1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CDC драјвери

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од Idefix, 28 Мај 2010.

 1. Idefix

  Idefix
  Intern

  62
  4
  4 Декември 2009
  Имам усб направа за која производителот нема подршка за Линукс. Откако контактирав со нив ми го кажаа следново

  The USB device conforms to something called CDC which is the Serial over USB standard. On windows the driver usbser.sys is used to create a com port using this standard so you can talk to the USB device as if it were on a standard serial port.

  I can't tell you how to do this on linux, however I have heard that linux does have some CDC compatible drivers.
  That is all I can tell you, we don't have any linux capability here.

  Некоја идеја како да се изведи ова?
   
 2. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  Кажи точно кој уред е, производител и модел.

  Исто така, paste-ирај го тука тоа што ќе ти излезе од „sudo lsusb -v“

  генерално CDC уредите работат без проблем во Linux
   
 3. Idefix

  Idefix
  Intern

  62
  4
  4 Декември 2009
  Воопшто не го препознава уредот...Штом се приберам до линукс ќе пишам.
   
Слични теми
 1. HijackHacker
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,680
 2. Laze
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,470
 3. Voldermort
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  907
 4. Enforcer_
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  844
 5. Smoking4e
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  857
Вчитување...

Сподели

Вчитување...