• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Цена на еден билборд

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Епа вака. Изработив еден билборд по нарачка(големина 500cm x 240cm), но немам договорено никаква цена за наплаќање. Дали некој од тука има работено на билборд, и знае да ми каже просечна цена за наплаќање на оваа услуга?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Мислиш дизајнерско решение?
Цената зависи од:
- во зависност од потрошеното време (пр.3часа по 300денари = 900 денари) плус дали си сликал слики...трошоци кои си ги направил и сл.
- во зависност од фирмата за која го изработуваш, дали знаат да го ценат трудот или не. Од искуство - има фирми кои дизајнерското решение не го рачунаат како труд кој вреди нешто;
- дали ќе им правиш и други работи или само тоа;

И најбитната работа - Ако сам не си го цениш трудот не очекувај другите да го ценат.
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Доста добро кажано. Билбордот е при крај, а на него имам потрошено 6-7 часа. Финтата ми беше дали може да се каже просечна цена на дизајнерското решение, или барем отприлика по колку пари одат тие работи.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Доста добро кажано. Билбордот е при крај, а на него имам потрошено 6-7 часа. Финтата ми беше дали може да се каже просечна цена на дизајнерското решение, или барем отприлика по колку пари одат тие работи.

Нема просеци и просечни цени. Цената си зависи и од квалитетот и начинот на работа. Некој за еден банер може да земе 1000 денари, а друг 1000 евра.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
најважно е да можеш самиот да си го цениш

ако не е проблем стави го тука па ке ти кажеме горе доле колку ми можеш да ми кажеш на клиентот
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Се извинувам за паузата, немав пристап до компјутер 5 дена. Еве слика од билбордот. Знам дека има многу текст на него, но "газдите" сакаа да го пишува сиот тој текст, инаку нема ништо од бизнисот:chudenje:
billboardlb4tx2.jpg
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
добро..кој го напраил билбоардот е сељак. најмногу што мразам е кога нешто е напишано на македонски,али со букви на латиница. :mad:
 

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
добро..кој го напраил билбоардот е сељак. најмногу што мразам е кога нешто е напишано на македонски,али со букви на латиница. :mad:

Доста билборди имам видено направени на тој начин.

Место да вреѓаш некого, зашто ти не направиш нешто боље, или да дадеш добар и културен совет, не она типичното сељак, каде што во овој случај си ти.:ua:

Да не одам офф-топик

Батка дизајнот е добар, модерен, ја не би го дал испод 4000 МКД, а ако е сериозната компанијата која ти го купува, би кренал уште некоја Богородица. Може и 4000 е ниско, затоа, цени си го трудот. Ако го дадеш за помалку, ке ти бараат пак за уште помалку.
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Voya... незнам ти што имаш завршено и дали страните ти се валидни( на темата за рачно изработени страни ) али дизајнот ти е катастрофа.и немој мене ти да ми зборуваш сељак OK?
друго за билбордот. дизајнот не лош, но не е ни добар и не иде никако за 4000 мкд. што е ? незнаете да користите мак. подршка. па дај мајка му стара,ако не тогаш нека го пишува на англиски тоа и готово. или пак ако е до толку нека се што пишува на МК нека го пишува на латиница.страмота :ua:
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
@GigaC

Се слагам во твоите идеи за текстот, фонтовите, кирилицата, НО целиот текст мене ми беше даден на едно ливче и изгледаше како четиво, на кое што беше потенцирано дека треба да стои на латиница, бидејќи "организацијата" не сакала мешање на фонтови во стилот кирилица/латиница(наслов на латиница, под наслов кирилица, или пак во бендови Јаболко за даскалот и Next Generation на пример). И да, прашањето ми беше сосема друго, бидејќи кога ја предадов оваа верзија од плакатот луѓето кои што требаше да одлучат дали нив им се бендисува ми дадоа зелено светло, така да немам намера да замарам некој дали има некои предлози, или слично. Финтата ми беше што јас живеам во Кавадарци и немам поима колку оди просечната цена на билбордите во Скопје, а и никогаш претходно не сум изработил билборд. Затоа сакав да прашам некој поискусен за совет, а не да предизвикувам препуцавања од стилот, ти немаш врска, ти за мене зборуваше вака и вака на таа тема. ОК?

@Voya

Плакатот е сработен за невладина организација, која што самостално работи 1 години, и со овој концерт сакаат на некој начин да извршат нешо као промоција. Незнам колку се сериозни. Во секој случај благодарам за советите, јас најпрво мислев дека цената би се движела негде од 1000-3000 денара.:D
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.077
746
ako mozam da pomognam,
kazi i ti 4000 pa ke vidis.
drzi edno vreme,i ubeduvaj-zbori kolku si potrosil vreme i trud.
e sega moze ke ti ja prifatat cenata a moze ne,ako ne togas ke ti spustat.
ama sega mislam kolku i da spustat 1000.neka ne se pravat cigani za 1000.
ako se firma 1000 ne e nisto za niv.gi trosat na voda...
baraj si 4000 i uzivaj.
aj pa kazi sto si napravil-so sreka:D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
да отприлике толку 50-55 Eura
си требал уште малку на боите да поработи
на пример црвена на текст некако не иде
освен ако они сакале црвена тогаш позадината си требал слична нијанса на црвена да ја ставиш

и stroke на текстот е преголем

ај ке се учиш

и бтњ немојте такви коментари да давате
ова она сите сме тука за една работа
Gigaс неси ни ти најверојарно некој proff. така да воздржувај се од такви коментари
 

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
Voya... незнам ти што имаш завршено и дали страните ти се валидни( на темата за рачно изработени страни ) али дизајнот ти е катастрофа.и немој мене ти да ми зборуваш сељак OK?
друго за билбордот. дизајнот не лош, но не е ни добар и не иде никако за 4000 мкд. што е ? незнаете да користите мак. подршка. па дај мајка му стара,ако не тогаш нека го пишува на англиски тоа и готово. или пак ако е до толку нека се што пишува на МК нека го пишува на латиница.страмота :ua:

@GigaC
Батка, јас можам само да ти кажам не замарај. Тие што требаше да го оценат мојот сајт и дизајн го оценија позитивно, а дали ти ке го критикуваш или не, баш ми и е гајле, ако можеш ти презентирај нешто свое па да направиме споредба, ако не, престани да замараш и гледај си ја својата работа. Дечкото тука бараше помош околу цената, а не навреди зашто не користел кириличен фонт.

@^Predator
Добро ти кажале. Мешање на кирилица и латиница не изгледа баш баш најдобро, и никогаш нема да знаеш дали ке најдеш кириличен и латиничен фонт кои ке се совпаднат со дизајнот. Ако е невладина организација (што во најголем случај тука не располагаат со поголем буџет), не можеш да очекуваш многу. Сепак, би ти повторил, цени си го трудот. Ако не можеш да им извадиш 4 иљадарки, гледај да не останеш со помалку од 3. Графички дизајн е техника која не може секој да ја поседува, затоа држи си ја цената да не бидеш експлоатиран подоцна. Остај го овој што зборува, дизајнот е супер кога се однесува до неговата намена. Ако можеш додади некој ситен ефект + и ке биде повеке од подобар.

My 2 cents...

Поздрав:bravo:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
@Predator ok e bilbordot. Navistina ne trebalo da pisuvas na latinica... toa sto si e na angliski e ok, no drugoto trebalo na mk.
Samo ne veruvam deka ke zemes poveke od 40-50 evra.
 

Пеон

Intern
13 март 2008
75
1
Jas sum mozda malku pokasno se vkluciv vo ragovorot ama belki ke mozam da ti pomognam. Ja imav skoro istata situacija kako tebe prvpat praam bilboard, za nevladina e ... itn. itn. Vo cenkanje so organizatorite na nastanot pocnav od 3500 den pa se zavrsi na 2500 den, no vo cenata bea vkluceni i izrabotka na broshuri i flaeri se razbira so skoro ist dizajn i sosema mali izmeni. E sea 2500 den se malku za takva rabota ali jebi ga sta ces. Inaku tvoeto resenie i dizajnot za bilboardot mnogu ne mi fati oko i zatoa mislam deka treba da odis so poskromna cena. Sekako zemi i kolku so mozes poveke. Ali ne se precenuvaj zatoa sto ako dades povolno moze ke imas sansa da rabotis pak za niv, a so visoka cena moze brzo da gi izgubis. Pozdrav
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Tnx Пеон, отприлика 2000 денари ќе им земам за изработката. Иначе дизајнот е малку изменет(откажале бендови...), т.е. излгеда вака:

creactivebillboardmalapw1.jpg


Изледа малце лошо бидејќи квалитеот на слиаката е слаб, али колку за претстава мислам дека е ок. Иначе ова е финалниот изглед што веќе се принта.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не е лоша цената за потрошеното време. Некои ќе речат можело и повеќе, но не се секирај, како што ќе напредуваш во дизајнот така ќе можеш да си го наплатиш и трудот повеќе. Но и друга работа, дизајнот е прашање и на вкус. Секогаш на некого ќе му се допаѓа, а на други не.
За латиницата, ми се имаат и мене случувано такви работи ама знаеш - муштеријата е секогаш во право. Твое е да му кажиш како мислиш ти дека е правилно, како треба, а негово е дали тоа ќе го прифати или не.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно