1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CD/DVD полирање/реставрација

Дискусија во форумот 'Игри' започната од toshex, 5 Септември 2018.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Дали некој знае ваков сервис кај нас?
   
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,351
  28 oктомври 2008
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
 4. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  765
  389
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Може ли со оваа паста да се поврати дискот барем колку толку да ги извадам фајловите? По некое време од стоење најверојатно,некои дискови ми станаа дисфункционални.
   
 5. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,167
  20 Април 2007
  Машко
  Информациите не се запишани на пластиката туку на фолијата. Е сега, гребаниците можат да прават проблем на фокусот на ласерот, и во тој случај вакво нешто можеби и ке ти заврши работа, но доколку е оштетена алуфолијата, нема помош.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Сеа гледав јутуб видеа за како да полираш сам, и има дури и со остра книга шмирглаат при тешки гребаници (од 1000 - 3000 у чекори) и после со паста за да „светне“.

  Има дури и машини шо го вртат дискот и го полираат така порамномерно... и еден тип шо ова го симулира со бормашина хахах
   
 7. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  170
  80
  18 Септември 2012
  Машко
  Јас ги рамнев дисковите на колата пред некое време, можам да ти кажам ништо од тоа, пак тресе воланот, пак се прегреваат и гребе на кочење... :annoyed:

  Он-топик:
  Чичко ми имаше крштевка снимено на ЦД и не можеше никако да го управи не го читаше никој пц ни двд. Знам дека му го даде на некој дечко тука од Велес што чепкаше компјутери онака од хоби, наводно го исполирал со некоја паста и кт си ги извади видеата на усб. Не знам колку е паметно да стругаш рачно на дискот, треба ептен нежни глатки движења, многу лесно може да се оштети..
   
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,241
  11 Март 2011
  Да не пробувате да полирате на машина со високи вртежи, пробано пред години и се скрши дискот.
   
  На AfterMaxify му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...