1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Цена на KW - ЕВН

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од xenon, 21 oктомври 2016.

 1. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,391
  15 Јануари 2011
  Машко
  Која е цената на KW/h (ова најверојатно е потрошена електрична енергија за 60 минути така) со сите додадени, измислени, научно-фантастични и слични зезалици со ситни букви, и во кој временски интервал се тарифира ефтина а во кој скапа тарифа?

  (Ставив мерач на потрошена електрична енергија кај климата па сакам да ги подесам вредностите).

  Тука (https://evn.mk/getdoc/79d7c072-2e5f-4e01-a3d6-a587da1935a4/Energy-supply.aspx) има некои цени но ме интересира крајната цена.
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,468
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Друже @xenon

  Енергија се мери во моќност по време, т.е. kWh, а не во kW/h. И не е во 60 минути туку за било кој временски интервал. На пример ако имаш термо печка со моќност од 4kW за 60 минути(1 час) работа таа ќе потроши 4kWh енергија. Доколку е со моќност од 1kW, за 4 часа ќе потроши исто толку, 4kWh енергија.

  Ако те занима за домаќинства, не се тие цени кои си ги отворил, тоа се за бизнис корисници.

  Цените за домаќинства се 5.56/2.78 денари за kWh во скапа односно ефтина тарифа. Ефтина тарифа имаш секој работен ден од 22:00 до 07:00 наутро, а за викендите од 22:00 (сабота) до 07:00 (понеделник).

  https://evn.mk/getdoc/f8df6651-a9ef-4c4c-a5f9-6548faf20621/Energy-supply.aspx
   
 3. krema

  krema
  Professor

  11,060
  10,566
  24 Јуни 2009
  Машко
  + 18% данок!
   
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,391
  15 Јануари 2011
  Машко
  Значи крајна цена е 6,56 ден скапа тарифа и 3,28 ден. kWh или +33% на овие суми?
   
  На masterficx му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Fiasco
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,908
 2. username
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  930
 3. delix
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,929
 4. Tawe
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  914
 5. JasSum
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  1,527
Вчитување...

Сподели

Вчитување...