, сигурно имаат и филтри за квалитет на контент на страна, сигурно гледаат дали имаш платен или не платен трафик, Score на Landing Page и уште многу фактори од нивниот алгоритам кои никој не ги знае.

  Се на се, тоа не се АdSense бројки тоа се AdWrods цени за реклами. Имаш добри артикли како овој прочитај ке ти стане по јасно.
   
  На MarkoHF му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Forumko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,400
 2. Forumko
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,722
 3. RagingDemon
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,796
 4. MarkoHF
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  4,625
 5. Alsat1996
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  2,609
Вчитување...

Сподели

Вчитување...