1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

цена на рам

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од JasSum, 27 Јуни 2014.

 1. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  Има некој објаснување за цената на рамот?
  нели имаа проблем па затоа отидоа у небеса цените. и таму се веќе повеќе од година.
  ко што гледам 8гб плочка содим во анхоч е 3800 и 4400 денари.
  има некој објаснување за цениве освен алчност за голем профит?
   
  На Kristijan 221 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  931
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Цените во Македонија најчесто кога одат во нагорна линија после немат абер за надолу. На ИТ компаниите му одговара и така си терат :)
   
  На Kristijan 221 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,309
  25,696
  4 Септември 2008
  мене цените ми изгледаат сосема нормални, 8GB плочките се поскапи нормално е тоа. 8.000 за 16GB не е скапо, според мене.
   
 4. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,708
  2,298
  14 Декември 2010
  Машко
  ^ Не е скапо 8к ама пред едно 2 години беше скоро дупло пониска цената :D
  Иначе мислам дека не е само кај нас сегде е така, не верувам да се намалат цените бар годинава, како што се намалија на хард дисковите.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,309
  25,696
  4 Септември 2008
  Чекај малце, кога била 8ГБ плочка 2.000? јас не памтам.
   
 6. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  949
  1,042
  26 Декември 2012
  1,200ден беа 4ГБ пред година ипол-две...што значи автоматски 8ГБ=2 400ден
   
  Dr_KleX, bogoevski, Kristijan 221 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,309
  25,696
  4 Септември 2008
  Охооо, my bad тогаш, значи rip off се цените.
   
 8. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,708
  2,298
  14 Декември 2010
  Машко
  Еве график, како се движела цената од декември 2011 до октомври 2013.

  [​IMG]
   
 9. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  949
  1,042
  26 Декември 2012
  Нели од коа им се запали тоа главниот магацин за чиповите или за што и да беше рипнаа дупло цениве на рамот...и никако да се опраат
   
 10. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  тоа го зборам
  беа 2400 плочка од 8гм содимм
  сега е дупло.
  имале проблем со фабриката, па се дозна дека ништо од производство не е изгорено, ама цените останаа високи. а гледам сега дури и се зголемиле. има некое објаснување освен желба за профит?
   
  На Kristijan 221 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  toa e brokerska roba, se kupuva na berza kako akcii, cenata varira od demand/production i najcesto proizvoditelite preku kontroliran lager ja spustaat i krevaat cenata, zavisi i od nivnite biznis performansi ako imale dobar kvartal ja krevaat cenata da zarabotat, ako imale los kvartal ja spustaat da napravat promet i taka e vo krug; za IT firmite i distributerite ova e roba kade najlesno se gubat pari i e mnogu tezok biznis za rabota, zato zarabotkata ja drzat visoko sto bi se reklo nekad gubis nekad dobijas ama generalno si na sredina;
   
 12. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
  plus nikoj nejke da se za**** da ti prodade ram pa ti dava visoka cena, za eden ram ke ti se rasipe pa ke go maltretiras, pa servis itn; ramot e mnogu poeftin ako go zemes so PC paket posto se deli karot na site komponenti;
   
 13. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Колку што знам од кога се запали/поплави или што и да се деси со фабриката за чиповите цената почна да расте. Исто се збореше по форуми дека фирмите имаа доста голема залиха на ддр3 и прекинаа производство затоа што се надеваа на ддр4 да излезе побрзо и да рипнат на тоа... ама ддр4 касни, залихата се намалува и заради тоа цената расте или останува на високо ниво....
   
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,978
  4,683
  8 Април 2011
  Машко
  Дечки секогаш е така пред излегување на нов тим на рам,во случајов DDR4,И цените благо ке одат нагоре некое време.Е сега се малку повисоки него што треба но тоа е.
   
 15. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  516
  407
  23 Мај 2009
  Како што се гледа на графата погоре, цените почнуваат да растат во ноември-декември 2012та, а пожарот е во септември 2013та, што значи дека тоа и нема некое големо влијание. Кога паднаа цените до тоа ниво на крајот од 2012та, дел од компаниите изјавија дека работат со загуба и дека ги пренасочуваат капацитетите кон изработка на меморија за телефони и таблети. Сега веќе нема таква конкуренција како пред година ипол и цените се такви какви што се. Така да, не очекувајте намалување на DDR3.

  Инаку цените веќе пола година стојат во место.
  [​IMG]
   
  Последна промена: 27 Јуни 2014
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,947
  2,185
  19 Јули 2013
  Поради поплавите во тајван или каде и да беа, пред неколку години, скокнаа цените на хард дисковите, демек се поплавија фабриките за производство. Цените и денеска уште не се стигнати на нивото од пред поплавите. Така да и за рамот ќе биде истата ситуација.
   
 17. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,708
  2,298
  14 Декември 2010
  Машко
  Грешиш за хард дисковите, 2011 пред поплавата Spinpoint F3 1TB беше околу 3500 ден. исто и WD Blue дисковите од 1TB, моментално WD 1TB Blue EZEX кој е тука негде по перформанси со поранешниот F3 се продава за 3100 ден. во Анхоч.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,695
  1,148
  16 Јуни 2010
  Машко
  Цените на дисковите се исти од пред поплавите горе-доле,а рамовите кој не купил на време сега нека му ја мисли...
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,309
  25,696
  4 Септември 2008
  EZEX е околу 40% побрз од F3, далеку е F3 од тука некаде :)

  А за 4к секторите, да не збориме....иако се само хардови сепак е голема разлика.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Последна промена: 27 Јуни 2014
  На Sukhoi и MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 20. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  значи се заебав што не си земав одма 2х8.
  си викав, ќе падне рамот, секогаш паѓал...
  се исциганчив и си земав 4ка место да ја шитнам мојата и да си зеам 2х8
  ај за памет...
   
 21. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,978
  4,683
  8 Април 2011
  Машко
  Хах и јас истото го искусив :( како не си земав ко беше 1250 денари 4Gb Кингстон hyperX плочка,требаше да си земам 4 плочки тогаш,сега скоро дупло треба да се опрчам за 16гб рам.
   
 22. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,080
  26 Април 2013
  Машко
  хмм пак те чеша нешто да се подновиш?:)
   
Слични теми
 1. Fiasco
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,862
 2. Tawe
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  878
 3. FATAL ERROR !
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  914
 4. Кристијан Про
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  3,660
Вчитување...

Сподели

Вчитување...