• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Цена на лап топ во МК?

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Колку би му земал на мојот лап топ во МК доколку го продадам? Не дека сакам да го продадам, но лично ме интересира колку би земал. :)

Значи се работи за DELL Studio 15 со следната конфигурација:

Intel® Core™ 2 Duo T9300 (2.5GHz/800Mhz FSB/6MB cache)
Genuine Windows Vista® Home Premium Edition SP1
Glossy, widescreen 15.4 inch display (1280x800)
256MB ATI Mobility Radeon HD 3450
4GB Shared Dual Channel DDR2
320GB SATA Hard Drive (5400RPM)
OPTICAL DRIVE 8X Slot Load CD / DVD Burner (Dual Layer DVD+/-R Drive)
Dell 1397 Wireless-G Card
Integrated 2.0M Pixel Webcam
56 Whr Lithium Ion Battery (6 cell)
Integrated Sound Blaster® Audigy™ Advanced HD Software Edition

Тука го земав за 1370$
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
52
Велес - Скопје
Брат јас мислам дека скап си го земал за тамошни цени, од кај го имаш нарачано, јас ја гледав оваа серија Studio 15 на официјалната страна на DELL почетна цена за овaa серија беше некаде околу 780$.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
@loris
Конфигурацијата за разлика од таа што ја имаш гледано е custom додавано е рам процесорот е сменет и такви чуда така да излегува таа цена.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
52
Велес - Скопје
Да јас гледав default конфигурација, ама сепак не мислам дека и со сите тие дополнување се стигнува до оваа цена, ама сепак може, треба да се провери.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
52
Велес - Скопје
Во право сте јас сум бил грешка ја составив истата конфигурација на страната на DELL и стигнав до цена од 1700$.
Само тука е вклучено и некој Help Center, на DELL.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Да...почетна цена е околу 780$...но јас ја правев конфигурацијата на Customized и додавав рам, хард, процесор, графика итн... па дојде до 1370$. Инаку, ништо чудно што цената ти испаднала 1700$... Dell ги качи цените пред некоја недела.
Па мислам дека не е скапо за таа конфигурација...вреди да се остават тие пари.

btw
@loris линкот не ти е во ред...
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
52
Велес - Скопје
Линкот беше во ред, го тестирав јас, ама изгледа нарачката е сесиска со одредено време, па истекло тоа време, сега и кај мене не ја дава.
П.С. го избришав линкот да не стои така.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Jas mislam deka za ovoj kompjuter vo Mk ke zemes nad 1600 $.
Ako sakate probajte da sporedite nekoj kompjuter od mk sajt i sajt od nekoja druga drzava i ke zabelezite ogromna razlika.
Videte ja ovaa konfiguracija.

http://www.anhoch.com/ponuda/Prenos...177&ime=SONY VAIO VGN-NR430E/P&tipkonfig=Sony

ima skoro od se po 1/2 vo sporedba so kompjuterot od @Fiasco i vredi 930$

Можеби, но кој ќе ти плати толку за половен лап топ..

Update: само што ја направив истата конфигурација на Dell... цената е за 300$ пониска. 1100$ без таксата. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.574
Членови
31.490
Огласи
25
Најнов член
julioschneider
На врв Дно