1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Цената на CPC на Adsense

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг' започната од MarkoHF, 25 Јуни 2015.

1. MarkoHF

MarkoHF
    Practice makes perfect

847
    1,119
    30 Септември 2008
    Машко
    Internet Marketing
    Еве да кажеме дека јас имам блог и трафикот ми доаѓа од група катерогирии кои се тотално најскапи на AdWords (трафикот не доага од Google):

Insurance ($55 CPC)
    Mortgage ($44 CPC)
    Loans ($47 CPC)
    Attorney ($36 CPC)
    Credit ($23 CPC)

Нели по логика би требало јас да зимам исто така многу висок CPC за овие категории на Adsense. Која цена би можел да добијам за CPC ако имам блог од тие категории, и исто така како Google следи која категорија на клик е и за што е поврзано?

2. LaLi

LaLi
    Gaining Experience

322
    204
    3 Февруари 2010
    Машко
    Toa tesko deka ke go postignes no zavisi od mnogu faktori , blogot kolku e poznat kolku ima ranking kako se naoga vo affiliate so drugi web stranici
    i najbitno ovie cpc ne tolku no 2$ cpc da postignes ke ti e dobro i toa pretezno USA klikovi ke ti gi racuna

3. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,255
    857
    8 Мај 2010
    Машко
    Максимално CPC на health niche сум имал 1.54e се другото ми е 0,40; 0,20; а најчесто 0,15 по клик.

4. goranski

goranski
    Gaining Experience

305
    141
    20 Март 2013
    Машко
    Логиката не е таква уопште. Прво вакви високо платени кликови не се рекламираат на Display Network туку само на Search Network/Google Search. Обично ваквите киворди секогаш се Exact Match и прилично локално таргетирани, а горенаведените киворди ти се ептен Broad категорија. За да тригерираш ваков киворд треба да си локално таргетиран, пример "Life insurance New York" "Criminal Attorney Los Angeles" "Credit Check Miami" и да ги бараш од локациите.

После имаш авторитетност на твојата страна, search visibility, сигурно имаат и филтри за квалитет на контент на страна, сигурно гледаат дали имаш платен или не платен трафик, Score на Landing Page и уште многу фактори од нивниот алгоритам кои никој не ги знае.

Се на се, тоа не се АdSense бројки тоа се AdWrods цени за реклами. Имаш добри артикли како овој прочитај ке ти стане по јасно.

На MarkoHF му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Forumko
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    1,400
  2. Forumko
    Одговори:
    10
    Прегледи:
    1,722